Krém podle ročního období - jak vybrat ten správný?

Datum článku: 19. 9. 2013

Tak jako každý člověk potřebuje individuální přístup, stejně je to i s pletí. Starat se o ni je třeba v každém věku, ale s přibývajícími léty se mění i péče. Nejdříve jsou to jen lehké krémy s vitamíny, později krémy obohacené drahými kovy, či kaviárem.

Krém podle ročního období - jak vybrat ten správný?

První vrásky nejsou výsledkem věku, může za to naše mimika

Hněv, smích, krčení čela a projevy emocí. Jak přibývají roky, začnou se objevovat i vrásky, které jsou znakem přirozeného stárnutí. Naše pleť ztrácí elasticitu, ubývá kolagen. Začneme se poohlížet po přípravcích, které pleti dodávají potřebnou pružnost, ale je třeba brát ohled na mnohé faktory, jako jsou například věk, roční období a hlavně samotné složení výrobku.

Musíme si vybrat krém, který je vhodný pro naši pleť

Ani zde neplatí pravidlo, že co je drahé, je pro nás nejlepší. Je důležité na pleti otestovat vzorek.

Biokosmetika vůbec nezaručuje, že na ni nebudete mít alergickou reakci,

i tu je třeba vyzkoušet na ušním lalůčku, protože pokožka na předloktí se ani zdaleka nepodobá pokožce obličeje. A potom počkat den. Do pleťových krémů se často přidávají i různé syntetické látky, díky kterým mají krémy delší životnost, různé konzervanty, nebo parfémy. Tyto chemikálie sice zajistí dlouhou expirační dobu nebo nádhernou vůni pleťového krému, ale při vyšším množství naší pokožce škodí. Ucpávají póry, dehydratují a vysušují pokožku, vyvolávají alergické reakce a mohou podnítit i vznik rakoviny kůže. Neměli bychom si kupovat kosmetiku na základě vůně, protože za lákavými aromaty se většinou skrývají různé chemické látky.

Do krémů se přidávají aktivní látky

Koenzym Q10 se přirozeně vyskytuje v každé naší buňce. Věkem jeho množství klesá. Udržuje ve správném chodu látkovou přeměnu a tím zlepšuje stav pleti. Pleti prospívají i isoflavony, rostlinné hormony získávány ze ženšenu, hroznového vína nebo sóji. Můžeme v nich najít kaviár, který je díky vysokému obsahu bílkovin velmi oblíbený. Pleť vyživuje a vypíná, podporuje tvorbu buněk. Výtažky ze zlata a jiné drahé kovy mají protizánětlivý účinek a bojují proti volným radikálům. Diamantový prach odráží světlo a opticky zmírňuje vrásky. Perly jsou zase vhodné na hydrataci. Mají vysoký obsah vápníku a jsou vhodné zejména na první vrásky.

Do krémů se dále přidává i vitamín A - retinol,

který stimuluje tvorbu kolagenu. Pleť je díky němu více elastická. Pod označením AHA najdeme ovocné kyseliny, získávané z ovocných šťáv, jablka a citronu. Odstraňují odumřelé buňky, vyhladí pleť a sjednotí její odstín. Nejsou však vhodné pro citlivou pokožku. Kyselina hyaluronová zadržuje vlhkost, čímž redukuje vrásky. Nachází se také v našem těle, proto nezpůsobuje potíže. Dále se používají krémy s obsahem D-panthenolu, nebo s obsahem ceramidů. Jde o lipidy, které udržují vlhkost a vytvářejí ochrannou bariéru. Vitamín E je výborný antioxidant a rozjasňuje pleť. C vitamín bojuje proti volným radikálům. Tyto vitamíny se získávají z přírodních zdrojů, avšak chemická výroba je méně nákladná, proto se využívá také v poměrně velkém zastoupení. Obvykle se to pak odrazí na ceně produktu, avšak není to pravidlem.

Dále nesmíme zapomínat na to, že tak jak se mění roční období,

měli bychom měnit i krém. Na zimu nějaký výživnější, aby pleť více vyživoval. Pleť je velmi citlivá na chlad. Na léto je třeba pleti také zaručit hydrataci a krém by měl mít lehčí složení ve formě pleťového gelu. Stejně musíme sledovat datum spotřeby, teplotu skladování a nezapomínat krém používat!