Nemáte radost ze života? Důležité je, začít ji hledat!

Také se divíte, proč věci, které vás bavily a zajímaly se vám nyní zdají nudné a nebaví vás? Určitě někdy před časem bylo mnoho věcí, které vás naplňovaly a dávaly vám radost do života. Proč se cítíte unudění a bez radosti ze života?

život, radost, zdraví, psychoterapie

Radost ze života

Mít radost ze života, mít smysl života je často teoretická a filozofická otázka. Pravdou je však i to, že je to velmi lidská otázka a dotýká se každého z nás. Lidé se smyslem života jako kdyby létali, daří se jim, pracují, jdou vpřed, stále se něčemu věnují. Druhá strana této mince hovoří o nedostatku smyslu života, nudě nebo nepřítomnosti radosti ze života. Žít život bez smyslu, cílů, radosti a hodnot vytváří velmi velký stres a doslova utrpení. Je to jako psychická životní zácpa.

Každý jsme jiný

Smysl života je u každého odlišný, odlišný ze dne na den, z hodiny na hodinu. Znamená to, že to, co je důležité, není smysl života jako takový, ale zvláštní smysl života daného člověka v daném okamžiku.

Hledání osobního smyslu života

Hledání je hlavní motivací v životě člověka, proto je pochopitelné, že v případě jeho neexistence jako kdybychom byli vypnutí od života. Nastupuje otázka: co mám dělat, čemu se mám věnovat, jaký je smysl mého života tady a teď? Už jen pouhé konstatování tohoto nelítostného stavu, že vás nic nebaví, poukazuje na to, jak je důležitý váš osobitý smysl života, abyste mohli vůbec fungovat, mít radost ze života. Kdesi hluboko v konstatování, že vás nic nebaví je jakoby skryté hledání, které nemá aktuálně svůj cíl. Cítíte se frustrovaní, jako běžec, který ztratí cestu. Pobíhá nahoru dolů, je nervózní, naštvaný, smutný, v panice - co dělat? Smysl života je proto jako krev v žilách samotného života. Dává mu energii, dává životu smysl, dává hodnoty, podle kterých můžete hodnotit život, znovu vás zapojuje do života a dává kontrolu nad událostmi v životě. A pochopitelně, dává vám pocit sebehodnoty. Otázkou je, co dělat v takové situaci?

Jak najít v životě smysl a znovu se nastartovat?

Důležité je možno zjistit, co se stalo, že jste ztratili smysl života a nic vás nebaví? Mnohokrát prozkoumání tohoto důvodu pomůže pochopit sebe a znovu začít. Důvodů může být velmi mnoho a je třeba se propracovat nejprve přes ně. Další otázkou je: Chci s tím něco dělat?

Potřeba změny

V této situaci je také důležitý obrat pohledu na situaci. Možná právě krize spojená s tím, že vás nic nebaví, je sice velmi nepříjemný stav, ale možná vás vyzývá k tomu, abyste si uvědomili potřebu změny. Krize v tomto smyslu není konečná, ale začátek něčeho nového. To, že jste stále zaujatí starým viděním světa a jeho smyslem, je to, že si neuvědomujete vlastní potřeby - potřeby změny. Chce to změnu, musíte se postavit nebo posadit a začít uvažovat, co potřebujete, na co máte chuť. Je to jako hledání nových jídel, když jste přesyceni těmi, které již znáte. Máte to možná na jazyku, ale nevíte, co ta chuť přesně je. Proto zkoušejte.

Kroky k realizaci

1. Uklidnění se v tomto stavu, odpočinek
2. Uvědomění si, že je třeba počkat na to, že krize tady je a odejde
3. Možná chvíli nebudete mít nic, co by vás bavilo a nejde to teď
4. Nebrat to jako finální fázi, ale čekat jakoby na "vytrávení"
5. Hledání a sledování kolem sebe, co vás osloví a zaujme

Řešení a přístup

Někdy je třeba zanadávat si nad tímto stavem, politovat se, máte na to právo. Ale je také vaším rozhodnutím, zda budete stále plakat a stěžovat si nebo se postavíte a začnete něco dělat. Někomu pomáhá dokonce to, že začne uklízet, jiný se začne věnovat zdravé či chutné stravě, jiný umění, další sportu. Můžete začít s něčím zcela novým v životě, najít si nějakou aktivitu a vyzkoušet to. Někdy to možná nejde hned v prvním momentě, ale je třeba tomu dát čas.

Život je takový

To, že nemáte smysl života teď, že nemáte nic, co by vás bavilo neznamená, že to tak bude i zítra. Nebo to, že jste málo hledali. Smysl života člověka a jeho nalezení, spočívá v jeho hledání. Pokud máte opravdu vážný problém v nalezení radosti a smyslu vašeho života a nevíte jak se nastartovat, je asi namístě si pomoci a vyhledat například pomoc psychologa či psychoterapeuta a začít společně.

comments powered by Disqus


Podobné články


Pozitivní návyky, které vás posunou nejen k dokonalosti, ale i k vnitřní harmonii a úspěchu

Nikdo není dokonalý, ale je možné se k dokonalosti přiblížit. Aristoteles řekl: „Jsme tím, co děláme...
více...

Máte den, kdy se vám vůbec nedaří? Změňte své myšlení!

Občas se nám stává, že čehokoliv se dotkneme, změní se na nezdar. Nemusí být ani třináctého, ale všechno,...
více...

Jak úspěšně čelit citovému vydírání?

Slovo vydírání samo o sobě zní tvrdě, až mafiánsky a připomíná kriminální praktiky. Znamená to, dosáhnout...
více...

Psychoterapeut pomáhá zdravým lidem s jejich problémy, nebojte se na něj obrátit!

Občas se každý z nás dostane do situace, kdy se potýká s různými problémy. Někdy se jimi cítíme dokonce...
více...

Stres mají i malé děti a rodiče by jim měli vysvětlit, jak ho zvládat

Možná vám to přijde nadsazené, ale je tomu tak. Již malé děti prožívají stres a deprese. Nežijí totiž...
více...

Světový týden respektu k porodu

Každý rok v květnu pořádá Hnutí za aktivní mateřství Světový týden respektu k porodu. Jeho cílem je,...
více...

Jak vybrat správný ochranný štít

Jakékoli ochranné pracovní pomůcky jsou velmi důležité. V dnešní době dostalo jejich používání ještě...
více...

Hypnóza - zázrak nebo výmysl?

O hypnóze koluje řada mýtů a polopravd. Někdo ji považuje za šarlatánství, někdo je jejím zastáncem....
více...

Suchý únor a březen bez jarní únavy

Máme tady "Suchý únor", výzvu k nepití alkoholu tento měsíc. Ale alkohol není jediná nezdravá a škodlivá...
více...

Jak předcházet zdravotním komplikacím během letu?

Ochrnutí obličeje během letu? Jedná se sice o dočasný jev, ale dokáže být velmi nepříjemný a pořádně...
více...