Smích, láska a kyslík posilují mozek a nenechají nás zestárnout

Nejen svaly, ale i mozkové buňky potřebují posilovat. A nepotřebujete k tomu ani drahé posilovací stroje. Sice trénovaný mozek na první pohled není tak vidět jako vyrýsované svaly, ale v každodenním životě se vám jeho trénink vyplatí. Svěží a bystré myšlení vám nedovolí zestárnout.

zdraví, mozek, mozková cvičení, smích

Cvičení

Mozek spotřebuje neuvěřitelné množství energie i kyslíku. Z každého úderu srdce jde 20% okysličené krve právě do mozku. Spaluje energii, ale nejdůležitější složkou pro správné fungování je kyslík. S prázdným žaludkem můžete přijít na dobrý nápad, ale v místnosti s vydýchaným vzduchem vám nenapadne, ani co jste měli včera k obědu. Proto aktivitu mozku a nižší míru odumírání neuronů zajišťují právě aerobní cvičení. Není náhoda, že po ranním kardiu nám to myslí opravdu naplno.

Milování

Konečně něco příjemného na uzdravení těla. Milovníci jsou inteligentnější. Milování si umí vychutnat, milují se dlouho a rozkošnicky. Mozek během aktu vypíná racionální stránku a je ve stavu jakési hibernace. Zato jiné části mozku jsou na vrcholu aktivity. Pěkné milování je do velké míry jedno efektivní mozkové cvičení. Milování přitom zvyšuje i průtok krve hlavou a tvoří endorfiny a neurotransmitery jako dopamin a serotonin. Ty odpovídají za efektivnější vedení vzruchů mezi neurony. Lidově řečeno, bude vám to pálit. Jiskřivá mozková aktivita tak věkem možná upadá právě pro absenci milostného vyžití.

5 minut denně meditujte

Pozor, nejde o vysoce mystickou seanci v lotosovém květu. Pod meditací rozumíme stav mozku bez myšlenek. Můžete malovat, naplno pět minut tančit, oddat se soustředěnému dýchání a na pět minut opustit starosti světa. Velmi populárními je i vymalovávání obrázků pro dospělé. Pár minut denně v bezmyšlenkovitě stavu je jako zdravotní odstávka potřebná pro další aktivní fungování. Zároveň velmi dobrá duševní hygiena.

Konzumace správných potravin

Strava výrazně podporuje to, co se odehrává v mozku. Naše hlava je skutečně náročný strávník. Vhodné je čerstvé ovoce. Cukr z něj je přímým dopingem pro mozek. Zároveň antioxidanty ochraňují jeho jemné struktury. Vědci zjistili, že jogurty se významnou měrou podílejí na proaktivním myšlení. Samozřejmě ty s živými kulturami. Ginko biloba je populární doplněk zvyšující průtok krve v mozku, čímž provětrává i odlehlejší zákoutí mozku a zlepšuje paměť. S rybím olejem výrazně posílíte emocionální centrum.

Učte se básničky a cizí jazyky

Možná jste se dodnes divili, nač tolik zbytečných věcí nám ve škole vtloukali do hlavy. Správně, básničku v životě opravdu nezužitkujete. Ani ty dlouhé matematické vzorce. Je však dokázáno, že mozek zvyšuje svou kapacitu o objemu, který do něj namačkáme. Tím, že se učíme množství nepodstatností, které můžeme zapomenout, se ve zkratce zvyšuje kapacita pro věci důležité. Učit se básničky a zbytečnosti prakticky udržuje mozek ve stavu sání nových informací. Pokud přestaneme mozek krmit informacemi, degeneruje. Šup, šup, učit naučit se nějakou básničku nebo pár slov z cizího jazyka jen tak ze zábavy.

Cestujte

Souvislost cestování a rozšiřování mozkové kapacity je prokázán. Čím více překračujete hranice svého světa, tím více překračujete i hranice svého myšlení. Pochopit kulturní odlišnost či jiné zvyky i prostředí je pro mozek skutečně lákavé, a samozřejmě ho to přirozeně aktivuje.

Smějte se!

Smích je lék, vynikající iniciátor dobré nálady i startér mozkové aktivity. Mnohem rychleji se učíme věci při hře, zábavě, zapamatujeme si informace, které přijímáme s radostí. Negativní emoce způsobují mozkové blokády. Smíchem je dokonale pročistíme. Proto, pokud máte pocit, že na vás leze špatná nálada, sáhněte po knize vtipů nebo dobré komedii. Mozek dostanete opět do formy.

comments powered by Disqus


Podobné články


Krásná postava bez cvičení a změny jídelníčku?

Formování postavy je dlouhodobý proces a žádná dieta vám postavu nevyformuje. To je jasné, ale co tedy a jak...
více...

Sedavé zaměstnání otupuje mozkovou činnost, proto je třeba rozproudit krev v těle

Máte sedavé zaměstnání? Tak to trpí vaše páteř, oči a určitě také klouby na rukách. Ale věděli jste, že...
více...

Pět účinných druhů sportu, které pomohou snížit nadváhu a navíc šetří klouby

Sport má vliv na snížení a navíc i udržení optimální váhy. Problém lidí s nadváhou a obezitou ale je...
více...

Jak zrychlit metabolismus a snížit váhu? Netrpte hladem!

Také slýcháte a říkáte, že ten se má, protože má rychlý metabolismus, může jíst co chce a stejně...
více...

Sedm rad, které vám zaručí štíhlejší postavu

Potřebujete zhubnout pár kilogramů nadváhy a nedaří se vám to? Začněte s úpravou váhy hned ráno. Rozpohybujte...
více...

Počítačové hry zlepšují paměť a koncentraci dětem, dospělým i seniorům

Počítačové hry jsou opěvované, ale i nenáviděné. Vzniká na ně závislost, zároveň však mohou také...
více...

Co může za jev zvaný déjà vu? Drobná chyba v systému!

Proč se nám někdy zdá, že už jsme něco prožili, přestože to není možné? Proč máme pocit, že už jsme někdy...
více...

Plavání, posilování a jízda na kole jako prevence problémů s klouby

Problémy s klouby? Že je neznáte! Tak to patříte mezi malou skupinku lidí, kteří v životě neměli úraz, a ani...
více...

Jak vytvarovat paže do šatů a krátkých triček?

Plandavá kůže, která vykukuje ze šatů bez rukávu? Nic hezkého, že? Přitom ani nemusíte být při těle a vaše...
více...

Detoxikace, kterou provází rozpohybování mízy, je nejúčinnější

Detoxikace je zbavování těla škodlivin. A na tomto procesu se velkou měrou podílí i lymfatický systém. Ten ale...
více...