Prsa - ozdoba ženy, která vyžaduje speciální péči

Prsa jsou nejen ozdobou každé ženy, ale také část těla, kterou by si měly ženy pravidelně kontrolovat. Je dobré znát své tělo a díky tomu včas reagovat na změny. Ne každá změna znamená to nejhorší onemocnění. A pokud ano, včasná diagnostika může v mnoha případech zachránit život.

péče o tělo, rakovina, prsa, vyšetření prsou

Růst

Pokud vám prsa rostou, pravděpodobně to bude spojeno se změnou hmotnosti. Prsa jsou totiž tvořena převážně tukovými buňkami a žlázovou tkání, na které má vliv od těhotenství přes hormonální antikoncepci a samotného menstruačního cyklu i stres a hormony samotné. Neobávejte se, obvykle se tento jev v třicítce ustálí.

Oddálení

Pokud zjistíte, že se váš hrudník zmenšuje, asi jste zhubla nebo klesá vaše hladina estrogenu. Studie v odborném časopise British Journal of Cancer zjistila, že pití tří šálků kávy denně způsobuje u některých žen zmenšování prsou. Za vše prý může gen, který spojuje pití kávy a velikost prsou.

Velikost prsou

Pokud jste štědře obdařené, můžete děkovat (nebo proklínat) vaši DNA. Zatímco některé studie spojují větší košíčky s vyšším rizikem rakoviny prsu, jiné říkají, že se není čeho obávat. 

Tvar

Za všechno může genetika. Tvar a vzhled prsou je z velké části ovlivněn věkem a kojením. Po kojení a léty pokožka ztrácí pružnost. Právě ochablé pojivové vazivo má za následek prsa tvaru slzičky. Jak bojovat proti gravitaci? Vyhněte se dietám s jojo efektem, kolísání hmotnosti nepříznivě ovlivňuje elasticitu pokožky. Cvičte posilovací cviky na prsní a hrudní svaly.

Hustota tkáně

Zhruba polovina žen má více vláknité a žlázové tkáně. Právě to bývá důvodem těžkého odhalování nádorů na mamografii. Ženy s extrémně "hustými prsy" by měly požádat svého lékaře o další testování pomocí ultrazvuku. Do té doby by se měly naučit poznat své tělo. Sebetestování vám napoví, jaká jsou vaše prsa.

Boule a hrboly

V průběhu menstruačního cyklu se vám mohou zdát prsa hrbolatá. Důvod? Hormonální změny způsobují, že benigní cysty se plní tekutinou. Hrudky, které mají tendenci se ukázat po bocích prsou a v podpaží, obvykle nejsou důvodem k obavám, a to zejména v případě, pokud jsou symetrické. Nicméně, pokud máte strach, poraďte se se svým lékařem.

Vtažené bradavky

Obrácené bradavky jsou naprosto normální v případě, že jste se s nimi tak narodila. Velkým problémem však je, když jste odjakživa měla vypouklé bradavky a jednoho dne se vzbudíte se vpáčenými. Měla byste ihned navštívit lékaře, protože rakovina prsu je jednou z příčin vtahování bradavek.

Výtok z bradavek

Častým problémem je zvýšená hladina prolaktinu, která pochází z léků. Výtok se však může vyskytovat i po sexuální stimulaci nebo může docela jednoduše naznačovat, že jste těhotná a vaše prsa jsou nastartována na tvorbu mléka.

Bolestivá prsa

Bolest v obou prsou je velmi často hormonální záležitostí, případně to může být způsobeno velkým množstvím kofeinu, který zhoršuje fibrocystické změny. Jinými možnými spouštěči jsou PMS či špatně padnoucí podprsenka. Bolest prsou může také přijít z nedostatku železa, který reguluje hormony štítné žlázy.

Barevné změny

Zatímco pokročilejší formy rakoviny prsu mohou vést ke změnám barvy pleti, obvykle jsou však barevné změny příznakem těhotenství, když bradavky a dvorce ztmavnou a zvětší se.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dieta není cesta ke štíhlé postavě, ale zdravá strava ano

Krásná a štíhlá postava, to není postava bez tuku, přestože si to mnohé ženy myslí. Tuk tělo pro své...
více...

Jak odstranit pigmentové skvrny a chránit se před vznikem nových?

Pigmentové skvrny, to je záležitost věku, neopatrného opalování, nesprávného používání parfému a je zde také...
více...

Jak si zajistit pohodlí ve vysokých botách na podpatku?

Už jste si někdy koupila o číslo větší boty jen proto, protože se vám líbily a neměly je v menším čísle?...
více...

Pleťový krém neúčinkuje jak by měl? Včas ho vyměňte!

Vybrat ideální a účinný krém na obličej, to není nic snadného. Proto když ho najdeme, většinou ho používáme...
více...

Vrásky zmizí, když ...

Vrásky patří k životu, stejně jako to, že nám přibývají roky. Určitě bychom neustále nechtěli mít tvář...
více...

Svěží a krásná pleť, to je výsledek životního stylu bez stresu

Svěží a odpočatý vzhled pleti, to nejsou jen drahé a kvalitní kosmetické přípravky. Pokud se neustále...
více...

Manželství by mohlo prodloužit život, ale...

Manželství dokáže prodloužit život. Ale pozor! Ne každé! Manželství, kde jsou pravidelné hádky, má ničivý...
více...

Rakovina prsu ohrožuje ženy i muže

Rakovina prsu, to je strašák, ze kterého mají strach všechny ženy. Ale ne všechny bulky v prsu hned znamenají...
více...

Biologická léčba nádorů - léčba na míru

Onkologických pacientů přibývá, ale přibývá také vyléčených lidí. A to je velmi příznivá zpráva. Vliv...
více...

Menopauza nemusí být nepříjemná, pokud se spolehnete na bylinky a sóju

Menopauza patří do života ženy. Je třeba to brát jako fakt a přijmout tuto skutečnost bez zbytečného zděšení,...
více...