Sedm bodů, které vás zbaví únavy

Moderní technika nám šetří spoustu času, tak proč jsme stále unavení? Ano, je zde únavový syndrom, ale to je již diagnóza a my se budeme zabývat “klasickou” únavou. Únavou, kdy se nám nic nechce a těšíme se již od rána na svou postel. Příčin je mnoho a patří mezi ně mimo jiné i to, že nedokážeme vypnout. Ani o víkendu, ani na dovolené a odpoledne po práci již vůbec ne. Neustále něco vyřizujeme a zařizujeme, až kvůli plné hlavě starostí nemůžeme ani pořádně usnout! Ale je zde i mnoho dalších důvodů, proč se cítíme unavení.

únava, životní styl, zdraví, pitný režim, pohyb

1. Nezapomínejte na pohyb a dostatek tekutin

Potřebujete nutně nabudit a začít si užívat každodenní život spolu se zvládáním všech náročných aktivit? Dvě hlavními zásady, na které nesmíte zapomínat, jsou pohyb a dodržování pitného režimu. Je náročné přinutit se ke cvičení, když cítíte útlum a nemáte na to chuť, ale díky němu se nastartuje celé vaše tělo i mysl. Stejně i voda dodá vašemu organismu všechny potřebné živiny, které potřebujete pro správnou životosprávu.

2. Železo jako povinná součást vaší stravy

K dodání energie během dne je nutné upravit i složení stravy. Měli byste si dát pozor na to, aby vaše každodenní jídlo obsahovalo dostatek železa, které je důležité pro správné fungování mozku a na zajištění dostatečného množství kyslíku, putujícího do našich svalů a buněk. Ptáte se, které potraviny jsou ty správné? Jsou to například libové hovězí maso, fazole, tofu, vejce (i se žloutkem), tmavě zelená listová zelenina, ořechy, arašídové máslo a další. Jejich konzumaci byste měli navíc doplnit C vitamenem, který zlepšuje vstřebávání železa do krve.

3. Dejte sbohem nezdravým jídlům a začněte se správně stravovat

Pokud váš jídelníček obsahuje fastfoodová jídla nebo polotovary, hned je odtud vyškrtněte. Tím, že narušují stabilní hladinu cukru v krvi, způsobují úbytek vaší energie a to nechcete. Nejdůležitějším krokem však je nevynechávaní snídaní, které jsou prvním jídlem, a proto by měly obsahovat všechny výživné látky, které vaše tělo v průběhu dne bude potřebovat. Přinášíme několik tipů pro ranní pokrm: ovesné vločky s proteinovým práškem, nízkotučné mléko, vejce s celozrnným toastem nebo řecký jogurt.

4. Vyvarujte se alkoholu před spaním

Zvykli jste si před spaním na jednu nebo dvě sklenice vína? Tuto tradici byste si měli odložit na dřívější hodinu (maximálně 3-4 hodiny před spaním) nebo ji úplně vypustit ze svého harmonogramu. Ptáte se proč? Po vyprchání alkoholu z těla, se nervový systém aktivuje více než je normální a tím může způsobit přerušování spánku, který je v období únavy obzvlášť důležitý.

5. Pozor na kávu

Někdy na překonání únavy nepomůže nic jiného jen správná dávka kofeinu, který člověka postaví na nohy a rozběhne jeho tělo do pohybu. Snadno se však může stát, že si přestanete sledovat denní počet šálků kávy a nesprávné dávkování kofeinu vám naruší spánkový cyklus. Proto byste měli pít tento nápoj nejpozději 6 hodin před spánkem.

6. Nastavte si správný time management

Stav vaší energie ovlivňuje i váš přístup k práci a pracovní prostředí, které vás během dne obklopuje. Je důležité, abyste při stanovování svých denních cílů byly realističtí. Pokud víte již od začátku, že daný projekt se vám nepodaří dokončit do konce dne, přehoďte a prodlužte jeho časový plán (pokud to možnosti dovolují), abyste přes oběd neseděli v kanceláří ve stresu, ale dokázali nadále efektivně pracovat a možná udělat víc, než jste prvotně očekávali.

7. Během volna máte dovoleno jen odpočívat

Při práci však nezapomínejte ani na její druhou stránku, na dovolenou, nebo lépe řečeno, na vychutnání si dovolené. Mnoho lidí si práci bere s sebou a když se po týdnu vrací zpět do své kanceláře, necítí se odpočatí. Poučte se z jejich situace a během své dovolené jen odpočívejte. Nemyslete na obchodní setkání, které vás čeká za pár dní nebo na nevyřízenou poštu, která zůstala ležet na vašem pracovním stole. Nic vám neuteče a když se zrelaxovaní vrátíte do zaměstnání, vaše práce bude efektivnější.

comments powered by Disqus


Podobné články


Doteky, objímání a stisk ruky - tři zázračné ingredience nejen duševního zdraví

Dotyk dělá s lidmi divy. A lidé, kteří tvrdí, že nepotřebují lidské teplo, neříkají pravdu. Málo se...
více...

Šest účinných druhů cvičení, která pomáhají snížit hladinu cholesterolu

Máte vysokou hladinu "špatného" cholesterolu? Většinou změna jídelníčku nestačí a už vám doktor hrozí...
více...

Svěží a krásná pleť, to je výsledek životního stylu bez stresu

Svěží a odpočatý vzhled pleti, to nejsou jen drahé a kvalitní kosmetické přípravky. Pokud se neustále...
více...

Životopis, to není jen kus papíru, ale přímá cesta k vysněnému zaměstnání

Napsat životopis, tak aby zaujal, to není jen stáhnout něco z internetu a doplnit tam své iniciály. S odeslaným...
více...

Příprava na pracovní pohovor, který povede k získání vysněné práce

Získat dobrou práci, to vyžaduje nejen dobré a odpovídající vzdělání, ale i mnoho dalších, zdánlivých...
více...

Jak přečkat dlouhou zimu ve skvělé náladě?

Zima je už docela dlouhá a ještě v našem podnebí nějaký čas pobude. Dochází vám energie a na dovolenou...
více...

Štěstí a pět kroků, které k němu vedou

Přejeme si štěstí, ale co to vlastně znamená? Pro někoho je štěstí vyhrát v loterii, pro jiného být zdravý...
více...

Proč jsme unavení a prospat víkend nám nepomáhá?

Únava nemusí znamenat to, že se na nás žene nějaká nemoc. I když funguje to i tak, že neustálým přecházením...
více...

Léky na vysoký cholesterol nebo změnit životosprávu?

Vysoká hladina cholesterolu trápí mnoho lidí středního a staršího věku. Problém začíná špatnou...
více...

Deset rad, které oceníte ve zralém věku

Naše populace stárne a stárneme i my. Někdo lehce, někdo má z toho deprese a problémy. Se zralým věkem to je...
více...