Sexuální aktivita během spánku - sexsomnie
Datum článku: 14. 6. 2013
Sexsomnie zaujala pozornost odborníků na spánek. Sexsomnie, nebo nevědomá sexuální aktivita během spánku, byla i v odborných kruzích dlouho tabu. Ačkoliv sexsomnie nemusí být právě ta nejnepříjemnější porucha spánku, může vést k rozpadu partnerských svazků nebo k žalobám ze sexuálního násilí.

Sexsomnie je v současnosti klasifikována jako legitimní lékařská diagnóza
Trpí jí přes 8 procent pacientů, kteří vyhledají odbornou pomoc u psychologa či v tzv. centrech spánku. Častěji se projevuje u mužů (11 procent všech diagnóz poruch spánku) a méně u žen (4 procenta případů). Projevuje se tím, že pacient během spánku a aniž by si to uvědomoval, iniciuje sex s partnerem, nebo v horším případě i s neznámou osobou, která je na blízku. Ráno si však vůbec na nic nepamatuje a ani by se o své poruše nedozvěděl, kdyby mu to partner ráno neřekl. Mnoho partnerů však o tom raději mlčí. Podle odborníků je o tom ochotna mluvit jen polovina partnerů.
Dosud neexistovaly studie, které by zjišťovali, jak často se sexsomnie objevuje.
Toto onemocnění postihuje až osm procent lidí,
což se jeví jako velmi vysoké číslo. Je však třeba zdůraznit, že se týká pouze lidí, kteří navštívili kliniky spánku. Pro celkovou populaci bude toto procento mnohem nižší.
„Sexsomniaci" trpí podobnými symptomy jako další lidé, kteří mají problémy se spánkem
Nejčastěji mluví o únavě a depresi. V průzkumu se však podařilo zjistit jednu zvláštnost. "Sexsomniaci" sice holdovali kouření a pití kávy přibližně ve stejné míře jako ostatní pacienti, ale častěji se u nich objevovalo užívání ilegálních drog. Bralo je až 16 procent dotazovaných lidí trpících sexsomnií. Možná i proto nechtějí o své poruše spánku mluvit. Podle průzkumů se odborníkovi se svým problémem svěřili jen čtyři z celkově 63 dotázaných "sexsomniaků". Je zjevné, že pacienti o tom se svým lékařem nechtějí mluvit. Proto je i problém zjistit, kolik lidí vlastně sexsomní trpí. Sexsomnie se podle odborníků může projevovat během epizod náměsíčnosti. Obě poruchy spadají do kategorie parasomnií. Ty zahrnují nežádoucí chování během usínání, spánku a během probouzení.
Poruchy spánku
-
Paralýza ve spánku - Paralýza se objevuje během snů velmi hluboké fázi spánku REM (rychlých pohybů očí) a zabraňuje, aby si člověk při divokých snech nějak ublížil. Někdy však paralýza přetrvá až do rána a člověk se probudí vystrašen a neschopný pohybu. V Mexiku tomu říkají "sedla si na tebe smrt", v Číně zase "Ulehnutí duchem", což souvisí s tím, že paralyzování lidé často mluví o "přítomnosti zla".
-
Noční přejídání - Tato porucha se projevuje podobně jako náměsíčnost, ale s tím rozdílem, že člověk si to namíří rovnou do chladničky. Lidé trpící touto poruchou si často ráno nic nepamatují a "záhadně" přibírají na váze. Kromě toho si mohou ublížit zapnutím plynu či sporáku nebo jedením neupravených, někdy i zmrazených pokrmů. Toto onemocnění se obvykle léčí dávkami dopaminu.
-
Insomnie - Neschopnost usnout nebo spát dostatečně dlouho trápí mnoho lidí a ničí jim život. Člověk bývá přes den podrážděný a neumíse soustředit. Nespavost se rovněž spojuje s obezitou, vysokým krevním tlakem a zvýšeným rizikem infarktu. Insomniaci navíc způsobují více dopravních kolizí. Dobrá zpráva je, že toto onemocnění se ve většině případů dá léčit.
-
Náměsíčnost - Až patnáct procent dospělých se občas ve spánku projde po domě či bytě. U dětí je náměsíčnost ještě častější a často ji zdědí po rodičích. Podle odborníků probuzení náměsíčnému mu neublíží, ale ublížit si může sám. I když náměsíčník se pohybuje po bytě zcela přirozeně a umí posouvat nábytek či otevírat dveře, pády ze schodů nejsou ničím výjimečným.
-
Noční můry - Hororové sny dokážou vyděsit nejen toho, komu se sní, ale i všem kolem. Objevují se na začátku spánku i během hlubokého spánku REM. Člověk trpící můrami může znenadání vyskočit z postele, křičet a je téměř nemožné ho probudit. Po zhruba čtvrthodině se spící obvykle uklidní a znovu usne. Druhý den si samozřejmě nic z toho nepamatuje.
Autor: Lenka Kostková