Celulitida a jak s ní bojovat přírodní i odbornou cestou

Datum článku: 9. 8. 2013

Celulitida! Mají ji téměř všechny ženy, a i když se říká, že je to následek obezity, není tomu tak. I štíhlé ženy s dlouhýma nohama jí často trpí. Takže v čem je problém vzniku nechutných prolákliny a výčnělků? Neustálý stres, málo spánku, alkohol a především silné kouření prý vyvolávají a zhoršují celulitidu i u štíhlých žen.

Celulitida a jak s ní bojovat přírodní i odbornou cestou

Podle lékařů vznik celulitidy podporuje vše,

co brání odbourání odpadových látek z těla: zastavení toku lymfy, pomalé trávení, problémy krevního oběhu, zhoršená funkce jater, močového měchýře nebo ledvin. Ba dokonce i užívání nevhodných antikoncepčních pilulek. Dále je to neustálý stres, málo spánku, alkohol a především silné kouření prý vyvolávají a zhoršují celulitidu i u štíhlých žen. Ale asi nejčastěji se objevuje během těhotenství. Tehdy se může vytvořit zrnitá struktura v důsledku rychlého zvětšování a přibírání, a pokud už celulitidu žena má, může se zhoršit v tomto období. Naštěstí, celulitida není nemoc, pouze chyba krásy, takže ze zdravotního hlediska není nebezpečná.

Také není pravda, že souvisí s věkem,

objevuje se i u mladých žen. Jako prevence slouží zejména masáže, sportování a zdravá vyvážená strava. Tukové buňky, pokud je nutíte pohybovat se, tedy je masírujete nebo sportujete, jsou nuceny uvolňovat tuk. Urychluje se látková přeměna, tvorba kolagenu. Povzbuzuje se prokrvení. Pomáhá i mikromasáž pomocí speciálních kalhot - zlepšuje se prokrvení pokožky.

Co se týká různých elektrických masážních strojků, jsou sice pohodlné,

ale nesmí se používat při rozšířených žilkách, křečových žilách a trombózách. Suchá masáž kartáčkem, rukavicí nebo masážním kotoučem by měla být příjemná. Při nesprávném používání můžete pokožku dokonce poškodit.

Strava

Je třeba jíst více zeleniny a přirozeně vyzrálého ovoce, omezit maso, zejména vepřové, jíst ryby a drůbež. Upřednostňovat celozrnné potraviny. Nemělo by chybět mléko a mléčné výrobky bez tuku. Důležité je také denně vypít 2-3 litry tekutin, nejlépe minerální vody bez obsahu sodíku, ale i čistá voda či neslazené čaje jsou vítány. Pravidelně se stravujte, menší porce alespoň 5 x denně.

Přirozená pomoc

• Běhání - pravidelný běh rozhýbe "zablokovanou" vodu v tkáních. Při běhu se do krve dostává nejvíce kyslíku, který svaly potřebují.

• Masáž - v kombinaci se sportem je masáž speciálním krémem velmi účinná.

• Lymfodrenáž - odborná masáž uvolňuje a pomáhá vypudit z tkání tekutinu.

• Vodní terapie - denní studená sprcha či koupel.

• Zábaly - mají hladicí efekt - zábaly z mořského bahna a určitých druhů jílovité zeminy.

• Mastit - krémy s obsahem ginko a břečťanu, rostlinné enzymy v součinnosti s kofeinem.

Odborné metody

• Radiofrekvence
je neinvazivní metoda, při které se pomocí čtyř elektrod zahřívá pokožka na vysokou teplotu, a dochází tak přeskupení kolagenových vláken. Během procesu přístroj střídá mono a bipolární radiofrekvenční vlnění, což podporuje vypnutí pokožky. Její výhodou je hloubkové působení a bezbolestnost.
• Karboxyterapie
spočívá ve vpravení medicinálního oxidu uhličitého do tkáně pomocí velmi tenké jehly. Plyn způsobí v místě větší prokrvení a následně se odplaví do plic, odkud je přirozenou cestou vydýchán. Provádí se obvykle v sérii šesti ošetření s četností minimálně 2x týdně.
• Kavitace
zvaná též bezbolestná liposukce, je zeštíhlující metoda, která pomocí ultrazvuku rozbíjí tukové buňky. Ultrazvuk naruší obal buněk, jejichž obsah se pak vylije do okolí a následně odplaví močí. Díky odbourávání tukových buněk má i pozitivní účinek na zmírnění celulitidy.

Autor: Martina Dvořáková