Proč při protahování praskají klouby?

Datum článku: 30. 5. 2017

Provází protahování vašeho těla podivné zvuky? Slyšíte různé praskání a pukání? Příčinou může být napětí, které se ozve a způsobí tyto nelibé zvuky! Ale příčina může být i jiná a závažná!

Proč při protahování praskají klouby?

Ztuhlé klouby

Praskají nám naše ztuhlé klouby. Praskot je často způsoben dvěma důvody. Kosti a klouby jsou obklopeny synoviální tekutinou, která pomáhá promazat tyto oblasti a zabraňuje kostem, aby se o sebe třely. Tato tekutina obsahuje kyslík, dusík a oxid uhličitý. Když se natáhne kloubní pouzdro, a to buď při běhu nebo fyzické manipulaci, plyny vytvoří bubliny. Po uvolnění bublinek kyslíku je slyšet praskavý zvuk. Druhou možností je praskání kvůli nadměrnému pohybu šlach a vazů. Pokud se některá z těchto pružných a podpůrných struktur přesune přehnaně ze svého původního umístění, můžete slyšet jemný praskot, když se vrací do normální polohy. Při běžných fyzických aktivitách většinou nepraská. Praskání nastane, když dojde k výše uvedeným změnám. K "praskání" nohy během normálního pohybu nejčastěji dochází, když se dostane za normální rozsah pohybu, čímž se protáhne příliš dopředu nebo dozadu.

Degenerace

V některých vzácných případech může dojít při nadměrném objevování se praskání kloubů k vedlejšímu účinku - kloubovému opotřebení. Degenerace je častým příznakem osteoartrózy. Onemocnění se vyvíjí, když se chrupavka uvnitř kloubu obrousí. V důsledku zvýšeného tření se množství synoviální tekutiny v této oblasti zvyšuje. Časem může být degenerace natolik závažná, že vede k nadměrné ztuhlosti kloubu a snižuje rozsah pohybu.

Příznaky degenerace

Pokud jsou vaše nohy náchylné k praskání při pouhém strečinku, věnujte pozornost všem dalším příznakům, které by mohly naznačovat vážnější problém. Když máte nadměrně ztuhlé klouby, brnění nebo znecitlivění, které doprovází cvaknutí, poraďte se s lékařem. Navíc praskání by nikdy nemělo být doprovázeno nestabilitou v nohách nebo kotnících. Tento stav by mohl být příznakem vážného poranění kostí nebo šlach.