Peníze, o to nám jde především!

Datum článku: 5. 9. 2013

Lidé mají ve zvyku měřit štěstí penězi. Myslí si, že čím více jich mají, tím jsou šťastnější. Začíná to už v dětství, děti dostávají penízky do prasátka a sní o tom, co si za ně dopřávají. V dospělosti zase lidé myslí zejména na peníze kvůli své existenci. Je to smutné, ale je to tak, že peníze se staly prioritním hodnotou lidí, protože bez nich je skutečně velmi těžko. Snad pouze lidé, kteří se podruhé narodili, přežili katastrofu a podobně, dokážou říci s čistým svědomím, že jim na penězích nezáleží, hlavně že jsou zdraví.

Peníze, o to nám jde především!

Každý člověk ví, že život a zdraví jsou nejdůležitější,

ale z existenčních důvodů se stávají peníze prioritou. Je to přitom tak. Nejdůležitější hodnoty v životě člověka nejsou peníze, ale zdraví, rodina, přátelé. Teprve když nám umře někdo blízký, tehdy si uvědomíme, co je nejdůležitější. Ale v běžném životě jednoduše automaticky propadáme penězům, protože život s nimi je skutečně jednodušší, co si budeme namlouvat. Vidíme to určitě i na vlastních rodičích či prarodičích, kteří si odtrhnout od úst, aby měli nějakou rezervu, kdyby bylo špatně, a oni už budou příliš staří a nemohoucí, aby si dokázali peníze vydělat. Stal se nejeden případ, kdy zemřel starý člověk a našla se po něm hromada peněz, ukrytá v krabici od bot. Je to prostě pud sebezáchovy. Čím je člověk starší, tím menší důvěru má i k různým institucím, navíc, možná ani nemá dostatek sil tam jít. Každý člověk ví, že život a zdraví jsou nejdůležitější, ale z existenčních důvodů se stávají peníze prioritou.

Otázka je, kolik je dost?

Někdy lidé tak strašně šetří na horší časy, že skutečně zapomínají žít, pouze odkládají do krabice či na účet a nedopřejí si ani minimum. Někdy to může přerůst až do chorobného stavu a neplatí to jen o penězích, ale i různých věcech, jako nové kabelky, nové, nikdy nenošené boty, drogerie apod. Cítí přímo hmatatelné štěstí při pohledu na tyto věci, ale už nejsou schopni si je i užít, nosit je, pokud jde o peníze, utratit je za něco hezkého, příjemného.

Velké peníze, velké starosti

Přitom vůbec není zdravé mít příliš mnoho peněz. Jak se říká, peníze kazí charakter člověka a toto přísloví vzniklo na základě skutečných událostí, ne jen tak, z ničeho nic. Staré židovské přísloví říká: "Bohatí lidé nemají děti, ale dědice". A je to tak. V bohatých rodinách se často setkáváme s tím, že děti přímo nenávidí rodiče za to, pokud jim nechtějí hned všechno dát a pokud jim i vše dopřejí, lásku jim to nevynahradí. Není mnoho lidí, kteří z množství peněz nezhloupnou. Obvykle jsou to ti, kteří si je skutečně vydělali vlastní prací a vlastním umem. Ale i ti se pak už nedokáží zastavit, jakmile jim začne ubývat, podlehnou panice. No a spory o dědictví jsou asi samostatná kapitola. Vidíme to často i u nás a mnohdy ani nejde o velký majetek, nebo částky, a přece se dokáže celé příbuzenstvo rozeštvat na celý život. Je to smutné, když lidé, co spolu celé dětství a celý život dobře vycházeli, najednou nemají pro sebe pěkného slova pro trochu peněz, ba často se sahá i k násilí.

Tak jak je to tedy s těmi hodnotami?

Richard Branson, poměrně mladý miliardář řekl: "Peníze jsou pro většinu z nás pouze vedlejší produkt - jistěže příjemný, ale ne konečný cíl. Nepotřebujete být multimilionářem, abyste byli v životě spokojení. Úspěch v životě znamená mnohem více než jen hmotné zabezpečení“.

Když děti odejdou z domu a my skončíme s prací, okamžitě dostáváme dar

Je to čas jen pro nás. Stáváme se milionáři času. Tak si to užijte. Neukládejte pouze peníze do krabice, ale užijte si je, kupte si něco hezkého, jděte mezi lidi, k příbuzným, k dětem, neztrácejte kontakt se svými blízkými.

Nezapomeňte

Peníze a majetky si ještě nikdo do hrobu nevzal, ale sváry a neshody kvůli nim už do hrobu nejednomu pomohly.