Péče o rty v zimě se neobejde bez ochranného balzámu

Datum článku: 3. 2. 2020

Mrazivé a větrné počasí nedělá dobře nechráněnému obličeji. Vysušuje nejen pokožku, ale také sliznice. Proto máme tak často v zimě popraskané a vysušené rty. Přitom stačí o rty více pečovat a před odchodem z domu je chránit kvalitním balzámem.  A hlavně, skončit se zlozvykem a přestat si rty olizovat!

Péče o rty v zimě se neobejde bez ochranného balzámu

Olizování rtů

Popraskané rty jsou pro zimní období specifické z několika důvodů. Vznikají v důsledku studeného vzduchu, kterému jsou rty vystaveny venku a suchého, vyhřívaného vzduchu uvnitř. Keratin, který tvoří vrchní vrstvu vaší pokožky, ztrácí pružnost a rty jsou bolestivé, popraskané a šupinaté. Časté olizování může odstranit mastný povrchový film, který chrání rty před ztrátou vlhkosti, což vede k jejich praskání. Stejně tak mohou rty dráždit trávicí enzymy ve slinách.

Kvalitní balzám na rty

Používání balzámů na rty není žádnou novinkou. Odborníci upozorňují, že i zde může dojít k rozdílům v kvalitě. Ideální jsou balzámy s obsahem lanolinu a vazelíny, které mají zvláčňující vlastnosti a zároveň vyhlazují povrch pokožky. Pokud se  ale vydáte na hory lyžovat, rty budou vystaveny slunci a tím pádem byste měli podle dermatologů zvolit balzám s ochranným faktorem před sluncem. Balzám na rty opětovně aplikujte po několika hodinách a před spaním, protože mnozí z nás, když jsou nachlazení, během spánku dýchají ústy, což rty vysušuje.

Jak vybrat balzám na rty

Balzámy na rty mohou někdy obsahovat přísady, jako je kafr a mentol, které po aplikaci vytvářejí příjemný pocit. Mohou však také dráždit a paradoxně rty vysušovat, takže je dermatologové moc nedoporučují. Podle nich by měly být obezřetné zvláště ženy, protože vysušovat rty mohou také některé rtěnky.

Peeling a hydratace

Rozpraskané rty si však často lidé zaměňují s opakujícími se opary. Ignorovat bychom podle odborníůa neměli ani strupy, která se nehojí. Rty jsou totiž častým místem rakoviny kůže, proto, pokud něčím takovým trpí, měl by požádat svého lékaře, aby ho doporučil na další kožní vyšetření. Pokud jsou vaše rty suché a popraskané, lze je účinně ošetřit jemným peeligem, aby se ujistil, že odstraňuje suchou a šupinatou pokožku z povrchu. Následně je třeba rty pravidelně zvlhčovat kvalitním balzámem na rty a výživným krémem při večerním ošetřování pokožky obličeje.

Autor: Martina Dvořáková