Věk není třeba řešit, protože splnit si své sny můžeme i jako senioři

Datum článku: 12. 8. 2019

Asi všichni se bojíme stárnutí. Přitom i toto období umí být krásné, jen stačí si ho neprotivit již od doby, kdy do něj máme ještě hodně daleko. Jsou lidé, kteří umí stárnout s grácií a mají elánu, že by jim mohli mnohem mladší závidět. Jen stačí se neřídit utkvělými představami a nesvádět lenost na věk. 

Věk není třeba řešit, protože splnit si své sny můžeme i jako senioři

Věk a učení

Obecně zažité je, že se stárnutím se přestáváme učit. Výsledky výzkumu ale prokázaly, že věk může pouze rychlost učení zpomalit. Zpomalují se naše mentální funkce, slovní zásoba, řeč. Přestože se tedy některé naše funkce potřebné pro lepší a rychlejší učení zhoršují, rozhodně nemizí a my můžeme i ve vyšším věku dělat hodně proto, abychom výkonnost mozku zlepšili a posílili.

Věk a fyzická síla

Obecným přesvědčením je, že s věkem ztrácíme fyzickou sílu a jsme křehčí. Ačkoliv je pravda, že tělesná hmota se s přibývajícím věkem zmenšuje a kosti slábnou, vše je to především o činnosti nebo spíše o nečinnosti. Pokud se celý život snažíme hýbat, být sportovně aktivní, pak nám tělo v pozdějším věku poděkuje. Vždyť si jen všimněte, kolik starších lidí je mnohem aktivnějších a schopných velkých výkonů. Oproti tomu mladší ročníky, které se nehýbou a mají ještě k tomu i sedavé zaměstnání, jsou na tom mnohem hůře a mají problémy s bolestmi zad a jiné. Chůze, běh, jóga, silový trénink, plavání... Na výběr je mnoho možností, jak udržovat tělo v pohybu od mládí až po stáří.

Věk a tvořivost

Že by kreativita a věk nešly dohromady? Tak to je mylná představa! Kreativita není výsadou jen mladých a nedávný výzkum potvrdil, že samotné stárnutí nesnižuje kreativitu. S věkem přichází inspirace, životní zkušenosti a i doslova na sklonku života je možné napsat knihu, skočit bungee jumping, objevit nový smysl života a další kreativní věci. Stačí mít otevřenou mysl a věřit si.

Věk a trávení volného času

Je mnoho starších lidí, seniorů, kteří jsou aktivní, mají najednou v důchodu čas se setkávat se starými přáteli a známými, popovídat si, možná více než kdykoliv předtím. S věkem objevují i ​​nové způsoby trávení volného času, najdou si nové záliby: tanec, diskusní kluby, knižní kluby, dobrovolnické práce...

Věk a deprese

Realita je taková, že ačkoli starší lidé toho zažili nepoměrně více než my, různé změny režimu, dokonce ti nejstarší i války, po takových zkušenostech ani na stará kolena netrpí depresí. Naopak, současná generace nemá až takové existenční problémy jako lidé kdysi, žijeme si nepoměrně lépe a snadněji v mnoha směrech, přesto, počet deprimovaných mladých lidí v psychologických ambulancích neustále roste. Proto bychom se měli od starší generace naučit, jak si zachovat životní sílu, optimismus i duševní rovnováhu a přestat řešit nepodstatné věci, které za to nestojí.