Co je na veřejných toaletách nejšpinavější? Sedátko to rozhodně není!

Datum článku: 30. 10. 2017

Neradi, ale občas ji musíme použít téměř všichni. Asi by se těžko hledal člověk, který nikdy nemusel navštívit, byť s odporem, veřejnou toaletu. Přitom stav této důležité místnosti je takový, jaký tam po sobě zanecháváme, a jak se k tomuto veřejnému zařízení chováme. Kritizujeme, ale ruku na srdce, zanecháváte toaletu vždy ve stejném stavu, v jakém byla předtím, než jste ji použili?

Co je na veřejných toaletách nejšpinavější? Sedátko to rozhodně není!

Absolutní základ

Každý tam musí a nepomůžete si, pokud vás to chytí na zastávce, v obchodním centru nebo kvůli potřebě zastavíte na pumpě. Absolutní základ je, umýt si ruce mýdlem a teplou vodou, když odcházíte z toalety. Nedělá to 23% mužů a 7% žen. Pokud se s neumytýma rukama zastavíte v rychlém občerstvení, zkonzumujete nejen cizí fekální bakterie z vlastní rukou, ale i mikroorganismy, které žijí v hlíně, ve zvířecím trusu nebo pesticidy. Jak je to možné?

Přehnaná čistota škodí

I Američané si dlouho lámali hlavy, jak je možné, že se na klikách toalet objevují látky, které patří spíše na podrážky bot. Vysvětlení bylo přitom zcela prosté. Někteří lidé se totiž v přehnané čistotě nechtějí dotknout kliky rukou, proto si dveře otevřou nohou, a tedy podrážkou boty.

Kam položíte tašku?

Ještě více vám však zavaří ti, kteří se neumí trefit do toalety. Nemyslete si, že je to pouze problém pánských záchodů. Moč je i na podlaze v dámských. Některé ženy totiž ve snaze uchránit své zdraví, močí na "lyžaře" a ne vždy zachovají ten správný sklon a trefí se. Proto platí absolutní zákaz pokládat na zem kabelky a nákupní tašky! Na pěti centimetrech čtverečních podlahy na veřejném záchodě žijí více než dva miliony bakterií. Dostanou se tam i při splachování, když voda občas vystříkne. Více mikroorganismů je ve spodní části toalety, i proto bývají háčky na zavěšení tašek a oblečení přibližně ve výšce očí.

Neobkládejte sedátko papírem

Obávat se sednout si na záchodové sedátko a obložit ho papírem je zbytečné. Budete překvapeni, ale sedátko je jedno z nejčistších částí kabinky. Platí to alespoň pro dámské toalety. Mnohem horší jsou na tom splachovače, kliky a spodní část sedátek, které se tak často nemyjí. Když jsou na vrchní části toalety bakterie, museli byste si na sedátko sednout intimními partiemi a vydržet několik minut, abyste se nakazili. Pokud máte na zadní straně stehen neporušenou pokožku, nic vám nehrozí. Přes kůži na nohách se vám bakterie do trávicího traktu nedostanou.

První nebo poslední

Na ženských toaletách je nejčistší první kabinka. Dámy si totiž myslí, že do první vstoupí každá, proto jdou raději do poslední. Proto je v poslední nejvíce bakterií a vystřídá se v ní během dne nejvíce žen. Na pánských toaletách je to naopak, muži vstupují vždy do první, logicky jsou proto nejčistší ty na konci.