Příznaky neurotického chování a jak je ovládat

Datum článku: 22. 10. 2013

K neurotickým příznakům psychického rázu patří např. pociťování napětí nebo podrážděnosti, vyčerpanost a únava, převládají pocitů a myšlenek negativního charakteru. Všechno se zdá být černé a nic nemá cenu. Život postrádá smysl a je těžký. Jiným příznakem je strach a úzkost nebo nutkavé myšlenky, např. že jste nezamkli dveře, nezhasli světlo a opakovaně se musíte jít přesvědčit. Člověk podléhá svým strachům a špatným náladám a nedokáže to kontrolovat, způsob uvažování se pod vlivem zátěže může měnit a vést k obranným postojům, které danou zátěž neřeší a vedou k neurotickým potížím.

Příznaky neurotického chování a jak je ovládat

Chování člověka trpícího neurotickými potížemi je nápadnější,

ale stále v sociální normě. Člověk si většinou odchylky ve svém chování neuvědomuje, pokud není upozorněn právě tím, že obtěžuje okolí. Neurotické potíže se vyskytují hlavně ve věku 25-40 let, v době, která přináší mnoho změn.

Mezi hlavní neurotické příznaky patří

1. Negativní emoce jako je strach, úzkost a deprese.
2. Negativní nebo nutkavé myšlenky, negativní sebehodnocení.
3. Poruchy paměti.
4. Poruchy pozornosti, slabá koncentrace, nesoustředěnost.
5. Nutkavé chování / např. vícenásobná kontrola zamčených dveří/.
6. Poruchy spánku.
7. Různé somatické příznaky, které nemají organický podklad.

Mezi nejzákladnější neurotické poruchy patří

Fobie, panická porucha, obsedantně kompulzivní porucha, reakce na stres, posttraumatická stresová porucha, neurastenie, somatoforní poruchy.

Nejdůležitější je pro osobu, která trpí neurotickými příznaky a ví o tom,

nebo na to byla upozorněna svým okolím, uspořádat si život tak, aby se omezily nebo eliminovaly situace a jejich vliv na vznik neurotických projevů. Aby si přizpůsobila své požadavky a očekávání reálným podmínkám a snažila se být spokojena s dílčími cíli. Pro neurotiky je přínosem snažit se pociťovat dobrou náladu už od okamžiku, jak otevře oči. Ráno by si měl člověk opakovat a věřit tomu, že jeho den bude dobrý, bez problémů a pokud se náhodou objeví nějaké ty mraky na obloze, není třeba se tím nechat rozházet, ale zastavit se a popřemýšlet. Jeden problém nesmí začernit celý den. Je třeba prosazovat pozitivní myšlenky i ve svém okolí, nenechat se odradit od plánů, názorů a přání.

Sebeovládání

Samozřejmě, že to nepůjde bez sebeovládání, je třeba bojovat proti podrážděnosti, podrážděnosti a snažit se naladit pozitivně. Např. dávat si drobné úkoly a předsevzetí: " Dnes se nechám vytočit v práci jen 3x“  , zítra si třeba říci: " Dnes se nechám vytočit jen 2x. " a snažit se dodržovat svá předsevzetí a nevěšet hlavu, pokud to nepůjde hned. Vše je třeba postupně, i neurotickým projevům se člověk učil postupně, odnaučí se je také pomalu. Postupovat je třeba od jednoduššího ke složitějšímu, tím se nacvičuje kontrola. Po jednotlivých malých úspěších je třeba se odměnit a upevňovat tak nově získané návyky. Např. dopřát si něco, co bylo odpíráno. Funguje také odpoutání pozornost, pokud nějaká situace vyvolává neurotické příznaky a člověk začíná vidět její nástup, je třeba se odpoutat jinou činností, vyhnout se dané situaci aktivitou, nebo kontrolou myšlenek.

Pokud již neurotické příznaky přejdou do neurotické poruchy

je již obtížné bojovat proti projevům sami a je třeba vyhledat psychoterapii nebo psychiatrickou léčbu, patří totiž mezi nejfrekventovanější poruchy, tvoří asi 30 % klientely psychiatrů. V psychoterapii je důležité si uvědomit spojitost mezi vnějšími neurotickými projevy a vnitřním prožíváním. Člověk by se měl přijímat pozitivně i se svými myšlenkami a pocity, chováním a přebírat za ně nezodpovědnost.
 

Autor: Lenka Kostková