V první řadě je třeba naučit se správně dýchat tak, abychom mohli relaxovat. Nejdříve je třeba se dvakrát zhluboka nadechnout a vydechnout za pomoci hrudního koše. Potom pomalu snižujte intenzitu nádechů a výdechů, až nakonec budete využívat jen spodní část plic, na úrovni břicha. Tím se snižuje srdeční rytmus a tep. Nyní zkuste po každém nádechu a výdechu na několik sekund dech zadržet. Toto cvičení je třeba provádět krátce, ale často a jeho kouzlo spočívá v tom, že se dá provádět i při méně náročném úklidu. Další variací je např. soustředění se na chladný vzduch, který dýcháme. Při nádechu vnímejte, jak vám prochází přes nos, prochází krkem, jak se nám nafukuje břicho. Stejně vnímejte, jak vzduch uniká, to že je teplejší, jak se břicho vyfouklo. Takových variací může být několik.
Známá je Jacobsonova progresivní relaxace, která se zaměřuje na střídavé uvolňování a napínání svalů. Při nácviku této relaxace třeba postupovat pomalu. Nejdříve si to vyzkoušejte na ruce, pomalu napínejte svaly a uvolňujte, své svaly se snažte ovládat a vedle toho se nadechujte a vydechujte. Napínejte svaly pomalu a tak, aby nebolely. Postupně procházejte celým tělem a po čase budete umět uvolnit celé tělo. Časem se střídání, napínání a uvolňování stane účinnějším.
Při ní je vhodná poloha vleže s rukama podél těla. Pracuje se s pocity tíhy, tepla a chladu. Zkuste nejdříve vnímat, že jednotlivé části vašeho těla jsou těžké, uvolněné, boří se do podložky, následně si představte pocit tepla v jednotlivých končetinách, pocit tepla v břiše. Jen čelo vnímejte jako chladné. Soustřeďte se na své pocity.
Disponujeme různými smysly, které ovlivňují naše vnímání a prožívání. Zkoušejte, upozornit na jeden vjem s cílem dosáhnout uvolnění. Jedním ze způsobů je soustředění zraku na objekt, který se nám líbí, vyvolává pěkné pocity. Zkoumejte předmět zrakem po detailech. Pak si se zavřenýma očima předmět představujte a uvolněte se při tom. Později budete schopni relaxovat už při zavření očí a při představě příjemného předmětu. Účinné je i představování si mořských vln.
Najděte si takovou, která vás dokáže uklidnit, vyvolává ve vás příjemné pocity, líbí se vám. Hudba má totiž silnou schopnost ovlivnit naši aktuální náladu. Zavřete oči a nechte se unášet tóny.
Některé jsou nám příjemné a jiné ne, právě proto se tato jejich vlastnost dá využít. Pokud je nám nějaká vůně příjemná a chceme relaxovat, stačí si jen zapálit aromatickou lampu s oblíbenou vůní a zavřít oči. Mozková centra pro vnímání vůně jsou propojena s emocionalitou. Vůni si pak snažte vybavit v mysli a zapamatovat, abyste si na ni mohli kdykoliv vzpomenout a uvolnit se tak v každé situaci.
Myšlenkovou relaxací může být např. meditace, která spočívá v tom, že si člověk přečte nějaký krátký text, o kterém pak přemýšlí. Snaží se porozumět jeho smyslu, významu, opakuje si ho se zavřenýma očima.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.