Plavání kojenců pod vedením odborníka

Děti milují vodu a je to zcela přirozené, když jim v ní před narozením bylo tak dobře. Pobyt ve vodě dětem prospívá v mnoha směrech.

děti, voda, plavání dětí, kojenci

Pobyt u vody

Pokud hovoříme o pobytu nejmenších dětí u vody, je třeba si ujasnit, o čem bude vlastně řeč. Každého úplně přirozeně napadne obrázek jako ze žurnálu: moře, popřípadě nějaké koupaliště, mnoho opálených lidí, slunce, deky, miminka. Stop! S miminky je třeba v létě zacházet opatrně a nevystavovat je až do věku 3 - 4 let (ale to už vlastně ani nejsou miminka) přímým slunečním paprskům. Dětská pokožka je velmi tenoučká a obsahuje velmi málo přirozených ochranných faktorů, musíme být proto maximálně opatrní. Slunění v době oběda a krátce po něm je absolutně nepřípustné. Jinak by mělo děťátko strávit u vody jen málo času a i tak pod podmínkou, že má dostatečnou pokrývku hlavy, je umístěno ve stínu nebo pod velkým slunečníkem, je natřené dětským opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a má zajištěn dostatečný příjem tekutin. V každém případě to s délkou pobytu u vody nepřehánějte a jakmile se děťátko necítí dobře, vraťte se raději domů.

Kojenecké plavání pod vedením odborníka


Plavecké jesličky, plavecká školka ... to jsou už určitě všeobecně známé pojmy a mají i u nás svou tradici a základnu. Pokud přemýšlíte nad tím, zda přihlásit sebe a svého prcka na "Kurz kojeneckého plavání" a stále hodnotíte všechny pro a proti, možná vám pomůžeme rozhodnout se správně. Na internetu, v místních novinách, od kamarádky - všude hledejte informace o zařízení, do kterého máte v plánu chodit plavat. Kamarádky, které již podobný kurz absolvovaly, jsou výborným indikátorem kvality. V první řadě si však ověřte, zda má zmíněné zařízení certifikát nebo povolení pro tuto činnost a zda má ve svých řadách lidi, kteří jsou opravdu kvalifikovaní a povolaní. Vždyť jde o vaše dítě, tak není třeba nic podceňovat! Některé plavecké jesličky dělají kurzy pro děti již ve věku tří měsíců až do věku tří let. Je na vás, jak odhadnete své dítě, abyste mu příliš nenarušili jeho denní režim a rituály. Pokud si myslíte, že je připraveno přizpůsobit se času začátku hodiny plavání, že nebude mrzuté ani rozrušené, pokud je vaše děťátko zdravé (pro jistotu se poraďte s vaším pediatrem), nic vám už nestojí v cestě.

Co byste měli o plavání kojenců vědět?

Plavání kojenců vlastně ani není plaváním, protože neznamená zvládnutí techniky kraula nebo motýlka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde o pobyt v příjemně teplé vodě, který zpestřuje hra s ostatními dětmi, vodními hračkami a pomůckami a která později plynule a nenásilně přechází ke tomu, aby se děťátko dokázalo obstojně zorientovat ve vodě a pod vodou. Děti se naučí nemít strach z vody, uvolní se v ní, naučí se položit na hladinu bříškem, zády, dokáží splývat, některé se i na chvíli potopit a orientovat se pod hladinou. Ale pozor! Pokud i vás uchvátily nádherné záběry miminek plujících pod hladinou a pod jejich vlivem přihlašujete dítě na kurz kojeneckého plavání, nebuďte zklamaní.Odborník  říká: "Komerční fotografie na propagování plavání jsou krásné, ale jen malé procento dětí získá takové dovednosti, aby se samo" potápělo "či plavalo pod vodou v kojeneckém věku. Nutit dítě do potápění, jak to někteří "pseudoinstruktoři", dělají, je vysloveně škodlivé. Jen dítě má rozhodovat o tom, co je možné s ním dělat, a dělá to v souladu se svými aktuálními schopnostmi a vývojem, který má naprogramované od přírody. Děťátko do tří let má mít z pobytu ve vodě hlavně radost, "plavání" či spíše hra ve vodě mu má přinášet mnoho pozitivních emocionálních podnětů a to vše se dá dosáhnout bez cíleného nácviku ponořování a plavání. 

Význam pro zdraví

Plavání a pobyt ve vodě zajišťuje zdravý a všestranný rozvoj dítěte a je stejně vhodným doplňkem rehabilitace pro děti, které to potřebují. Pohyb ve vodě zlepšuje koordinaci pohybů, podporuje všechny oběhové systémy a zvyšuje dechovou kapacitu plic děťátka. Maminky mají zkušenost, že děti, které absolvují pravidelně v týdnu hodinu plavání, lépe jedí, mají kvalitnější spánek, jsou otužilejší a mají lepší imunitu ...

Význam pro maminky

I když se to nezdá, plavání kojenců má význam i pro maminky na mateřské dovolené. Mohou se plně soustředit na své miminko, na jeho potřeby a prožívání, objevují, co všechno jejich malé děťátko dokáže a co všechno se je schopné naučit, vytvářejí si s děťátkem silnou emocionální vazbu. Kromě toho jsou maminky ve společnosti lidí, kteří se těší z úspěchů miminek, maminky si mezi sebou mohou popovídat o stejných problémech a starostech. Na chvilku zapomenou na denní stereotyp a nasbírají nové síly do dalšího "maminkování".

Hygienická kritéria

 • Děťátko musí mít při plavání oblečené plavky s gumičkou nebo nepromokavou jednorázovou plenu.
 • V bazénu musí být hygienicky nezávadná voda, která převyšuje běžné požadavky a normy na úpravu bazénové vody. Musí být upravována podle přísných kritérií.
 • Dospělí musí před vstupem do dětského bazénu absolvovat důkladnou očistu.
 • Pravidelná dezinfekce bazénu je nezbytná.

Teplota

Teplota vody v bazénu by měla dosahovat hodnotu cca 32 ° C. Děti si v mladším věku oblibují i chladnější vodu, a proto je vhodné střídat teplotu vody nebo ji individuálně přizpůsobovat. Teplota nižší než 27 ° C není vhodná ani pro krátkodobý pobyt děťátka ve vodě. Teplotu vzduchu v místnosti s bazénem se nedoporučuje regulovat. Vzduch není třeba dohřívat, dítě je schopno bez problémů akceptovat takovou teplotu vzduchu, jaká vyhovuje dospělému člověku. Po opuštění bazénu však není vhodné nechávat dítě dlouho mokré.

Činnosti vhodné při pobytu ve vodě

 • Všechny činnosti formou hry a zábavy, říkadla, písničky kombinované s pohybem a hračkami.
 • Využívání vhodných pomůcek, aby se podpořila samostatnost dítěte a jeho krátkodobá nezávislost na rodiči.
 • Polohování děťátka ve vodě.
 • Cvičení s využitím odporu vody, cviky na zlepšení tonusu svalstva celého těla.
 • Nácvik" ponořování "děťátka pod hladinu (pouze když má dítě zájem).
 • Neustálý pohyb v blízkosti děťátka.

V posledních letech se stalo populárním plavání malých dětí v bazénech krytých plováren

V dobách, kdy byly dnešní mladé maminky kojenci - nebylo něco takového vůbec myslitelné. Tendence byla - držet dětičky v super čistém až sterilním prostředí a samozřejmě v teple a dobře oblečené. Do bazénu nebo do přírodních nádrží se dítě dostalo až ve věku kolem 2 let. Sportovně založení rodiče ho vzali s sebou do vody, pevně ho držíc pod pažemi a dítě radostně kopalo nožičkami. Nikoho ani nenapadlo ponořit jej do vody celé - i s hlavičkou. Přitom pohyb dítěte ve vodě je pro něj mimořádně příjemný a zcela přirozený. V zahraničí bylo plavání kojenců populární už dávno. U nás se začalo až po roce 1989, i to velmi nesměle a pomalu. Překonávaly se bariéry s provozovately bazénů a hygieniky. Díky mladým rodičům, kteří měli velký zájem takto trávit čas se svými několikaměsíčními dětičkami, se dobrá věc podařila. Dnes je plavání kojenců poměrně rozšířené i díky soukromým subjektům, které mají na takové plavání přizpůsobené bazény i s odborným vedením. Pro malé děti je pohyb ve vodě zcela přirozené prostředí, protože jen před několika týdny se "koupali" v plodové vodě, v maminčině bříšku. Měnily si pohyb, jak jen chtěly a nikdo se nestrachoval, zda mají vodu v ouškách, v očkách nebo pusince. Plavání kojenců je vlastně jen pokračováním tohoto prostředí. Děti se obecně cítí dobře, nemají ještě žádný pocit ohrožení nebo jakéhokoli nebezpečí. Jejich dýchání se "přepne" na podobné dýchání, jaký měly v plodové vodě, a proto nehrozí vdechnutí vody a komplikace s tím spojené. Spontánně se ve vodě hýbou i s otevřenými očky. Strach z vody nemají, neboť ještě žádný strach neznají, a právě tento moment je tak důležitý pro budoucnost. Vlastně se naučí plavat velmi brzy - osvojí si dýchání ve vodě, nemají strach ponořit si hlavu a pod vodou otevřít oči. Při plavání se zapojují do pohybu všechny svalové skupiny, což je velkým přínosem pro správný motorický vývoj dětí.

Nejčastější otázky, které kladou rodiče při rozhodování,

zda plavat nebo neplavat se svým kojencem, jsou: Neprochladne? Neonemocní na nějakou infekci? Obavy jsou zbytečné. Voda v bazénech pro kojence je přihřívaná a po hygienické stránce nezávadná. Děti jsou zdravé, netrpí na rýmu a kašel, jejich pohybový vývin jde radostně kupředu. V neposlední řadě je plavání kojenců relaxem i pro maminky a tatínky, protože tráví čas se svými dětmi v příjemném prostředí. Délka pobytu v bazénu je individuální, podle nálady děťátka a podle možností, které zařízení nabízí. Pobyt dítěte ve vodě by měl akceptovat jeho denní potřeby, jako jsou spánek, jídlo a čas na odpočinek.

Nevhodné činnosti v bazénu

 • Nácvik ponořování bez odborného dohledu a bez souhlasu děťátka.
 • Nácvik plaveckých dovedností v předstihu.
 • Vyžadování dovedností, které dítě samostatně nemá šanci zvládnout a které jsou nad rámec jeho možností.
 • Činnosti, které nerespektují momentální úroveň psychomotorického vývoje děťátka.
 • Nesoustředěnost rodiče a z toho plynoucí drobné nehody.
 • Neustálý kontakt s vlastním dítětem bez možnosti poskytnutí chvilkové tělesné svobody.

Co vše najdete v blízkosti bazénu?

Měli byste najít pro sebe a pro děťátko takové podmínky, abyste se cítili příjemně a komfortně. Samozřejmostí by měly být přebalovací pulty v blízkosti bazénu či šaten, ohrádka u sprch (bezpečnost děťátka během vašeho sprchování je zabezpečena a drobeček na vás navíc dobře vidí), ohrádky v šatnách, odpadkové koše na použité plenky a vlhké papírové ubrousky, dětské hračky na zabavení potomka, protiskluzové podlahy v bazénu a v jeho okolí, židle v okolí bazénu pro pohodlí rodinných příslušníků, místo vhodné pro nakojení děťátka, některé jesličky a školky plavání nabízejí i využití sauny ...

Co nezapomeňte přibalit do tašky, když jdete plavat

 • Plavky pro kojence s gumičkou nebo nepromokavé jednorázové" plavecké "pleny.
 • Ručník nebo osuška.
 • Dvě, tři suché plenky.
 • Krém na zadeček.
 • Vlhčené hygienické ubrousky.
 • Dětské mýdlo (pokud jej používáte, ale není nutností).
 • Dětský krém nebo olejíček, který běžně používáte.
 • Dětský čaj na pití.

comments powered by Disqus


Podobné články


Čtyři nejčastější chyby, které dělají rodiče malých dětí

Rodičovství se nedá naučit, ale je možné vyvarovat se chyb, které dělají jiní a poučit se. Určitě je dobré,...
více...

Můžu pustit dítě s kamarády k vodě?

Bojíte se o bezpečnost svého dítěte? Neradi ho pouštíte někam samotné, a když už vás strach trochu opustil...
více...

Zápis do první třídy - příprava, zralost dětí

Na školní docházku musí být dítě připravené a zralé ji absolvovat. To, že je dítě zralé ve svém vývoji...
více...

Hry pro děti - batolata a předškoláci

Chcete zabavit své malé děti, když všechny dostupné hry je již omrzely? Přinášíme vám pár netradičních,...
více...

Vývoj dítěte do jednoho roku věku

Bezprostředně po porodu začíná pro miminko období novorozence. To trvá 28 dní ( lunární měsíc) a následuje...
více...

Batole a jeho svět

Batoletem nazýváme dítě ve věku od jednoho do tří let. Je to nádherné, ale také velmi náročné období...
více...

Nová diagnostika správného vývoje dítěte

Posoudit vývoj svého dítěte dokáže většina rodičů. Přestože se všechny děti nevyvíjí stejně, jsou zde...
více...

Bezpečnost vašeho dítěte, když začíná lézt a chodit

Začíná vaše miminko lézt a lámete si hlavu nad jeho bezpečností? Stačí chvilka nepozornosti a může dojít...
více...

Péče o kojence a rady, které vám ji usnadní

V péči o kojence se by se vám mohlo hodit pár rad, týkajících se kojení, bezpečnosti dítěte, ale i hygieny...
více...

Puberta a jak se na ni připravit

Již pouhé vyslovení tohoto slova u spousty rodičů evokuje šílené pocity. Tak si tedy přečtěte, co vaše dítě...
více...