To by bylo na samostatnou knihu. V zásadě však nastává regenerace mozkových i tělesných struktur, konzervuje se energie, upravuje se homeostáza různých funkcí, zlepšují se imunitní funkce a vylaďuje se termoregulace. To, co se děje, je postupná změna frekvence mozkových vln, která má za následek zpomalování tepu, snižování krevního tlaku, zpomalení dýchání, relaxaci svalstva a další změny související s vylučováním různých hormonů či činností autonomního nervového systému.
Způsobuje to nedostatečný nebo nekvalitní spánek? Příčinou může být obojí, ale otázkou je, proč spánek nepřináší náležité osvěžení? Pokud jsme spali příliš krátce, protože jsme šli spát příliš pozdě na to, aby si organismus dokázal odpočinout, tak je příčina jasná. Pokud je délka spánku dostatečná, pak asi něco není v pořádku.
• První je nedokonalá kontinuita spánku, když je přerušovaný. Příčinou může být bolest, nepohodlí, rušivé prostředí, závislosti.
• Druhou kategorií mohou být problémy s usínáním – člověk nedokáže usnout. Tehdy může být příčinou špatná spánková hygiena, rušivé prostředí, úzkost, závislosti.
• No a tou poslední je zase předčasné ranní probouzení, když se probudí dříve, než by bylo přirozené. Příčinou může být deprese, mánie, rušivé prostředí, ale i vyšší věk.
Někdy zážitky ve snu dosahují takovou intenzitu, že ovlivní i náladu po probuzení. Člověk se může cítit nepříjemně, zmateně. Sny nás mohou ovlivnit i pozitivně, a po probuzení jsme svěží a optimističtí. Často si však své sny nepamatujeme, jakoby jsme nesnili.
Sen probíhá v tzv. REM fázi (REM je anglická zkratka a v překladu znamená rychlé oční pohyby), vyskytuje se během spánku několikrát. Předpokládá se, že její funkcí je pořádání a fixování nově naučených informací, stimulace mozku, řešení problémů a konfliktů zažitých v bdělém stavu.
Nespavost má mnoho příčin. Z psychických může jít o doprovodný jev různých duševních onemocnění, důsledek dlouhodobého stresu, neřešené problémy v partnerském životě či těžkosti v práci. V úvahu však přicházejí různé neurologické, hormonální či jiné příčiny.
Dlouhodobé problémy se spánkem postupně oslabují celý organismus, což se může promítnout jak do duševního, jako i tělesného zdraví. Často jsou potíže se spánkem průvodním jevem jiného problému, který je třeba řešit.
Spánek je neodmyslitelnou součástí života, proto jeho porucha významně ovlivňuje emocionální i fyzické prožívání, má vliv na výkon, soustředěnost, schopnost myšlení či paměť.
Samozřejmě. V prvním kroku můžeme i sami učinit opatření, která mohou pomoci. Chodit spát v přibližně stejném čase, mít během dne dostatek pohybu, udržovat se v dobré duševní i tělesné kondici. Často však právě toto člověk není schopen bez pomoci lékaře zvládnout.
Spánek je stále tak trochu záhadou, ale zdá se, že v tomto čase tělo nabývá energii na další fungování a mozek třídí různé informace a vjemy, které během bdělého stavu zaznamenal. Toto je, samozřejmě velmi zjednodušený popis toho, proč spíme.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.