Nevěřte mýtům, mohou vás připravit o zuby!

Téměř každá činnost je opředena mýty, které o ní kolují. Ale ne všechny mýty jsou zdraví nebezpečné. Některé jsou dokonce tak zažité, že není těžké jim uvěřit. V našem článku se budem věnovat nepravdám, které vás mohou připravit o zdraví vašich zubů.

zuby, dentální hygiena, zdraví, čištění zubů

1. Tvrdý zubní kartáček je nejlepší

Velká většina lidí se domnívá, že zubní plak je tvrdá struktura, kterou je třeba ze zubů sedřít, na což je nejideálnější tvrdý zubní kartáček. Projeďte si po zubech nehtem. Ta bílá měkká hmota, která vám zůstane na nehtu je plak. Ještě stále myslíte, že na to potřebujete dláto? Ne, stačí měkký zubní kartáček! Dalším problémem tvrdých zubních kartáčků je fakt, že při dlouhodobém používání napomáhají k odhalování krčků zubů.

2. Čím více zubní pasta pění, tím lépe čistí

Tento mýtus je velmi podobný tomu, který hlásá "čím více pruhů, tím více ... značkové". Dobrá zubní pasta by měla pěnit velmi málo. U velmi pěnivé pasty dochází k tomu, že si nevyčistí zuby dostatečně, protože u plných úst pěny máme pocit vyčištěných zubů předtím, než bychom je reálně vyčistili. Dalším problémem, který se objevuje, jsou televizní reklamy, kde si aktéři na kartáček vymačkají tolik zubní pasty, kolik kartáček unese. Zubní pasty stačí kousek, velikosti hrášku. Ne více!

3. Zuby je třeba si čistit 3 minuty

Ne tak docela. Zuby si čistíme, dokud nejsou čisté. A to zjistíme jak? Projděte si po zubech jazykem. Když budou hladké z vnější i vnitřní strany, jsou čisté. Zkuste si projet po zubech, které jste si nečistili, a potom po vyčištěných - jazykem rozdíl ihned ucítíte. Samozřejmě, nezapomínejme ani na mezizubní kartáčky.

4. K zubnímu lékaři když mě bolí zuby?

A to je už pozdě! Důležitá je prevence a pravidelné prohlídky, tedy alespoň jednou za rok. Pokud vás zubní lékař posílá na rentgenové vyšetření, nebojte se. Ne všechny zubní kazy jsou viditelné pouhým okem a rentgen je odhalí. Jde zejména o mezizubní prostory. A jak víme, osm z deseti kazů vzniká právě zde.

5. Dentální hygiena? Co to je?

Zubní specialista, kterého by měl každý navštívit alespoň dvakrát do roka. Prací dentálního hygienika je čistit lidem zuby a dohlížet na prevenci. To znamená, že vysvětluje, jak správně pečovat o zuby - jak používat zubní kartáček, mezizubní kartáček, jednosvazkový kartáček či dentální nit.

6. Dentální nit čistí mezizubní prostory

Ve filmu Pretty Woman se hlavní hrdina (Richard Gere) divil, že dívka z ulice (Julia Roberts) používá dentální nit a v dobrém ho to překvapilo. Dnes by však zavrtěl hlavou a vysvětlil jí, že mezizubní prostory nejlépe vyčistí mezizubní kartáček. Ne dentální nit, ani párátko. O to důležitější je, starat se o tyto prostory, když víme, že většina kazů vzniká právě zde.

7. Krvácení dásní musí řešit zubní lékař

Krvácení dásní nemusí hned znamenat návštěvu zubního lékaře. Například, když někdo začíná používat mezizubní kartáčky, pravděpodobně mu zpočátku při čištění budou dásně krvácet. V tomto případě však jde o dobré znamení, protože to značí, že mezizubní kartáček odstraní zdroj infekce, který je za ni odpovědný.

8. Zápach z úst vyřeší žvýkačka (mentolka)

A jaký je původ toho zápachu? Nejčastější příčinou jsou to nevyčištěné zuby či mezizubní prostory. Proto pokud potkáte někoho s páchnoucím dechem, nenabízejte mu žvýkačku nebo mentolku, ale raději mezizubní kartáček.

9. Proč zubní kartáček, stačí ústní voda

Kdyby takovou ústní vodu vynalezli, zubní kartáčky bychom už dávno nepoužívali a nedoporučili by nám je ani zubní lékaři. Čištění zubů je o mechanickém čištění, tedy stírání plaku ze zubů. Kdo si myslí, že mu v tom ústní voda i jen trochu pomůže, čeká ho v budoucnu zubní protéza. Tehdy už nebudete problémy s vlastními zuby řešit, ale čekají vás jiné, které přinášejí zubní náhrady.

comments powered by Disqus


Podobné články


Dentální hygiena účinně předchází problémům se zuby

Jak jsou na tom Češi s ústní hygienou? Zubní kartáček známe, i když ne všichni ho pravidelně, správně...
více...

Vnitřní neklid a poruchy spánku často upraví vhodná relaxace

Vnitřní napětí nás často okrádá o běžné radosti dne. Ale v hektické době často nemáme čas, abychom si...
více...

Nechce si vaše dítě čistit zuby? Pomůže rituál!

Příčinou toho, že se malým dětem často kazí mléčné zoubky je nesprávná a nedostatečná péče. Je důležité...
více...

Jak se pozná deprese a dá se potlačit silnou vůlí?

Když mluvíme o depresi, pak bychom měli na začátku říci, že deprese se v populaci objevuje poměrně často....
více...

Proč jsou děti stále nemocné a obézní? Chybí jim pohyb!

Pamatujete si na své dětství, když jste si se svými kamarády dennodenně hráli na schovávanou, nechybělo...
více...

Jak ochránit dítě před nástrahami v ordinacích lékařů?

Návštěvám dětských lékařů se nevyhne žádné, ani zdravé dítě. Ale pokud si myslíte, že už když usednete...
více...

Zubní kartáček je třeba vyměnit podle potřeby, nejdéle však za tři měsíce

Zubní kartáček patří neodmyslitelně k osobní hygieně. Většinou ho používáme minimálně dvakrát denně...
více...

Bílé zuby, to není jen ranní a večerní čištění

Svědomitě pečujete o své zuby a díky tomu se vám vyhýbají zubní kazy a zubní kámen? Určitě vás potěší...
více...

Pozor, tyto potraviny pomáhají udržovat zdravé zuby!

Krásné zuby nemusí být je výsledek speciálních kartáčků a té nejlepší zubní pasty. Pěkné zuby, to může...
více...

Jak dítě zbavit strachu z ošetření zubů?

Zubního ošetření se bojí dospělí i děti. Je často velice nepříjemné a někteří lidé mají práh bolesti...
více...