Co možná nevíte o svém těle

Datum článku: 31. 5. 2017

Myslíte si, že o víte svém těle hodně? Tak to vás asi nepřekvapí, že neměříme celý den stejně? Nebo jste to věděli? Vy, co vás to překvapilo, čtěte dál.

tělo, smysly, zdraví, bakterie, život

1. Výše ​​našeho těla

Věděli jste, že naše výška se ve skutečnosti mění v závislosti na tom, v jaké části dne se nacházíme? Když se ráno vzbudíte, platí, že jste v průměru vyšší o přibližně 2,5 cm. Čím to je? Během spánku se nadbytečné tekutiny usazují v okolí vašich zádových plotének, což způsobuje váš "nárůst", ale v průběhu dne, kdy stojíte nebo jste ve stresu, tekutiny prosakují ven a vy tak ztrácíte dodatečnou výšku. Pokud se změříte ráno po probuzení a někdy večer před spaním, měli byste postřehnout malý, ale viditelný rozdíl mezi naměřenými hodnotami. Zajímavé, že?

2. Lechtání

Už jste někdy zkoušeli lechtat sami sebe? Není to ono, že? Důvodem toho je to, že váš mozek ten pocit už dopředu předvídá a obírá vás tak o příjemný požitek. Proto, pokud máte rádi lechtání, upozorněte na to svého partnera či partnerku, aby vás kdykoliv nečekaně polechtal a až toto si budete moci dostatečně vychutnat.

3. Mozek

Zatímco někteří lidé říkají, že člověk se stává chytřejší s přibývajícím věkem, realita je přesně opačná - inteligence se s přibývajícími léty snižuje. Každý den ztrácíme přibližně 1 000 mozkových buněk, protože náš mozek pracuje nepřetržitě, dokonce i když spíme nebo se jen díváme televizi.

4. Přibývání na váze

Za každé nabrání půl kilogramu musí vaše tělo vytvořit novou krevní síť, tím pádem přidat nové cévy do vašeho oběhu, čímž se vaše váha ještě o trošku navýší. Znamená to také, že vaše srdce potřebuje rychleji pumpovat, aby drželo krok s novou zátěží, což vede ke sníženému okysličování a nedostatečnému doplňování živin do tkání. Naštěstí, na druhé straně bude vaše tělo transportovat tyto nově vytvořené cévy do málo zásobovaných tkání.

5. Oči během spánku

Přemýšleli jste někdy nad tím, co jsou ty drobné bílé ospalky, které si někdy ráno najdete kolem očí? Jde o směs prachu, krevních buněk, kožních buněk a žlázového slizu (během dne tento sliz pomáhá vypařovat slzy z vašich očí). Během spánku nemrkáte očima, a proto nemůžete dát tuto směs pryč. Ta se nahromadí a zaschne do drobných bílo - žlutých "ospalků".

6. Když nás trápí rýma ...

Výtok z nosu je průvodním příznakem chřipky či rýmy, ale může se u nás vyskytovat i v případě, že je nám velká zima. Je to proto, že za normálních okolností produkujeme přibližně 1 litr hlenu denně, z něhož většina proteče nosem dolů, aniž bychom si to uvědomovali. V chladném počasí se urychluje produkce hlenů, aby se udržovaly nos v teple a méně studeného vzduchu se dostalo do plic.

7. Pokožka

Každý z nás zná orgány, které se nacházejí uvnitř našeho těla, ale věděli jste, že i naše kůže je považována za jeden samotný a obrovský orgán? Je to živý "koberec", který regeneruje desítky tisíc buněk každých pár sekund a neustále svléká starou kůži. Naše kůže je tak významná, že ve skutečnosti tvoří více než 12% z celkové naší hmotnosti.

8. Tělesné teplo

Tělesné teplo je nezbytné k tomu, aby nás udrželo naživu, přičemž toto generované teplo je tak velké, že za přibližně 30 minut bychom s ním mohli přivést půl litru vody do varu. Jak je to možné? Je to tím, že teplo se uvolňuje neustále během každodenních aktivit, během cvičení, dýchání, trávení potraviny a dokonce i během močení.

9. Střevní bakterie

V našem těle se nachází asi 10 trilionů buněk, což je však zanedbatelné číslo ve srovnání s množstvím bakterií, které žijí v našich střevech. Nejsou to však všechno špatné bakterie, většina z nich dokáže rozebírat jídlo pro lepší trávení či poskytovat vitaminy pro organismus. Ve skutečnosti, pokud byste odstranili byť jen jednu "rodinu" těchto mikrobů, mohli byste být více náchylnější na různé nemoci, včetně obezity.

10. Pět smyslů

Říká se, že lidé mají 5 smyslů: zrak, chuť, sluch, čich a hmat. Věděli jste, že ve skutečnosti jich však máme více než 9? Kromě klasických 5, máme také tlak, proprioreceptor (receptor, který vnímá polohu a pohyby jednotlivých částí těla), žízeň, hlad, snímače napětí ve svalech a podobné.

Autor: Martina Dvořáková