• Trvat krátce - Podle hispánské tradice člověk leží na pohovce a drží mezi palcem a ukazováčkem klíč. Když dosáhne jistou úroveň spánku, klíč spadne na zem a člověk se vzbudí.
• Být v uvolněné poloze - Nikdy si však nelehejte tak, jako při nočním spánku.
• Následovat před jídlem, nebo po lehkém jídle - Siesta po řádném nebo těžkém jídle prodlužuje trávení a ani jinak není prospěšná. Ideální je zdřímnout si před obědem.
• Po siestě by měla následovat aktivita - Siesta odděluje dopolední a odpolední práci. Po probuzení je vhodné pokračovat v normální činnosti.
• Odpovídat potřebám jednotlivce - Některým lidem zdřímnutí neprospívá. Probudí se se špatnou náladou a cítí se hůře než předtím. V takových případech je lepší tuto techniku relaxace nepoužívat.
Kromě spánku, protože ne vždy máme možnost si zdřímnout, existuje ještě jiná relaxace. Jsou to relaxační cvičení. Stres totiž způsobuje i svalové napětí. Pokud toto napětí přetrvává více hodin, svaly mají tendenci si na něj " zvyknout " a tento stav se pro ně stává přirozeným a normálním. Výsledkem jsou časté bolesti zad, hlavy, krku a ramen. Lidé si často ani neuvědomují, že jsou to důsledky stresu. Právě relaxační cvičení jim pomáhají uvědomit si to a vědomě pracovat na uvolňování svalstva. Kromě okamžité úlevy dodává relaxace člověku pocit lepší výkonnosti a sebeovládání. Důležité je, abychom relaxační cvičení prováděli pravidelně a soustředěně.
Umění relaxace se dá zpravidla zvládnout během dvou měsíců. To je čas potřebný k tomu, aby člověk na svém těle poznal svalové skupiny a rozeznal, kdy jsou svaly napnuté a kdy uvolněné. Pravidelná relaxace se osvědčuje, jako dobrý léčebný prostředek při takových problémech, jako jsou bolesti hlavy nebo břicha, migrény či zúžené cévy. Doporučuje se také při poruchách spánku, stavech úzkosti a při vysokém krevním tlaku.
Pokud potřebujete zrelaxovat a nemáte na to podmínky, například jste v autě, v práci apod., Doporučujeme rychlou formu relaxace, která se nazývá sebeřízení ( self - instruction ).
1. Zhluboka se nadechněte, zadržte dech na několik sekund (alespoň 3-4 sekundy ) a pak pomalu vydechujte. Opakujte 2 - 3 krát.
2. Řekněte si potichu, nebo pokud je to možné, nahlas:" Jsem spokojený/á/, je mi dobře". Opakujte to 2 - 3 krát.
3. Znovu se několikrát zhluboka nadechněte, zadržte dech a vydechněte. Pak se vraťte ke kroku 1. po střídavém opakování těchto dvou krků během 2 - 3 minut byste se již měli cítit lépe a být klidnější.
Tato reakce je výsledkem myšlení a spouští ji automaticky stresový činitel. K vyvolání tohoto efektu není nezbytná fyzická aktivita. Jen co stresová situace pomine, dýchání se navrací do normálu. Pokud však stres trvá příliš dlouho, mohou se vytvořit nesprávné dechové návyky. Při relaxaci je důležité napravit špatné a vypěstovat si správné dechové návyky. Dechová cvičení byste měli dělat denně - venku nebo v dobře vyvětrané místnosti, cca série 20 hlubokých nádechů a výdechů. Tím dodáte kyslík svým mozkovým buňkám a budete dýchat klidně, hluboce a pravidelně.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.