Proč končí manželství tak často rozvody?

Datum článku: 6. 2. 2014

Vztahy v dnešním světě nemají takovou "výdrž" jako v minulosti. Až 40-60 % manželství dnes končí rozvodem a mnoho vztahů se rozpadne ještě před svatbou, takže je zřejmé, že mnoho vztahů by potřebovalo zlepšit způsob, jakým zvládají problémy ve vztazích. Proč jsou některé páry schopny pružně reagovat na změnu a zvládat výzvy s lehkostí, zatímco jiné se zaseknou a neumí se pohnout dál? Pružné páry si podle odborníků dokáží zodpovědět na tyto otázky.

Proč končí manželství tak často rozvody?

1. Jaké další faktory mohou přispět k problému?

Mnohdy má člověk pocit, že ví, co za problém má před sebou a jaké jsou jeho příčiny, ale mnohdy se stává, že není schopen vidět situaci se 100 % přesností. Aby si mohl rozšířit náhled do situace a pochopení příčin problému, měl by si položit tyto otázky:

  • Jací lidé, nebo jaké okolnosti přispěly k problému? 
  • Jak jsem já přispěl k problému?
  • Jaké specifické chování přispělo k problému?

Často mají lidé tendenci škatulkovat lidi kolem sebe bez dostatečného množství informací,

nebo bez zohlednění i jiných stránek jejich osobnosti. I to může vést k problémům ve vztazích. Jsme totiž zvyklí lidi kolem sebe vnímat a označovat různými nálepkami. Snadněji se za původce problémů pak označují jiní a hůře se připouští, že by příčinou mohlo být i naše chování. Proto je třeba vnímat situaci ze všech úhlů.

2. Pokud sdílíme určitý problém i s jinou osobou, jak ona vnímá příčiny, které k němu vedly?

Vaše pohledy se mohou lišit. V takovém případě můžete popřemýšlet o "třetí osobě". Oslovit jiné lidi, kteří by vám mohli pomoci, může být obtížné a je samozřejmě třeba být trochu opatrný v této oblasti. Lidé se běžně cítí trapně, když při soukromých problémech žádají o pomoc, vždyť i proto mnoho lidí chce udržet všechny problémy a starosti v soukromí. Kromě toho naše kultura zdůrazňuje udržení zdání za každou cenu, ale důvěrný přítel, rodinný příslušník, či vztahový poradce může být neocenitelnou pomocí. Získání různých pohledů může pomoci orientovat se v řešení a ukazuje možnost vidět problém z více úhlů.

3. Jaké části problému mohu kontrolovat, ovlivňovat je nebo, jak mohu na problém působit?

Kolik času a energie stráví člověk tím, že nad problémem přemýšlí, trápí ho a snaží se změnit věci, které jsou mimo jeho kontrolu? Nedokážete změnit svého partnera v perfektní bytost. A někdy ani nedokážete přesvědčit okolí o tom, že máte pravdu, i když je to opravdu tak. Lepší je zkusit předcházet sporům vnímáním partnera, vítáním ho s objetím a s úsměvem, s upřímným zájmem.  Je třeba se snažit ovlivnit a kontrolovat to, co je ve vaší moci, čili i sebe a své chování.

4. Které řešení jste nezkusili?

Pružné páry zkoušejí a nacházejí i jiná řešení, zatímco jiné páry stagnují. Někdy může být zkoušení řešení pokusem - omylem, ale je dobré se pokoušet přijít na správné řešení, i když se tato doba může prodloužit. Pokud je však třeba vyřešit problém do pevného termínu, je dobré zvážit opět otázku č. 2, zda by nebyla vhodná jiná pomoc.

Vztahy jsou těžké, jsou jako běh přes překážkovou dráhu

Vaší možností je posilovat svou výdrž a kondičku, přičemž použití externích pomůcek k dosažení optimálního výkonu není na škodu. A pokud jste některý úsek nezvládli tak, jak byste si představovali, zastavte se a zkuste si položit těchto pár otázek.