Jak účinně bojovat proti pocení a zápachu?

Datum článku: 5. 4. 2016

Nepoužívat přípravek proti pocení, to je v dnešní době již skoro jako nepoužívat zubní pastu. Pro jsou antiperspiranty a deodoranty běžnou výbavou každé moderní ženy i muže. O jejich zdravotní nezávadnosti se vedou neustálé polemiky, ale dosud žádný pádný důkaz o jejich škodlivosti nebyl nalezen. Přesto je třeba i tyto přípravky používat obezřetně a s ohledem na citlivost vaší pleti. Jen tak se budete po jejich použití cítit za každé situace v pohodě.

Jak účinně bojovat proti pocení a zápachu?

Deodorant či antiperspirant?

Deodorant bojuje s nepříjemným zápachem potu tím, že neutralizuje bakterie, které ho způsobují. Antiperspirant omezuje činnost potních žláz, čímž také předchází nepříjemnému zápachu. Většina výrobků v obchodech nabízí spojení jednoho i druhého.

Typy deodorantu

Můžete si vybrat tyčinku, sprej, gel nebo dokonce krém. Sprej zpomaluje pocení v podpaží. Snadno se používá a dodává okamžitý pocit svěžesti. Obsahuje alkohol nebo suchý prášek s antiperspiračním efektem. Jeho výhodou je, že je dostupný také v malých baleních, vhodných na cestování. Existuje i ve verzi na nohy. Roll-on, tyčinka či krém jsou praktičtější a účinnější, neboť obsahují více hliníkové soli. Doporučuje se osobám, které se potí nadměrně. Tyčinky - praktické, bezpečné, můžete si vybrat takovou, která nešpiní oblečení. Roll-ony rychle schnou a v teplém počasí netvoří nepříjemné hrudky v podpaží. Krémy jsou jemnější, vhodné pro citlivou pokožku.

Deodoranty bez obsahu alkoholu

Alkohol má antiseptické vlastnosti. Může ale podráždit citlivou pokožku. Při depilaci podpaží nepoužívejte deodorant s obsahem alkoholu, pálení a zarudnutí je zaručeno.

Kontroverzní hliník

Hliník má schopnost snadno pronikat přes kůži až do vnitřních orgánů. Ačkoliv neexistují jednoznačné důkazy o tom, že hliník (obsažený v hliníkových solích antiperspirantů) způsobuje rakovinu prsu, existuje podezření, že při vzniku Alzheimerovy choroby, hraje určitou roli. Výzkumy totiž potvrdily vysoký obsah hliníku v částech mozku pacientů s touto chorobou. Přesto ani zde neexistují přímé důkazy o tom, že nemoc způsobuje právě hliník. V lékárnách a některých hypermarketech jsou dostupné i deodoranty bez hliníku, avšak jsou o něco dražší než obyčejné deodoranty.

Jak si zachovat svěžest?

Osobní hygienou. Samotný pot nijak nesmrdí. Za jeho nepříjemný zápach mohou bakterie, které se nacházejí na pokožce a rozkládají ho. Mýdlo nebo sprchový gel smývají špínu, pot a bakterie. Vyhýbejte se syntetickému a hrubému oblečení a raději noste přírodní tkaniny jako bavlnu, vlnu, či len.