Podlaha ze dřeva, laminátu, PVC nebo linolea?

Datum článku: 5. 8. 2014

Podlahy jsou velice důležitou částí každého domu. Ne nadarmo se říká “Začneme to od podlahy!” Podlaha je základ každého interiéru. Proto musí splňovat určitá bezpečnostní kritéria a také designově ladit s interiérem.

Podlaha ze dřeva, laminátu, PVC nebo linolea?

Finanční stránka při výběru podlahy

Samozřejmě, jsou mezi vámi i šťastlivci, kteří tento problém nemají, ale v podstatě by se dalo paušalizovat, že si Češi obecně kladou jako první otázku: Kolik? Výjimkami nejsou ani materiál či práce mistrů. Ano, cena je důležitá, ale neměla by vás odradit od toho, abyste se pokusili najít za rozumnou částku kvalitní řešení. Zdá se vám, že trh s podlahovými krytinami se zaměřuje zejména na plovoucí podlahy či dlažbu, a jiné druhy podlahových krytin zůstávají v pozadí? 

Podlaha musí být bezpečná,

odolná, trvanlivá a měla by se snadno udržovat. Aby vám vydržela co nejdéle, musí být proveden kvalitní, rovný, pevný a suchý podklad. Když zjistíte, že nerovnost podkladu přesahuje dva milimetry na vzdálenost dvou metrů, musíte ho vyrovnat. A především by se vám měla líbit, budete se na ni neustále dívat. Tak jakou si vybrat? Abyste si uměli zvolit tu správnou podlahu, měli byste vědět, co můžete od konkrétní krytiny očekávat.

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha (laickou veřejností často mylně nazývaná plovoucí podlaha - ano může být plovoucí, ale taková může být i dřevěná či dokonce z linolea, jde totiž o způsob uložení, ne o materiál) je dnes v žebříčku oblíbenosti na prvním místě. Zásluhu na to má především cena. Podobně jako u dřeva cena úměrně stoupá s kvalitou, která odráží technologii výroby, použití přídavných vrstev (protihlukových), odolnost povrchové úpravy i designérské ztvárnění dekoru. Pokud je porovnáte s cenami standardních dřevěných parket, jsou dražší. Ale na druhé straně jsou mnohem odolnější a trvanlivější a méně náročné na údržbu. I špičková dřevěná podlaha, zejména z exotických dřevin, vám pořádně sáhne do peněženek. Laminátové podlahy nikdy plnohodnotně nenahradí dřevo, ale nelze říct, že zaostávají. Laminát je sice ve srovnání s dřevem chladnější, ale ostatní užitné vlastnosti kvalitních laminátových podlah splňují všechny požadavky kladené na spolehlivou, estetickou a trvanlivou podlahu. Na první pohled jsou vzory laminátových parket k nerozeznání od dřevěných. Dekorativní vrstva v podobě fólie může imitovat i důvěrně známé, i exotické dřeviny v různých odstínech. Můžete zkombinovat rozmanité struktury a barvy a vytvoříte si kreativní a originální řešení podlahy podle vlastních představ.Technologie výroby laminátových parket nabízí téměř nevyčerpatelné množství vzorů. Fantazii se meze nekladou a výrobci přicházejí na trh se stále novými dekorativními fóliemi. Na podlaze si můžete vytvářet různé obrazce, můžete vkládat barevné kusy na zatraktivnění povrchu, v dětském pokoji snadno vytvoříte podlahu plnou fantazie a například v kuchyni si můžete po zemi položit, co jen chcete. Stačí si vybrat ze široké nabídky.

Dřevěná podlaha

Přírodními materiály se lidé obklopují zejména pro pocit spojení s přírodou. Dřevěná podlaha je příjemně teplá a elegantní. Na našem trhu jsou podlahoviny celomasivní nebo s dřevěnou dýhou, vyrábějí se v různých typech konstrukcí a způsobů kladení. Od klasických lepených přes vlysového palubovku až po moderní plovoucí podlahy s nášlapnou vrstvou z masivu nebo dýhy, které jsou předem povrchově upraveny. Dřevěná podlaha vyvolává v místnosti útulnou atmosféru, proto je vhodná zejména do obývacího pokoje a ložnice. V ostatních prostorách je třeba zvážit, jak bude podlaha namáhána, protože dřevo je měkký materiál, takže povrch se dá snadno poškodit. Výhodou je možnost podlahu opakovaně přebrousit a nalakovat.Dřevěnou podlahu si můžete dát i do koupelny, zvolte však dřevo s vysokou hustotou, které odolá vyšší vlhkosti, a povrch musíte chránit impregnací nebo laky odolnými proti vodě. Při ukládání je důležité zajistit v místnosti tutéž teplotu, jaká bude při jejím používání. Balíky s deskami aklimatizujte v místnosti alespoň 48 hodin, aby se po položení podlaha nevydula. U zdi nechte dilatační mezeru 10 mm.

Exotika

Dřeviny stromů rostoucích v tropických pralesích jsou vyzbrojeny přirozenou odolností proti povětrnosti a biologicky agresivnímu prostředí a to je základem jejich výborných fyzikálních vlastností, jako jsou tvrdost a stabilita, a delší životnosti. A proto to, co bylo v minulosti u nás v souvislosti s využíváním dřeva v interiéru nebo exteriéru tabu, dnes již neplatí.

Hustota a s tím související tvrdost dřeva

umožňuje používat dřevěné podlahy ve velmi namáhaných prostorách. Na český trh se v převážné většině - z 95% - dovážejí v povrchově neupravené podobě. Taková celodřevěná parketa se lepí (při velkých rozměrech, s délkou více než 1.5 m, se přibíjí) přímo na podklad, pak se vytmelí, vybrousí a povrchově upraví lakem nebo olejem. O kráse a barevné rozmanitosti jednotlivých druhů exotických dřevin, ale zejména o jejich vlastnostech a o vhodnosti použití lze psát hodně. Velmi důležitým ukazatelem jsou však technické vlastnosti některých exotických dřevin. Stabilita - absorpce a desorpce vody (vodních par) ve dřevě, která způsobuje jeho tvarové změny - často dělá vrásky na čele realizátorům, ale i uživatelům dřevěných podlah. V procentuálním vyjádření má buk hodnotu objemového zesychání 17 až 21%. Asijská dřevina merbau má hodnotu 6,5 až 8%, teak 7 až 9%, kempas 10 až 11%, africké doussie 6,5 až 8%, iroko 7 až 10%, badi 11 až 12%, brazilské ipe 10 až 12 %, jatoba 9 až 10,5%, tatajuba 8 až 9,5% a pod.Co z toho vyplývá? Například to, že lepená parketa z exotických dřevin může mít i v našich klimatických podmínkách větší šířky a délky bez obav z nepěkných spár a poškození.

Korek

Vyrábí se z kůry dubu korkového. Je zajímavý svou strukturou se vzduchovými bublinkami, což vytváří dobré zvukově izolační a tepelně izolační vlastnosti podlahy. A to je i jeho nevýhoda, protože je nevhodný pro podlahové vytápění, protože teplo propouští jen minimálně. Podlaha z korku je měkká a pružná, což prospívá i kloubům. U nás se většinou prodává ve přírodním provedení a po položení se musí nalakovat, nebo se prodává již nalakovaná od výrobce či s povrchovou ochrannou fólií. Korkovou podlahu si můžete dát do celého bytu, důležité je zvolit si správný druh podle zatížení.

Dlažba

Pro někoho příliš chladná, pro jiného maximálně praktická. Kromě dětského pokoje si ji můžete položit do kterékoli místnosti. Abyste odstranili chlad z dlažby, dejte pod ni podlahové vytápění (pro malou tloušťku je při rekonstrukci bytu vhodnější elektrická topná rohož) - promění se na příjemná kamna a vy už budete chtít doma chodit pouze naboso. Praktická je i kombinace s jiným typem podlahové krytiny, například s dřevěnou nebo laminátovou podlahou. Abyste zbytečně nezvyšovaly zátěž stropní konstrukce, zvolte si dlažbu menší tloušťky. Těžké a silné dlažby na bázi přírodních kamenných materiálů nejsou vhodné pro panelákové byty.

Linoleum

Linoleum se vyrábí z přírodních materiálů, jako jsou korek, juta, lněný olej, dřevitá moučka, vápenec a pryskyřice.Technologie výroby linolea zůstala v podstatě stejná, ale změnily se struktury a rozšířila se barevná škála. V obchodech najdete linoleum i pod názvy marmoleum nebo artoleum. Jeho výhodami jsou především snadná hygienická údržba, antistatický a těžko zápalný povrch (odolný i proti cigaretovým nedopalkům). Linoleum vyžaduje pravidelnou péči ve formě pastování nebo voskování, čímž si dlouho zachová svůj původní lesk a vzhled. Dvakrát týdně je ho třeba přetřít vodou bez přidání chemikálií. Pokud použijete chemické přípravky, měly by mít neutrální pH, neboť agresivní chemikálie mohou narušit jeho strukturu. Přílišná vlhkost může způsobit deformaci tvaru linolea. Nejmodernější technologie zvyšují jeho barevnou stálost a odolnost proti otěru. Pro linoleum je specifická jeho reakce na světlo - zakryté části mohou změnit odstín, po odkrytí se však barevná škála znovu vyrovná. Linoleum je dobrým zvukovým i tepelným izolantem. Mimo jiné zabraňuje rozmnožování mikroorganismů, nezachytává prach, tedy není semeništěm alergenních látek. Podlaha z linolea je vhodná i do místností s vysokou zátěží. Nepřekážejí mu podpatky, nábytek na kolečkách ani zvířecí drápky. Je vhodné i pro podlahové vytápění.

PVC

Zatímco linoleum se vyrábí z přírodních surovin, PVC je v podstatě plast vyrobený z produktů na bázi ropy. Základní formu tvoří bezbarvý materiál, který se dá různě barevně upravit. PVC je levnější variantou podlahové krytiny. Při výběru je třeba přihlížet k jeho tloušťku. Do domácností je vhodné PVC s minimální tloušťkou 1,35 mm. Vyšší komfort poskytuje PVC o tloušťce 1,5 až 1,6 mm, je cenově přijatelné a nenáročné na údržbu. PVC krytina s tloušťkou 2 mm vám zaručí tichou a pohodlnou chůzi. Tlustší PVC (o tloušťce přibližně 4 mm) je určeno pro průmyslovou oblast. PVC se dobře vyjímá zejména v předsíni, kde je vystaveno větší zátěži, nebo v dětském pokoji (zvláště pokud máte děti v raném školním věku, které neberou velký ohled na podlahu). Při kladení PVC musí být, tak jako při linoleu, povrch podlahy rovný, ničím nenarušený. Velkou výhodou této krytiny je její šířka - dosahuje až čtyři metry, díky čemuž stačí při kladení použít minimální počet spojů.

Textilní podlahové krytiny

Udržují si svou pozici v domácnostech. Chcete celoplošný koberec, vinoucí se od stěny ke stěně, nebo kusový, který svým samotářským zjevem podtrhne a dotvoří jedinečnost celého interiéru? Ať už se rozhodnete jakkoliv, před koupí koberce se zamyslete, kam jej chcete umístit, a podle typu místnosti si vyberte ten správný. Kromě kvalitních a cenově náročných koberců z čisté střižní vlny, pro které jsou typické elastičnost, antistatičnost a vysoká odolnost proti špíně, jsou na trhu i koberce ze syntetických vláken.Nejvíce používaným materiálem je polypropylenové vlákno (PP), které je kvalitní a cenově dostupné. Polyamidové koberce (PA) jsou pružné, mají dlouhou životnost, téměř neomezené barevné možnosti a jsou odolné proti vznícení.Jsou vhodné zejména do namáhaných prostor. Barevně stálý polyester se vyznačuje vysokou odolností proti oděru. Vysoká kvalita i cena - to jsou základní vlastnosti koberců vyrobených z čínského hedvábí; jsou jako chameleoni - mění barevný odstín podle úhlu pohledu. Koberce oproti jiným podlahovým krytinám mají mnoho výhod: tlumí hluk v místnosti a vytvářejí pocit klidu. Částečky vzduchu zachyceny mezi vlákny koberce udržují v místnosti teplo. Široká škála barev a vzorů vám umožní dotvořit interiér podle svých představ - živými barvami rozzáří dětský pokoj, tlumené a přírodní tóny zase navodí v ložnici klidnou atmosféru. Koberce nabízejí měkký komfort nejen pro chodidla, ale i při posezení, čímž se nemohou pyšnit ostatní podlahové krytiny. Jejich protiskluzová úprava dává jistotu našim krokům, v případě pádu tlumí náraz. Pro svou elasticitu z ortopedického hlediska příznivě působí na klouby. Pokud patříte k lidem, jimž je sympatičtější představa bosých nohou kráčejících po měkkém koberci než ťapání po plovoucí podlaze či parketách, vyberte si koberce s vysokým vlasem. Ty jsou pro svoji měkkost vhodné zejména do ložnic, obývacích prostorných či dětských pokojů (oceníte je při pohledu na dětské pády, které někdy doslova zastavují dech). Nevýhodou celoplošných koberců je, že zachycují prach, na co byste měli přihlížet, zvláště pokud máte v rodině alergika. Před pokládkou koberce je třeba odstranit všechny nerovnosti podlahy, protože celoplošné koberce imitují zdeformovaný povrch. Kusové koberce jsou vhodné zejména jako doplněk na plovoucí podlahu či dřevěné parkety. Správnou kombinací barev a tvaru příjemně promění váš příbytek na zónu klidu a pohodlí.

Základní fakta při výběru podlahy

  • Do malých bytů jsou vhodné světlé a neutrální barvy, které prostor opticky zvětšují a prosvětlují.
  • V případě celoplošných koberců platí: jemný vzor nebo jednobarevný koberec (se světlým barevným odstínem) místnost otevřou. V opačném případě - při použití tmavých barev a výrazných vzorů - se místnost deformuje a zmenšuje.
  • Tmavé odstíny působí tlumeně, domovu dávají pocit tepla a útulnosti. Nedoporučuje se využívat zemité barvy v malých místnostech.
  • Modrá, zelená a šedá chladí naopak žlutá, červená a hnědá působí teplo. Při zařizování místností byste měli vzít v úvahu i jejich orientaci na světové strany.

Pro současnost je charakteristická epidemie alergických onemocnění,

jako jsou senná rýma, astma, ekzém a pod. Žijeme v éře koberců, čalouněného nábytku a závěsů, které si v dřívějších stoletích mohla dovolit jen šlechta. V minulosti byla alergie onemocněním bohatých. Na rozdíl od předchozích generací trávíme mnohem více času v interiéru, čímž se vystavujeme dlouhodobějšímu účinku domácích alergenů. Proto je důležité zařídit si domácí i pracovní prostředí tak, aby nebylo rezervoárem alergenů a nepodporovalo rozvoj alergie, případně nezhoršovaly již probíhající alergické onemocnění, například astma. Nejsilnějšími alergeny v interiéru jsou roztoči (velké 0,1 až 2 mm). V jednom gramu domácího prachu, což je přibližně váha kancelářského papíru, může být až 20 tisíc roztočů. Na rozmnožování potřebují potravu (odloupnutou lidskou kůži), vhodnou teplotu (ideální je 20 až 25 ° C) a vlhkost vzduchu nad 60%. Takové podmínky mají v matracích, přikrývkách a kobercích, odtud se jejich exkrementy a části dostávají do ovzduší, kde volně víří, vdechujeme je a usazují se na sliznicích. Při dlouhodobém pobytu v domácnosti, kde jsou starší matrace či koberce, lehká forma astmatu se mění na těžký, chronický zánět dýchacích cest. Pro alergika je nejdůležitější zejména ložnice, respektive dětský pokoj, kam se nedoporučuje umístit koberec.