Kolena a jak se o ně máme starat

Datum článku: 15. 8. 2013

Koleno je spolu s kotníkem pravděpodobně nejčastěji zraněná část těla. Natržení předního zkříženého vazu je běžným poraněním při sportech, při kterých se koleno otáčí, jako lyžování či fotbal. Další běžné zranění je natržení menisku. Problémy se mohou projevit náhlým prasknutím, tzv.. "lupnutím" v koleně, bolestí nebo otokem. Může k tomu dojít náhle, ale i postupným zhoršováním při dlouhodobém přetěžování kolen.

Kolena a jak se o ně máme starat

Na kolenu hrají velmi důležitou roli svaly,

i když se to nezdá. Svaly mají úlohu tlumičů. Fungují jako "motor" těla a nejlepším způsobem, jak si udržet rovnováhu a sílu kolenního kloubu, je posilovat tyto svaly.

Kolenní kloub provádí dva hlavní pohyby

- flexi a extenzi, čili ohnutí a narovnání. I když kloub umožňuje i určitou vnější nebo vnitřní rotaci, není k tomu dostatečně přizpůsoben, takže při těchto pohybech může dojít ke zranění.

Jak je můžete ochránit?

Především je dobré sportovat, protože ochablé svaly nemohou koleno chránit. A koleno si můžete zranit i při pádu, nemusí to být při sportu, pokud byste se náhodou rozhodli tedy raději nesportovat, abyste si neublížili.

Při pohybu se musí držet několik zásad, aby se kolena nepoškodila:

• vyvarujte se polohy v podřepu, když například děláte domácí práce nebo když pracujete na zahradě,
• vyhněte se podpatkům vyšším než 2,5 cm,
• nedávejte si nohy na stůl bez nějaké podpory kolen, podložte je něčím např. dekou nebo polštářkem
• běhejte střídmě, pokud důkladně trénujete, můžete běhat obden,
• běhejte po měkkém povrchu, vyhýbejte se asfaltovým a betonovým povrchům, otřesy, které jsou tímto povrchem způsobeny, poškozují kolena,
• používejte vhodnou sportovní obuv,
• pokud nemáte rovné nohy nebo je máte řekněme do X či ploché nohy, zvažte vhodné ortopedické vložky do bot,
Určitě vás nepřekvapí, že i hmotnost působí na koleno, čím jste těžší, tím větší zátěž vaše kolena pociťují, proto úbytek hmotnosti často vede i ke ztrátě bolesti v kolenou.

Svalové problémy

Nejčastěji je to výron - sval pracuje příliš tvrdě a příliš rychle. Výsledkem je otok a modřiny. Přetržení menisku, může jít o akutní zranění, ale také o dlouhodobou záležitost, která vyústí do přetržení. Zranění způsobí zánět a napětí v okolních svalech. Nejběžnější je chirurgický zákrok a následné uvolňování svalů.

Ortopedické potíže

Roztržení křížového vazu a dalších vazů. Nejčastěji k tomu dochází při lyžování. Jde o dva zkřížené vazy uvnitř kolenního kloubu a další vazy, které brání posunu kolena do stran. Opět se to musí řešit chirurgicky, pokud jsou vazy přetržené.

Osteoartróza

dochází k ní kvůli opotřebení chrupavky. Velmi to ovlivňuje nesprávné běhání po tvrdých povrchách, tehdy jde zejména o mladé lidi. U starších lidí je to způsobeno i věkem. Pomáhá proti tomu budování dobré svalové základny. Běhání při této chorobě není vhodné, je třeba volit sporty, které nezatěžují kolena, jako je plavání či cyklistika.

Určitě není dobré nechat kolena "nečinná",

jak si mnozí myslí, že když bolí, třeba je nechat. Právě naopak, je třeba, aby měly dostatek pohybu, aby byla svalová hmota kolem nich dostatečně silná. A jak jsme již zmínili, udržujte si správnou hmotnost. Vzpomeňte si na základy fyziky, čím větší tíha, tím větší síla na ně působí.

Autor: Martina Dvořáková