Vrásky zmizí, když ...

Datum článku: 9. 5. 2019

Vrásky patří k životu, stejně jako to, že nám přibývají roky. Určitě bychom neustále nechtěli mít tvář jako miminka. Jsou ženy, kterým vrásky nevadí a dokonce i sluší, ale také ženy, pro které je první vráska dokonce trágédií. Těmto ženám, a často i jejich peněženkám, se snaží pomoci kosmetický průmysl. Jenže, ne vše co je drahé, je vhodné pro každou pleť. A také ne všechny mýty, které vědí, jak tvorbu vrásek zastavit vrásek zastavit, fungují.

Vrásky zmizí, když ...

Věk podle vrásek?

Některým lidem byste i v šedesátce hádali slabých čtyřicet, jiní svůj věk nezapřou ani když se ustrojí  jako teenageři. Na čem závisí vrásky a lze je tvorbu ovlivnit? Vyvrátíme vám pět zažitých polopravd.

1. Mastná pleť oddálí stárnutí pleti

Do jisté míry je to pravda. Maz dokáže pokožku hydratovat, takže má menší sklon k tvorbě prvních vrásek. Ale klasické "kohoutí stopy", čili mimické vějířkovité vrásky kolem očí, vznikají bez ohledu na typ pleti. Podobně vrásky jsou na čele nebo mezi očima, pokud máte zvyk krčit čelo či mhouřit oči. Chcete-li je tento typ vrásek přechodně potlačit, bez ohledu na typ pleti vám pomůže aplikace botulotoxinu, kyseliny hyaluronové, případně ošetření laserem, které nabízejí dermatologické salony.

2. Rozhoduje dědičnost

Geny se také do jisté míry podílejí na vzhledu vaší pleti. Dědičné je například množství melaninu, tedy pigmentu, který dodává pokožce barvu a ovlivňuje, nakolik je odolná na sluníčku. Pokud jste po rodičích světlejší, budete asi citlivější na poškození slunečními UV paprsky, které způsobují předčasné stárnutí pokožky. Kromě dědičnosti má však významnou roli při tvorbě vrásek váš životní styl. Stres, kosmetika, kouření, alkohol, vystavování se slunci a hygiena pokožky, to je nejméně stejně důležité, jako sama dědičnost.

3. Pitný režim vyhlazuje první vrásky

Opět trochu pravdy na tom najdete, ale vrásky vodou neoklamete. Dostatečný pitný režim určitě hydratuje i pokožku a dodává vláhu zejména suché pleti, čímž brání jejímu dalšímu vysoušení. Ale ani litry vody nezastaví stárnutí pleti a nezabrání vzniku hlubokých vrásek. Účinným "zavlažovadlem" pleti je kyselina hyaluronová, která váže vodu a pleť je díky ní vypnutější a na vzhled skutečně mladší. Nejúčinnější je její aplikace mini invazivní injekční formou. Ale pokud se na to necítíte, můžete si koupit i účinné kosmetické přípravky s touto kyselinou pro domácí, ač méně razantní péči.

4. Smích způsobuje vrásky

Mimika jako taková způsobuje vznik vrásek, smích nevyjímaje. Ale má smysl mít neustále vážnou tvář a neusmívat se, jen abyste neměli vrásky kolem očí nebo úst? Vrásky smíchu naopak dodávají sympatický vzhled! Samozřejmě, že o pleť je třeba pečovat, používat kvalitní krémy, chránit ji před spálením a na místech, kde mimika není nutná, například na čele, je můžete eliminovat i botulotoxinová injekcemi. Ale ztráta vrásek smíchu by byla pro váš výraz jistě na škodu. Co se však vyplatí, je aplikace kyseliny hyaluronové do nosoretní vrásky, která se tím pěkně vyplní nebo botulotoxin do čela či mezi obočí, které díky tomu přestanete krčit.

5. Drahé krémy zvrátí tvorbu vrásek

V kosmetice vás možná svádí představa, že čím dražší krém, tím lépe účinkuje proti vráskám. Nenechte se obelhat! I běžný krém z drogerie dokáže udělat skvělou službu. Důležité je, prostudovat si jejich složení. U vrásek je dobré používat krémy s obsahem retinolu, antioxidantu, který zmírňuje působení volných radikálů. Právě ty způsobují stárnutí pokožky. Další složky krémů, které se vyplatí si zapamatovat, jsou zmiňovaná kyselina hyaluronová, urea a vitamín C. Hlavní je, chránit a čistit pleť pravidelně. Pokud tuto péči soustavně zanedbáváte, nepomůže vám ani sebedražší přípravek!

Rada na závěr

Žádný přípravek na světě zatím nedokáže zastavit přirozené stárnutí pleti. Ale věřte, že jiskra v očích, dobrá nálada a úsměv na tváři udělají mnohem lepší dojem, než vyžehlená tvář bez výrazu.