Sedm příznaků, že vaše tělo volá o pomoc

Datum článku: 17. 7. 2017

Psychická pohoda, to je základní předpoklad zdravého fungování celého těla. Často se více staráme o svůj zevnějšek a nitro trpí. Ale netrpí tiše, ono vysílá signály, kterými upozorňuje, že je třeba zvolnit pracovní tempo, věnovat se regeneraci, ale my je buď neslyšíme, anebo častěji nechceme slyšet. A když už tělo vyčerpalo všechny možnosti, nastane kolaps, který může skončit i tragicky. 

Sedm příznaků, že vaše tělo volá o pomoc

Pravidelný stres

Kdo z nás nezažil či nezažívá jednou menší, jindy větší stres? Přestože stres je ochranný mechanismus, který pomáhá mobilizovat tělo a dostat ho do pohotovostního stavu při hrozícím nebezpečí, ve velkých a pravidelných dávkách ubližuje. Pokud neumíte relaxovat a stresové situace ventilovat, máte problém. Zjistěte, kdy vaše tělo už začalo křičet o pomoc. Popíšeme vám sedm příznaků, které určitě nebrete na lehkou váhu.

1. Záchvat paniky

Kdykoliv vám začne prudce bušit srdce nebo vynechávat tep? Kvůli tlaku na hrudi si myslíte, že máte infarkt, ale strach vás paralyzuje natolik, že se nemůžete ani nadechnout. Chvějete se, polévá vás pot, cítíte mravenčení v končetinách. Záchvaty paniky trápí tři procenta populace. Jasné příčiny nejsou známy, na rozvoji panické poruchy se podílejí různé faktory, ale na začátku je vždy stres. Pokud jste mu vystaveni často, stoupá riziko, že spustí úzkostnou poruchu. Záchvat paniky trvá obvykle několik minut, nejvíce půl hodiny. Buď skončí úplným uvolněním, nebo mírné pocity napětí či vyčerpání ještě nějaký čas přetrvávají.

2. Časté průjmy

Prožene vás to několikrát za týden? Lidský organismus dá vždy najevo, že mu něco nevyhovuje a trvá na nápravě. V případě syndromu dráždivého tračníku se průjmy bouří hlavně proti dlouhotrvajícímu stresu. Na onemocnění jsou náchylnější ženy, neboť jsou přirozeně citlivější. Léčba syndromu je vážný problém a lékaři jsou bezmocní. Jediným řešením, které by mohlo trvale odstranit obtíže, je odhalit původ stresu a zbavit se ho.

3. Bolest hlavy

Ze stresu vzniká tenzní bolest hlavy. Budete ji vnímat jako tupou, tlakovou bolest. Můžete ji cítit v celé hlavě, na temeni nebo jen po obvodu jakoby vás tlačila těsná čelenka. Bolest je intenzivní a vytrvalá. Často neustupuje několik dní. Stres spouští bolest hlavy, ta vám nedovolí odpočinout si a unavení budete opět ve stresu a nebudete se umět soustředit. Je to začarovaný kruh. Měli byste vyzkoušet různé relaxační techniky, naučit se vypnout nebo meditovat.

4. Nespavost

Navzdory obrovské únavě, nedokážete dlouho do noci usnout, a když se to i podaří, stále se budíte? Stačí jediná probdělá noc a vy ztratíte schopnost soustředit se a bude vám to hůře myslet. Pokud nespíte několik dní, objeví se bolesti hlavy, špatná nálada, pochmurné a depresivní myšlenky. Dlouhodobá nespavost se zahraje s vaším imunitním systémem, může způsobovat výpadky paměti a vyvolávat halucinace.

5. Ztráta paměti

Kam jste to položili, vždyť jen teď měli v rukách! Zamkli jste před odchodem z domu? A kde jste ráno zaparkovali? Nemůžete si vzpomenout, zda jste něco udělali nebo neudělali? Je rozdíl, zda za vás dělá věci automaticky autopilot nebo vám skutečně vypadává paměť. Pokud se vám několikrát za týden stane, že musíte intenzivně přemýšlet, jak to vlastně bylo a zda jste se konkrétní činnosti vůbec zúčastnili, vyzkoušejte si říkat to, co právě děláte. Možná si budete připadat, jako blázni, ale je to jediný způsob jak udržet pozornost a soustředění v daném okamžiku na konkrétním místě. "Beru si klíče, odcházím z bytu, zamykám, klíče odkládám do tašky ..." Říkejte si to a na každou věc se soustřeďte. Pokud přesto nebudete vědět, jestli jste ráno zamkli, ztráty paměti nebudou jen z roztržitosti, ale potřebujete neurologické vyšetření.

6. Vypadávání vlasů

Difuzní padání vlasů je druhou nejčastější formou vypadávání. Trápí zejména ženy. Vlasy se mohou ztrácet postupně nebo dramaticky rychle a po celé hlavě. Běžně začnou padat ženám po porodu, po chemoterapii, operacích a anestezii, při vysokých teplotách, ztrátě krve a chudokrevnosti. Pokud nic z toho nemáte za sebou a i tak si každé ráno po česání vybíráte z hřebene hrst vlasů, pátrejte dál. Padání mohou mít na svědomí některé chemikálie a léky jako zlato, amfetaminy, betablokátory. Vlasy vypadávají i při místních kožních onemocněních, například při seboroické dermatitidě, tedy šupinatění pokožky na hlavě. Důvodem je i spálená pokožka na slunci, vegetariánská strava, drastické diety a odtučňovací kúry. Právě ty poslední příčiny bývají velmi časté, přestože ženy si je nechtějí připustit. Nic z toho se na vás nehodí? A co tak stres? K vypadávání vlasů, se může přidat i náhlá ztráta hmotnosti, lámání nehtů a problematická pokožka plná vyrážek.

7. Koukání do prázdna

Hledět bez myšlenek do prázdna se nazývá defokusovaný pohled. Je často posledním krokem před psychickým zhroucením. Často doprovází depresi, i katatonické formu schizofrenie. Pokud sezení a koukání do prázdna není uvědomělá relaxační technika, jde o velmi závažný příznak a tehdy vyhledejte odbornou lékařskou pomoc, nejlépe zkušeného psychologa nebo psychiatra.