Opalování a potřeba vitaminu D

Datum článku: 11. 7. 2019

Opalování a pobyt venku v létě má svá rizika. Sluneční paprsky jsou příjemné, zlepšují náladu, ale... Je zde stále mnoho rizik, které často přehlížíme. Určitě není dobré, být neustále v místnosti. Ale je rozdíl, když se vědomě "opékáme" nebo trávíme čas na slunku v přiměřeném oděvu a natřeni kvalitním ochranným krémem. 

Opalování a potřeba vitaminu D

Odborníci varují

Navzdory estetickým kritériím současnosti odborníci varují, že vystavovat se slunci bez patřičné ochrany může vést u člověka i po letech k fatálním důsledkům. 

Cvičení v létě

Když je jaro a sluníčko jen jemně hřeje, není žádný problém, cvičit venku na vzduchu během celého dne. Ale v létě raději upřednostněte ranní cvičení nebo cvičení v podvečerních hodinách. Navíc nejen při sportovních aktivitách během léta se doporučuje pít zejména hodně vody, a když se už vystavovat slunci, udělat tak s pokrývkou hlavy.

Vitamin D

Odborníci v souvislosti s vlivem slunečních paprsků na lidský organismus bubnují na poplach. Momentálně je trend tvářit se, že všichni máme málo vitamínu D a právě proto máme být více na slunci. Podle odborníků není třeba tento fakt brát jako adekvátní, protože většina potravin, které populace konzumuje, jsou posíleny vitaminem D. Kdyby někdo velmi chtěl na slunci získávat vitamín D, stačí dvacet minut denně na plochu předloktí. To je adekvátní dávka. Odborníci však vidí při kontaktu s přímým sluncem i minusy. Především jde o skutečnost, že se pohybujeme v zeměpisných šířkách s poškozenou ozónovou vrstvou. Měli bychom se proto chránit před sluncem buď vhodným oblečením a u vody například lehkým neoprenovým oděvem. Jelikož ale lidé u vody volí minimální oblečení, doporučují se krémy s co nejvyšším faktorem ochrany. Když máme například faktor ochranu 50, znamená to, že můžeme být padesátkrát déle na slunci, než bychom mohli být bez krému a aniž abychom zčervenali. Používání krému s co nejvyšším faktorem ochrany má samozřejmě svůj praktický důvod. Nikdo na sebe nenatře krém tak, že bude mít požadovaný faktor, protože ho roztíráme. A tak z 50 uděláme poloviční faktor 23, 22. Z ochranného faktoru 30 uděláme lze faktor čtrnáct. Například tedy krém s ochranným faktorem 8 má podobný účinek, jako byste se nenatřeli ničím. Krémy radí odborník kupovat výhradně v lékárnách.

Klady slunečních paprsků

Pozitiva slunečných dní bez přímého kontaktu s pokožkou jsou ve skutečnosti, že odbourávají více depresivních nálad než v zimním období.

Stoprocentní ochrana před slucem

Vyhráno člověk nemá, když se slunci vysloveně vyhýbá. Nesmíme zapomínat na to, že UV záření proniká i ve vodě, do 50-100 cm pod hladinou, pod slunečníkem, v zamračeném počasí, na horách vlivem odrazu od ledové nebo sněhové pokrývky. Jediným 100 procentním filtrem je pobyt v místnosti s pevnou střechou. Stejně je důležité vědět, kdy se slunci rozhodně vyhýbat. Dermatologové radí, že mezi jedenáctou hodinou dopoledne a třetí hodinou odpoledne na slunci určitě nepobývejte. Dobré pravidlo pro lidi, kteří se ocitnou v jiných zeměpisných šířkách, zní, že když je váš stín kratší než vaše výška, vaše postava, tak na slunci nemá co dělat. Když je stín delší, už je to bezpečnější. Nadměrné vystavování se slunečnímu záření může mít trpkou dohru a jeho důsledky se neobjeví hned, ale až za dvacet let. Lidé jsou v takovém případě často operováni v oblasti obličeje. V některých případech dokonce opakovaně. Nehojící se útvary na kůži, krvácející, tmavě pigmentované, se změnou velikosti, tvaru, vzniklé na novém místě, svědící projevy. To vše by vás mělo vést ke specialistovi do kožní ambulance na dermatoskopické vyšetření, Vyšetření se provádí speciální osvětlenou lupou, pod kterou dokáže zkušený lékař dermatolog zhodnotit znaménko a jeho potenciální riziko.

Děti neopalujte

Pediatři radí - děti nikdy neopalovat a nevystavovat přímému slunci. Děti dostávají vitamín D ve formě kapek. Na vitamín D zcela stačí, pokud se budou pohybovat ve stínu, protože to neznamená, že musí být vystaveny přímo slunci, které na dítě peče. To může jemné dětské a vyvíjející se kůži uškodit. Pokud ale jde matka s kočárkem a na chvíli na dítě zasvítí slunce, v takovém případě se nic neděje.

Autor: Lenka Kostková