Výživa pleti - klíč ke zdravé pokožce je voda

Datum článku: 9. 9. 2013

Naše tělo se skládá z velké části z vody, i když to zní neuvěřitelně. Proto je voda neodmyslitelnou součástí našeho života. Je potřebná nejen pro vnitřní orgány, ale i pro náš zevnějšek, tedy pro naši kůži. Jelikož tvoří přes 70% našeho organismu, nestačí pouze večerní sprcha.

Výživa pleti - klíč ke zdravé pokožce je voda

Klíčovým prvkem ke zdravé pokožce je voda

Po 20. roku života třeba pokožku pravidelně hydratovat, protože to už nedokáže sama. Hydratační přípravek zadržuje vodu v povrchových vrstvách kůže, hlavně v její zrohovatělé části, zpomaluje proces rohovatění a vyhlazuje pokožku. Kromě toho, že dodává kůži vlhkost, vytváří film, který omezuje ztrátu vody. Správná volba hydratačního prostředku a způsob použití závisí nejen na věku, ale také na typu pokožky a ročního období, resp. klimatických podmínek. V zimním období by měl obsahovat více lipidů, přípravky na denní používání UV filtr, hlavně na jaře a v létě. Typ pokožky není v našich silách změnit, ale její stav ovlivnit dokážeme. Klíčovým prvkem ke zdravé pokožce je voda.

Z anatomického hlediska kůži tvoří více vrstev

Pojem hydratace lze volně přeložit jako obsah vody v kůži. Z anatomického hlediska kůži tvoří více vrstev. Ta nejsvrchnější - pokožka - sestává z více vrstev buněk, které postupně vyzrávají, ztrácejí jádra, vytvářejí rohovou vrstvu na svém povrchu. Střední vrstva je tvořena vazivovými buňkami a vlákny. Nejhlubší vrstvou je podkožní tuková tkáň. Obsah vody není ve všech částech stejný. Nejvyšší vrstva obsahuje asi 20% vody.

Správně hydratovaná pokožka má být pružná,

jasná, hladká, svěží. Voda obsažená ve spodních vrstvách kůže a přirozené pocení hydratují rohovou vrstvu.

Nedostatečně hydratovaná pokožka je matná,

suchá, povadlá, drsnější. Když obsah vody v rohové vrstvě klesne pod 10%, pokožka ztrácí svou integritu. Suchá pokožka se projevuje pocitem napětí, svědění, štípání. Můžeme pozorovat zarudnutí a tvorbu suchých drsných ložisek. Takový narušený povrch se snadno stává vstupní branou pro infekce a různé škodliviny. Nedostatečná hydratace může být způsobena
špatným pitným režimem, nezdravou životosprávou (málo spánku, kouření, slaná jídla ...), klimatickými podmínkami jako vítr, kouř, smog, teplé suché prostředí, přetopená místnost apod. I nadměrné opalování ničí a vysušuje pokožku. No a samozřejmě, věkem se pokožka také vysušuje. Je to přirozený jev.

Je vhodné pít vodu, nejen minerálky,

ovocné, resp. zeleninové šťávy, neslazené bylinkové nebo ovocné čaje.  Pokud si chceme udržet pokožku dostatečně hydratovanou, tudíž ji chceme mít pěknou, svěží a zdravou, musíme dodržovat dva základní kroky: hydratovat pokožku zevnitř dodržováním pitného režimu a zvenku používáním hydratačních prostředků. Je vhodné pít vodu, nejen minerálky, ovocné, resp. zeleninové šťávy, neslazené bylinkové nebo ovocné čaje. Pít je třeba v častých intervalech menší množství, i když necítíme žízeň. Ideální je mít u sebe neustále skleničku nebo lahvičku s vodou a kdykoliv se z ní napít. Po kávě, zeleném a černém čaji, které působí močopudně, je třeba vypít sklenici vody, a tak zabránit její ztrátě. Denní příjem tekutin je průměrně 2,5 - 3 litry. Při sportu, horku, nemoci, kdy se více potíme, by měl být příjem mnohem větší. Pro zdraví našeho organismu je důležitý i pohyb na čerstvém vzduchu.

Pokožka může povadnut následkem nedostatečné péče

a tělo může mít žízeň jako důsledek příjmu nedostatečného množství tekutin. Nezapomeňme, že pokožka tvoří první bariéru mezi tělem a okolním světem, takže je neustále vystavována škodlivým vlivům okolí a nepřízni počasí. První krok splnit je v podstatě jednoduché.

Každý z nás má přístup minimálně k pitné vodě

Co se týče hydratačních přípravků, je dobré poradit se s kosmetičkou o přípravku vhodném pro vás. Někdy je třeba vystřídat několik druhů, než najdete ten, který vám sedne. Rada s odborníkem může tento proces usnadnit a urychlit.
 

Autor: Martina Dvořáková