Polštář ovlivňuje kvalitu spánku a chrápání

Kvalitní a vydatný spánek, to je základ pro to, abychom celý den a plní energie fungovali. Ale když se probouzíme celí rozlámaní, tak se ten den neskutečně vleče a už se těšíme večer do postele. Jenže ráno nastává opět ten samý scénář. A celou situaci může zavinit nevhodný polštář!

spánek, zdraví, polštář

Chrápání fyziologické a nemoc

Chrápání je nepříjemný problém. Až 85 procent populace trpí takzvaným jednoduchým chrápáním, a to bez rozdílu muži i ženy. Jde o občasné vydávání hrdelních zvuků v poloze na zádech, které se čas od času objeví u každého. Nejčastějšími příčinami jsou rýma, alergie či suchý vzduch v místnosti. Další skupinou jsou lidé, které sužuje takzvané habituální chrápání, čili primárně, při kterém člověk chrápe každou noc a v jakékoliv poloze. Dochází k němu, když uvolněné struktury v hrdle začnou vibrovat a vytvářet zvuk. Chrápání je považováno za poruchu spánku, přičemž jeho těžká forma může mít závažné zdravotní či společenské důsledky.

Pozor na plané sliby

Pokud patříte k lidem, kteří trpí chrápáním, měli byste provést nezbytné kroky k jeho odstranění. Nezapomínejte totiž na to, že nejen vy, ale i váš partner potřebuje kvalitní spánek. Během chrápání nespíte klidně ani si neodpočinete. Na trhu existuje velké množství výrobků, které slibují jeho odstranění, ale většina z nich není účinná. Určitě si pamatujete reklamy na polštáře, které slibovaly, že vaše polovička více nebude během noci nechtěně chrápat a budit vaše sny. Speciální polštáře, které výrobci deklarovali jako polštáře proti chrápání, se ukázaly jako nefunkční a zákazníci si stěžovali. Proto je lepší, zaměřit se na polštáře, které dělají oporu krční páteři.

Návyky snižují chrápání

Neexistuje žádný zázračný lék, který by dokázal chrápání úplně odstranit, avšak změna návyků při způsobu spánku může výrazně pomoci. Existují polštáře, které mají opravdu vliv na chrápání. Žádné kouzelné výrobky slibující nesplnitelné však za tím nehledejte. Jde o běžný výrobek, který najdete v obchodech, ale důležité je, zda má správnou velikost a tvar, který sedne právě vám. Tak jak to automaticky děláme v případě matrace i polštář by si měl člověk vyzkoušet. Je totiž stejně důležitý jako správná matrace. Celou noc podpírá naši krční páteř, což může mít při nesprávné poloze těla neblahé důsledky nejen na spánek, ale i celkové zdraví. V posteli trávíme třetinu svého života a přibližně třetinu dne. Pokud bychom spali na špatném polštáři, dříve či později bychom pocítili následky, k nimž patří zejména bolest krční páteře. Pokud si však vybereme správnou velikost a tvar opory hlavy, může mít výrazný vliv nejen na kvalitu spánku jako takového, ale i na nepříjemné chrápání. Dalším důležitým faktorem je rošt. Při chrápání určitě pomáhá polohovací rošt pod hlavou. Když člověk umí spát ve zvednuté poloze, významně to snižuje intenzitu chrápání, avšak zcela ho neodstraní.

Kroky k odstranění chrápání - výběr polštáře

  • Krk a páteř by měly být v neutrální poloze. Ptáte se, o jakou polohu jedná? Je to taková, při níž je krk v přirozeném postavení a plynule navazuje na páteř. Neutrální pozice je stejná, když stojíte, sedíte i ležíte. Pokud máte v noci hlavu v nepřirozené poloze, šíje se namáhá a vytváří se nepříjemné svalové napětí.
  • Poloha, v jaké spíme, hraje důležitou roli při výběru polštáře. Potřebné je uvědomit si, na které straně si zvykneme spát. Existují varianty polštářů pro lidi ležících více nalevo i napravo.
  • Doma bychom měli mít více polštářů, které můžeme v případě potřeby střídat - není třeba polštáře vyhazovat, protože spánkové návyky se mohou časem měnit.

Bylinky v polštáři

Koupit nebo vyrobit si můžete také polštáře, naplněné různými směsi bylinek proti chrápání. Nejčastěji jde o směs mateřídoušky, lipového květu a černého bezu. Složení má uvolňovat dýchací cesty a přispívat k plnohodnotnému spánku. Efekt se nedostaví, pokud máte hlavu ve špatné poloze, budete chrápat i nadále. Voňavý polštářek vám ale zpříjemní usínání.

comments powered by Disqus


Podobné články


Medvědí česnek - aromatická bylinka pro zdraví, energii a paměť

Medvědí česnek je jedna z prvních jarních bylinek, které si můžeme volně v přírodě natrhat. Vyskytuje se...
více...

Proč jsme unavení a prospat víkend nám nepomáhá?

Únava nemusí znamenat to, že se na nás žene nějaká nemoc. I když funguje to i tak, že neustálým přecházením...
více...

Jak pečovat o oči při každodenní práci na počítači?

Oči patří mezi smysly, které jsou svou jedinečností nenahraditelné. A přesto je nešetříme. Bolest svalů...
více...

Voňavé misky osvěží přírodní cestou každý interiér

Vůně provázejí náš život a mají úžasný vliv i na naše duševní zdraví a pohodu. Ve snaze dostat vůně...
více...

Matrace z koňských žíní zajistí klidný spánek v suchu a bez dráždivých alergenů

Doba, kdy jsme nahrazovali přírodní materiály syntetickými a trendy bylo vše plastové a umělé je již za námi....
více...

Pěstování lichořeřišnice, bylinky s antibiotickým účinkem

Lichořeřišnice větší je úžasná bylinka. Nejenže je krásná na pohled, ale také umí zatočit s viry...
více...

Bylinky, které jsou vhodné k pěstování na okenním parapetu

Léčivé bylinky je možné sklízet po celý rok. Pěstovat je můžete nejen venku na záhonech, ale také...
více...

Menopauza nemusí být nepříjemná, pokud se spolehnete na bylinky a sóju

Menopauza patří do života ženy. Je třeba to brát jako fakt a přijmout tuto skutečnost bez zbytečného zděšení,...
více...

Polštář z přírodního hedvábí - prevence vrásek, rozcuchaných vlasů a suché pleti

Syntetika je všude kam se podíváme, ale na druhou stranu tolik obdivovaná bavlna také není na ložní povlečení...
více...

Dárky do ložnice, které potěší a navodí příjemný spánek

Láska se sice nemusí dokazovat kupovanými dárky, ale na druhou stranu, která žena by neměla z malého dárku...
více...