vede k obnově růstu chlupů myší. Tento pokrok by mohl vyústit do nového způsobu léčby plešatosti tím, že se neutralizuje působení stresových hormonů. Týkat by se to tedy mělo těch lidí, kteří o vlasy přicházejí právě vlivem stresu nebo stárnutím. Výzkum původně zaměřený na zjištění, jak stres působí na trávicí ústrojí, byl proveden na geneticky modifikovaných myších, které byly naprogramovány tak, aby trpěly chronickým stresem. Docílilo se tím to, že laboratorní zvířata produkovala nadměrné množství kortikotropinu, který jim způsoboval mimo jiné opadávání chloupků na zádech. Vědci jim pak začali podávat chemickou substanci pod názvem astressin-B, která působení kortikotropinu blokuje. Myši pak vložili do klece s jinými, které byly normální, a po třech měsících je nebyli schopni od sebe rozeznat. Plešatějícím myším chloupky opět dorostly. Další ověřovací výzkumy pak toto zjištění potvrdily.
Stačila každodenní dávka v průběhu pěti dní, aby se vyvinuté chloupky udržely dlouhodoběji, tedy až čtyři měsíce. Vzhledem k tomu, že průměrná délka života laboratorních myší jsou dva roky, pak jde o významný časový úsek. Zbývá nyní zjistit, zda bude mít přípravek stejné účinky na lidi. Vědci se domnívají, že to je vysoce pravděpodobné, protože v lidské kůži daný stresový hormon a látky, které uvolňuje, působí. Pro miliony mužů se tak možná vrátí naděje, že se přece jen dočkají husté kštice.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.