Léčba hudbou (muzikoterapie) je účinná pomoc, která vrací energii a radost ze života

Léčba hudbou je metoda, praktikovaná zejména tam, kde je třeba léčit duševní onemocnění. Přitom hudba rozvíjí nejen emoce a psychiku. Tato metoda není nová, její historie sahá dokonce před náš letopočet, kdy byla praktikovaná již ve starověkém Řecku a Tibetu. 

hudba, muzikoterapie, duševní zdraví

Historie muzikoterapie

Léčivou sílu hudby znali již ve starověkém Řecku i východních kulturách Tibetu či Nepálu. Tato forma léčivého působení hudby se jmenuje muzikoterapie a je dostupná i v Česku. Základem je šíření zvuku různé frekvence ve formě vibrací. Rezonanční kolébka umožňuje celotělové vnímání vibrací hudby. Propojení s houpáním navíc optimálně aktivizuje a zároveň zklidňuje centrální nervový systém. Hrané tóny jsou nejharmonizujícími kombinacemi zvuků. Vibrace a rezonance jsou podstatou bytí. I zdravé buňky, zajišťující klíčové funkce v našem těle navzájem komunikují prostřednictvím vibrací. Vyčerpání, únava, stres, to všechno jsou agresory, kterým jsme denně vystaveni a které obírají buňky o energii a přinášejí disharmonii. Právě zvuk, který se ideálně šíří ve vodním prostředí, se jako nositel energie dostává přes tělesné tekutiny až k buněčným membránám a dokáže unaveným, poškozeným či nemocným buňkám předat energii a nastartovat jejich regenerační procesy.

Nejen emoce a psychika

Hudba pozitivně působí na více úrovních - emocionálních, psychických i fyzických. Navíc je silný motivační faktor. Při aktivní muzikoterapii se aktivizují zrcadlové neurony, které hrají klíčovou roli při učení se prostřednictvím imitace. Hudbu navíc nejen slyšíme, ale i cítíme. Právě toto je důležité u dětí s různými typy smyslového postižení. Takový multisenzorický přístup přináší největší benefit zejména v období raného dětství, představujícího klíčovou vývojovou etapu pro rozvoj plasticity mozku. Hudba zkrátka léčí a přináší spoustu radosti. Při aktivní muzikoterapii dítě hudbu poslouchá, cítí a má možnost aktivně se jí zúčastnit v době, kdy je to pro něj přijatelné. Skvěle se tak propojuje smyslový zážitek s aktivní zkušeností.

Děti se specifickými potřebami

Rodiče dětí se speciálními potřebami jsou často konfrontováni s tím, v čem jejich dítě zaostává, selhává, co nedokáže. Ale ono toho dokáže hodně, jen musí mít podmínky. Při muzikoterapii se odborníci snaží vytvořit dítěti program na míru a flexibilně ho adaptovat s ohledem na jeho rozpoložení a zdravotní stav. Podporují dítě v dosahování vývojových mezníků prostřednictvím zážitkového učení a vlastní zkušenosti. Při práci s dětmi se speciálními potřebami je nezbytné mít reálné očekávání v reálných časových horizontech a uvědomit si, že pomaleji je někdy rychleji a méně znamená více. Je třeba si v tomto případě správně a realisticky definovat progres a vidět úspěch i v úsměvu, pokud je sdílený, v pohledu, který je vědomý a v krátké interakci, pokud je smysluplná.

Hudební relaxace a zážitkové hudební workshopy

V dnešní uspěchané době hudba přenese lidi do jiného světa, kde mají najednou prostor a čas pro sebe, bez povinností, očekávání, tlaku na výkon. Prostřednictvím setkání s nevšedními hudebními nástroji, přes zvuky, vibrace a rezonance se každý ocitne v atmosféře uvolnění a harmonizace, když dokáže mobilizovat své síly a odpoutat se od každodenních problémů.

comments powered by Disqus


Podobné články


Dovolená neléčí pracovní problémy, ale zažít příjemnou dovolenou pohladí na duši

Většina z nás již má svou letošní dovolenou za sebou. A výsledek? Cítíte se odpočatí tak, že vydržíte zase...
více...

Jak si užít dovolenou? Neplánujte a uvolněte se!

Letošní dovolenou má většina z nás za sebou. A jaké byly dojmy? Možná někdo z vás odpoví, že dovolená...
více...

Láska k sociopatovi a co dělat, když sociopat dělá vedoucího?

Vyjít s lidmi je často těžké. Ale vyjít s lidmi, kteří se označují jako sociopaté, je téměř nemožné. Tito...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Proč nám jsou staří lidé na obtíž? Pojďme to změnit!

V naší společnosti se neuctívá stáří, ba naopak. Ze stáří máme všichni strach a možná i proto, protože se...
více...

Stáří je úžasná etapa života, kterou je třeba si náležitě vychutnat

Nikdo netouží po stáří, ale na druhou stranou rezignovat, to není ta správná cesta. Jsou staří lidé, kterým by...
více...

Co nás žene dopředu?

Hledáte smysl svého života? Připadá vám, že se hodně snažíte a výsledek není srovnatelný s ostatními? Ale to...
více...

Sprchový panel - ideální relaxace do koupelny

Sprchový panel v koupelně, to je hodně muziky za relativně málo peněz a s minimem stavebních úprav. Ale jak si...
více...

Šikana ve škole byla, je a bude, ale to není důvod ji ignorovat!

O šikaně na školách se ví, spousta žáků se s ní setkala, ale často se stává, že rodičům unikne chování...
více...

Štěstí a pět kroků, které k němu vedou

Přejeme si štěstí, ale co to vlastně znamená? Pro někoho je štěstí vyhrát v loterii, pro jiného být zdravý...
více...