Máte den, kdy se vám vůbec nedaří? Změňte své myšlení!

Datum článku: 23. 2. 2017

Občas se nám stává, že čehokoliv se dotkneme, změní se na nezdar. Nemusí být ani třináctého, ale všechno, o co se pokusíme, nejde anebo velmi špatně. Nic nefunguje, vše ztrácíme, selháváme, rozbíjíme věci...Navíc dostáváme špatné zprávy a život se nám hroutí pod rukama. Nezoufejte, nejste jediní!

Máte den, kdy se vám vůbec nedaří? Změňte své myšlení!

Změňte své myšlení

Všichni máme dobré i špatné dny. Během těch horších nám začínají v hlavě běhat různé myšlenky, jako například: "Proč se mi to stalo? Proč se to děje právěmně? Něco dělám  špatně? "A s nimi spojené pocity: hněv, lítost, frustrace, sebelítost, podrážděnost, výčitky...Smůla může být jednorázová nebo může mít podobu řetězové reakce - jakoby neměla konce, až se vám to zdá neuvěřitelné. To, co se vám děje, mnohdy nemůžete ovlivnit, ale můžete změnit svůj přístup. Pokud dokážete řešit špatné situace vhodněji, dokonce se hodně naučíte.

Jak přečkat toto období?

Najděte v sobě zdroj znepokojení a nervozity. Zjistěte, co vás na situaci tak rozzlobilo či rozlítostnilo. Jak to můžete zpracovat, zastavit, napravit?
Vyjděte z pasti myšlení - když se nedaří, dostáváte se do bludného kruhu negativních myšlenek, a to může na člověka působit hůř, než si myslí. Svět se nezměnil, pouze je to ve vaší hlavě: můžete zůstat rozhořčeni z toho, co se stalo a utápět se v minulosti, kterou tak či tak nezměníte nebo můžete začít uvažovat nad plány do budoucna.

Uvědomte si, že špatné věci se dějí dennodenně

a každému - dobrému i zlému, bohatému i chudému. Neztrácejte čas setrváváním při incidentu a vracením se k němu - odrazuje vás to od dosahování stanovených cílů. Uspořádejte si myšlenku po myšlence - ať už se jedná o výtky nebo o frustraci. Je třeba si své pocity uvědomit, nepotlačovat je, ale vědomě je vyřešit. Můžete se s nimi někomu svěřit nebo je vyjádřit jinak - například písemně. Neupadejte do deprese, pokud se věci nevyvíjejí přesně tak, jak chcete. Udělejte krok zpět a získejte prostor přehodnotit situaci.

Analyzujte situaci

a zeptejte se sami sebe - za co skutečně mohu a za co ne? O jaký problém vlastně jde? Jsem na světě jediný, kdo ho má? Jak závažný je ve srovnání s problémy světa? Jaký nejhorší výsledek může přinést? Tento postoj k situaci nesnižuje její vážnost, ale pomáhá na ni nahlížet z jiného úhlu pohledu. Pokud se potřebujete ventilovat, udělat to, ale s mírou.

Hledejte v dané situaci pozitiva

Vždy může být i hůř. Zapište si - co vás nezabije, to vás posílí. Položte si otázku, co vás situace naučila. Jaké zkušenosti jste získali a co byste měli příště děli jinak? Můžete se zlobit, můžete zuřit, křičet na druhé, obviňovat sebe - ventilovat se - ale na tom, co se stalo, se i tak nic nezmění. Proto takové řešení nemá žádný význam.

Někdy je lepší přečkat bouři v ústraní


Dejte si přestávku: když se nedaří, většinou přichází stres. Tehdy je třeba vypnout: při dobré hudbě, filmu, spánku - čímkoliv, co vás dokáže uvolnit. Jak se říká: dobré nebo špatné, štěstí nebo neštěstí? Kdo ví? Život není jen pozitivní, má světlé i temné stránky. Ze světlých je třeba se radovat a ty temné třeba přečkat a jít zase vpřed. Slunce jednou opět vyjít musí!
 

Autor: Martina Dvořáková