Psychoterapeut pomáhá zdravým lidem s jejich problémy, nebojte se na něj obrátit!

Občas se každý z nás dostane do situace, kdy se potýká s různými problémy. Někdy se jimi cítíme dokonce zavaleni. Mohou to být různé osobní a vztahové problémy: Stres, problémy s alkoholem, drogami, návykovými léky, deprese, pocit vyhoření, ztráta povolání, vztahové problémy, rozpadající se manželství, smrt blízkého člověka, pocit osamělosti, ztráta smyslu života, různé obsese, psychické problémy různého druhu a podobně. Tlak těchto problémů může být v našem životě tak silný, že nás brzdí, blokuje nebo zcela "vypíná." V takových chvílích potřebujeme pomoc zvenčí, odborníka, který nám pomůže překonat náš problém a najet zpět do života.

psychoterapie, zdraví, psychologie

Psychologie

Za relativně krátké období svého fungování jako samostatná vědní disciplína se snažila hledat cesty či způsoby, jak tyto problémy člověka řešit. Vytvořila techniky, metody, teorie, způsoby přístupu k různým problémům. Obecně se nazývá odborná pomoc při psychických potížích psychoterapie - léčba psychiky. Je to jakýsi postup opravy nebo změny stavu našeho myšlení.

Cíl psychoterapie

Je to buď odstranění "negativních" symptomů klienta, ale i poznávání sebe sama a nácvik nových dovedností fungování vůči sobě a svému okolí. Ale i hlubší osobnostní práce psychoterapeuta s klientem při porozumění a změně jeho vztahů k sobě, k sociálnímu prostředí, přístupu k životu a řešení životních problémů, často spojená s hlubší analýzou sebe, svých zážitků, konfliktů.

Psychoterapeut

Psychoterapeut je odborník, zaměřený na léčbu problémů psychiky, duše a nitra člověka. Je trénován v provádění terapeutické činnosti teoretickým a praktickým studiem v instituci, která oficiálně nabízí výuku v psychoterapii. Terapeutických směrů je několik. Souvisí to s různým viděním světa, vnímáním toho, co je důležité v životě člověka a co je třeba na jeho uzdravení.

Jak najít vhodného psychoterapeuta?

Psychoterapeuta můžeme v dnešní době najít různými způsoby: můžeme se informovat u svého lékaře, známých, v seznamu psychoterapeutů, psychoterapeuti mají své stránky na internetu (vyhledání podle Psychoterapeut / psychoterapie plus bydliště / město). Psychoterapeut nás telefonicky či mailem určitě dále usměrní podle popisovaných problémů, jak postupovat, co dělat, na koho se obrátit.

Vše důležité během úvodního rozhovoru

Během úvodního setkání s psychoterapeutem je klient seznámen s podmínkami práce: finanční oblast, časové hledisko, způsob práce - všechny důležité "technické" detaily. Vysvětlí mu i formu práce z hlediska obsahu - obvykle je to práce léčebným rozhovorem, mohou to být však i různé aktivity, práce s tělem (bodytherapy), pohybová terapie a podobně. 

Cílem psychoterapie je pomoc klientovi

Jakkoli se pracuje, toto je vždy cíl. Psychoterapie může mít v našem životě tak zásadní roli, že nám zážitek z ní změní život od základu. Psychoterapeuti se obvykle orientují na určité teorie psychoterapie - jednu či více. Teorie pomáhá psychoterapeutovi porozumět klientovým myšlenkovým procesem a směřovat ho k vyléčení.

Psychoanalýza a psychodynamické terapie

Snaží se změnit problémové chování, pocity, myšlenky u klienta takovým způsobem, že se zaměřuje na jejich "nevědomý" význam a motivaci. To znamená, že odhaluje kořeny, to skryté, nevědomé v člověku a tím ho zbavuje problému, napětí, konfliktu. Pracuje se hlavně individuálně, důležitý je vztah mezi terapeutem a klientem. Klient se prostřednictvím práce s terapeutem učí poznávat sám sebe, zkoumat sám sebe.

Behaviorální terapie

Slovo behavior je z anglického výrazu chování. Tento přístup je velmi "prakticky" zaměřený. Říká, že pro člověka je v životě důležité učení (obecně) - při vývinu vhodného, ​​nevhodného, ​​normálního i abnormálního chování je velmi důležité učení (jak se chovat, jednat, fungovat, reagovat a podobně). A jak je možné se například nevhodné (v tomto případě problémové) chování naučit, je možné se ho i odučit. Centrem práce v terapii je proto učení se novým formám chování (šité na míru daného klienta), což má pomoci klientovi začít řešit svůj život a problémy efektivně, zvládat stres , uvolnit se. Patří sem i kognitivní behaviorální terapie - v krátkosti kognice jako poznávací část v člověku (myšlenky, "rozum") a behaviorální - část chování. Terapie se tedy zaměřuje rovněž na změnu chování (změnu chování učením se nových dovedností) i na "analýzu myšlenek", porozumění jejich vlivu na chování a pocity, jejich kontrolu a změnu k pozitivnímu. Takto se klient stává znovu pánem ve svém domě - ve svém nitru.

Kognitivní terapie

Tento směr se zaměřuje zejména na to, co si klient myslí, ne na to, co dělá. Myšlenky ovlivňují to, co děláme a jak se cítíme. Pokud změníme své myšlenky prací, kterou nastaví psychoterapeut pro daného klienta, tak se touto prací změní i to, jak se klient cítí a co dělá. Je to jako vstup do strojovny a právě tam se děje celá psychoterapeutická práce - v tom a s tím, co to všechno pohání (pociťování i chování). I zde se má stát klient vlastním pánem, pánem svého myšlení, vědomí, které ovlivňuje zásadním způsobem všechny ostatní prvky v člověku.

4. Humanistická terapie

Humanistická z toho důvodu, protože je zaměřena na respekt ke klientovi, neposkytuje různé interpretace a speciální vedení. V tomto směru se používají metody jako empatie, akceptace, bezpodmínečné přijetí klienta. Klienta vnímá jako schopného najít své vlastní řešení, sílu v sobě, hledat řešení v sobě, porozumět se a postavit se na nohy. I zde, jako v jiných terapiích, se má stát klient především svým pánem, tím, kdo se naučí orientovat se v sobě, stane se jakoby vlastním terapeutem dále v životě, který se naučí nejen vyřešit daný životní problém, ale naučí se zvládat svůj život celkově - na kvalitní úrovni prožívání a žití. Gestalt terapie - klade důraz na "celistvost", na naučení se žít tady a teď, být si více vědom sám sebe a na základě těchto zážitků a dovedností přijmout odpovědnost za své chování a život, dokonce s ochotou a chutí (i si to užívat) - a existenciální terapie - ta je zaměřena na svobodnou vůli člověka, hledání "smyslu" pro daného klienta, schopnost sebeurčení.

5. Integrativní a holistická terapie

Tyto směry se při své práci nesoustředí na jeden směr / teorii, ale vybírají si ze všech směrů ty prvky / metody, které pak při práci používají podle potřeby klienta.

Další směry psychoterapie

Směrů v psychoterapii je velké množství, ale cílem každého z nich je pomoci klientovi, aby se cítil lépe a byl spokojenější se svým životem. To je zároveň i hlavním rozpoznávacím znakem účinnosti terapie - klient by měl pociťovat pomoc a úlevu, i když ne zcela a totálně, jelikož se jedná o proces a problém se také vyvíjel delší dobu.

Předsudky

Psychoterapie je zásadní léčbou při různých psychických onemocněních a problémech člověka, zvláště člověka v moderní době a měla by se proto "běžně" vnímat jako kterákoli zdravotnická profese. Je třeba překonat předsudky. Psychoterapeuta si také vybíráme podle jistých našich sympatií a pocitu smysluplnosti práce v terapii či podle vlastní spokojenosti.

Změna psychotepareuta

V případě, že nám terapie s daným terapeutem celkem nesedí, je možné si slušně popovídat i o jiných možnostech a hledat pomoc u jiného terapeuta. Psychoterapeuti mají vůči tomu porozumění a mohou klientovi dokonce i doporučit někoho jiného, ​​kdo se na jeho problém také soustředí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Ztráta zaměstnání není konec světa!

Ztráta zaměstnání je hodně velký zásah do sebevědomí téměř každého člověka. Nemyslíme tím samozřejmě...
více...

Co by měly umět všechny děti?

Investujete do svých dětí? A teď nemyslíme to, zda jim šetříte na studia či zakládáte účty. Bavit se budeme...
více...

Beruška asijská nesnáší vůni ořechů

Na podzim, když už si pomalu odvykáme od komárů a dalšího bodavého hmyzu je zde další problém. A sice invaze...
více...

Chcete omládnout o několik let? Jde to snadněji, než jste si mysleli!

Mládí není věčné, ale na druhou stranu, proč si neubrat pár let? Každé ženě středního věku se občas stane,...
více...

Jakou kávu si dáváte nejraději, to vypovídá o vaši povaze

O tom, že přiměřené pití kávy má pozitivní účinky na naše zdraví není pochyb. Ale napadlo vás někdy, jaký...
více...

Hledání partnera na celý život je někdy dlouhodobá záležitost, ale vytrvejte!

Život single je na první pohled jednodušší, ale není dobré v něm dlouho setrvávat. Když už jste se nabažili...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Doteky, objímání a stisk ruky - tři zázračné ingredience nejen duševního zdraví

Dotyk dělá s lidmi divy. A lidé, kteří tvrdí, že nepotřebují lidské teplo, neříkají pravdu. Málo se...
více...

Šest účinných druhů cvičení, která pomáhají snížit hladinu cholesterolu

Máte vysokou hladinu "špatného" cholesterolu? Většinou změna jídelníčku nestačí a už vám doktor hrozí...
více...

Hledáte parťáka na dovolenou? Neberte s sebou následující typy!

Jste singl, váš partner s vámi nechce nebo nemuže cestovat a hledáte parťáka na vysněnou dovolenou? A uvědomili...
více...