Stres odbourává pohyb a horká koupel

Datum článku: 21. 3. 2017

Každý z nás je občas vystaven velkému stresu. Že nám to škodí, to víme. Takový je prostě dnešní život. Otázka ale zní, co s tím? Dá se s tím bojovat? Určitě ano! Lékem může být například obyčejný pohyb a jednoduchá cvičení. 

Stres odbourává pohyb a horká koupel

Co dokáže stres

Kdo z nás není občas vystaven velkému stresu. Může za to uspěchaná doba, příliš vysoko stanovené cíle nebo neočekávané těžké životní situace. Ne vždy se tělu podaří vše zvládnout bez problémů. Nemusíte si ani sáhnout na tzv. samé dno, abyste pocítili, co takový stres dokáže způsobit. Takovým pomyslným záchranným kruhem ale může být obyčejný pohyb!

Druhy stresu

Rozlišujeme dva druhy stresu. Eustres vyvolává pozitivní zátěž, která v přiměřené míře stimuluje člověka k vyšším nebo lepším výkonům a distres (negativní stres), který způsobuje nadměrná zátěž, která může člověka poškodit a vyvolat onemocnění nebo dokonce i smrt.

Fyzická aktivita a stres

Tělo dostávají do tzv. bojové pohotovosti stresové hormony zvané adrenalin, kortizon a kortizol. Krev proudí do našich svalů, látková výměna se snižuje, krevní cukr a cholesterol se zvyšuje a naše dýchání je tím pádem intenzivněji a hlouběji. Propadl nás stres. Pokud se ale budete věnovat nějaké fyzické aktivitě, můžete jej lépe zvládnout. Stresové látky se v těle totiž vstřebají a díky tomu se další hormony a látky, které mají naopak uklidňující a omlazovací efekt, dostanou do popředí. Pokud se nebudete dostatečně hýbat, dlouhodobý stres způsobený psychikou začne ubírat z vašich tělesných zásob a obnova buněk se nebude dostatečně aktivovat. Tělo tak začne postupně ochabovat a riziko obezity a deprese se zvýší. Navíc při stresu organismus spotřebuje enormní množství vitamínu B, zinku a hořčíku. Pokud tedy zažíváte stresové symptomy, pohyb by vám mohl být nápomocný k tomu, abyste se stresu zbavili. Dobrá je i horká koupel před spaním. Během relaxace v lázni se uvolní melatonin, který je předpokladem pro dobrý a zdravý noční spánek. Pokud jste však příliš stresovaní, měli byste se vyvarovat tréninku a nejprve se poradit s lékařem. A to z důvodu, abyste nezatížili své tělo ještě více.

Pozitivní efekt z pohybu

  • snižuje množství stresových hormonů,
  • zvyšuje množství látek, které způsobují tělesné i duševní uvolnění po tréninku,
  • zvyšuje citlivost inzulínu, který snižuje riziko vzniku např. diabetes,
  • spotřebovává glukózu a cholesterol, které se při stresu uvolňují.

Negativní efekt stresu

  • Ničí tělesné tkáně,
  • zhoršuje látkovou výměnu,
  • zvyšuje hodnoty cukru v krvi,
  • zvyšuje úroveň cholesterolu v krvi,
  • negativně ovlivňuje imunitní systém,
  • může vést k nemocem spojených se stresem.
Autor: Lenka Kostková