Nové oblečení je plné chemie, která může být vážným zdravotním rizikem

Často řešíme konzervační chemii v potravinách. Ale co v oblečení? Tam nám to nevadí? Cítíte ten pronikavý zápach v některých prodejnách s oblečením? A my se často ani nezabýváme tím, že nové oblečení musíme řádně vyprat. 

chemie, ekologie, praní prádla, zdraví, eko, BIO

Rakovina ze šatů? 

Ne, nechceme vás strašit, ale nedělejte si iluze o oblečení, které nosíte. Ve skutečnosti je plné jedů a těžkých kovů, které se vám denně v jistém množství dostávají do těla a hromadí se v něm. Určitě víte, o čem mluvíme, vždy když očicháte nový úlovek z obchodu, vždy má podivný zápach. Je to chemie! Ftaláty, které se přidávají do mnoha textilií, jsou spojovány s rizikem vzniku rakoviny, astmatu či jiných alergií.

Nové oblečení vždy nejdříve vyperte

Základ je nikdy nenosit nové oblečení, aniž jste ho nejdříve vyprali! Pokud dokonce pouští barvu, můžete jen s úžasem sledovat množství chemikálií, kterými byl tento kousek napuštěn a kdybyste ho nevyprali, toto vše by se dostalo přes póry do vašeho těla. Speciálně u dětského oblečení musíte být velmi opatrní a důslední.

Neperte oblečení v chemii!

A teď ruku na srdce - jaký význam má prát oblečení, které je napuštěné chemií v chemii? Nejde jen o pot a případné bláto či skvrny od kávy. Jde o to, abyste nosili textilie, které vám neškodí, ale komerční přípravky známé z televizní obrazovky jsou opět jen směsí chemie, která pro vaše zdraví také není výhra. Zaostřete proto na ekologické prací a sušicí prostředky, abyste mohli nosit vy a vaši blízcí oblečení, které vám nebude způsobovat podráždění či alergie.

Ekologické prací prostředky

Na začátku vaší cesty se nevyhnete jedné věci - četbě obalů a etiket. Musíte poctivě studovat, zda je produkt, který držíte v rukách čistě přírodní. Chvilku potrvá, než se zorientujete v certifikátech, které vám deklarují nulovou chemii či případně žádné testování na zvířatech. Také si musíte otestovat, který eko prostředek vyhovuje vám na méně znečištěné prádlo, a který vám vyhovuje na více znečištěné, ale věřte, že když si oblíbíte pár produktů, nákup už nebude dlouho trvat a půjdete na jistotu.

Finanční stránka ekologických výrobků

Není to pravidlo, ale často se stává, že ekologické prací prostředky jsou o něco dražší, protože přírodní věci jsou náročnější na zpracování více, než shluk chemických sloučenin, ale zapamatujte si jedno, že na zdraví by se nemělo šetřit! Co se týká aviváží, nejekologičtější by bylo je nepoužívat vůbec. Pokud se však neumíte vzdát provoněné prádla, i zde volte ekologické varianty, jelikož ty "klasické" zanechávají na látkách zbytky chemikálií, což při styku s pokožkou způsobuje vyrážky a alergické reakce.

Ekologické bělení

Dá se odstranit skvrna bez chemie? Určitě dá! V komerčních pracích prostředcích jsou odstraňovače skvrn již zamíchané, při eko praní si musíte koupit zvlášť odstraňovač skvrn a používat ho, jen když je to nutné. Proto mnozí začátečníci tak rychle s ekopraním skončí, protože si koupí jeden prášek a mají pocit, že jim nevypral prádlo nedostatečně. Přitom stačí pouze číst a vše bude v pořádku.

Ekologické sušení

I v tomto případě máme pro vás dobrou zprávu. Pokud sušíte prádlo způsobem, že vyvěsíte oblečení na čerstvý vzduch a uchytíte ho kolíčky, mějte na paměti, že ty kolíčky jsou vyrobeny z plastu, který se rozkládá více než 500 let. Naštěstí se dají sehnat kolíčky vyrobené z recyklovaného plastu, které byly vyrobeny recyklováním použitách kelímků od jogurtů a podobných plastů. Proto si všímejte při nákupu plastových pomůcek toho, z jakého plastu byly vyrobené.

comments powered by Disqus


Podobné články


Hypnóza - zázrak nebo výmysl?

O hypnóze koluje řada mýtů a polopravd. Někdo ji považuje za šarlatánství, někdo je jejím zastáncem....
více...

Suchý únor a březen bez jarní únavy

Máme tady "Suchý únor", výzvu k nepití alkoholu tento měsíc. Ale alkohol není jediná nezdravá a škodlivá...
více...

Jak předcházet zdravotním komplikacím během letu?

Ochrnutí obličeje během letu? Jedná se sice o dočasný jev, ale dokáže být velmi nepříjemný a pořádně...
více...

Péče o rty v zimě se neobejde bez ochranného balzámu

Mrazivé a větrné počasí nedělá dobře nechráněnému obličeji. Vysušuje nejen pokožku, ale také sliznice. Proto...
více...

Co dělat, když padají vlasy, lámou se a chybí jim lesk?

Staráte se příkladně o své vlasy, a přesto vám enormně padají, lámou se a jsou zcela bez lesku? Problém...
více...

Děti mají rády sladkosti, tak proč jim je občas nedopřát?

Děti mají rády sladkosti, ale... Jak to udělat, když jim je nechceme odepřít a zároveň se oprávněně bojíme...
více...

Zelí - kvalitní probiotikum, které nekoupíte v lékárně

Kysané zelí je levná, zdravá a chutná zelenina, která patří na talíře zejména v zimě. Nahradí mnoho drahých...
více...

Zdravá zimní procházka vyžaduje "zdravé" oblečení a ochranu pleti před mrazem

Zimní procházky městem nebo přírodou nám dokáží připravit krásný zážitek. Ale co si na ně obléci, abychom...
více...

Jak posílit dětem v zimě imunitu a zabránit zvýšenému výskytu nemocí z nachlazení?

Zimní měsíce dávají zabrat hlavně maminkám malých dětí, které navštěvují mateřské školky a školy. Malé...
více...

Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...