dejte dotyčnému najevo, že vám to ublížilo nebo rozzlobilo. Snažte se své pocity a myšlenky prezentovat klidně.
Nejdříve si poslechněte okolnosti.
V diskusi se tak dá předejít hádce a nastolit oboustranně přijatelný kompromis. Toto jsou mírnější formy hněvu, kdy vzniklá situace dokáže rozladit, naštvat.
které mají silnější dopad na mezilidské vztahy. Překračují únosné hranice hněvu. I v tomto případě se dá zvládnout projevy nevhodného chování nácvikem a uvědomováním.
Pokud si vážíme sebe, dokážeme si vážit i jiných, pokud se máme rádi, dokážeme to i u jiných. Při řešení konfliktů je třeba, abychom druhou stranu respektovali.
Je třeba přemýšlet, jaké pohnutky nás vedou k hněvu, jestli se dokážeme ovládat, zda je pro nás podstatný výsledek, jak dlouho hněv trvá, atd..
ale snažit se o uvědomění si, co při konkrétní situaci cítí i druhá strana. Rozpoznávat, kdy a co stupňuje hněv a zabránit tomu.
V hádce si promyslet odpovědi a ne je "házet" na toho druhého jako bomby z děla.
a není třeba se k ní ani v myšlenkách vracet.
záleží nám na něm a chceme, aby se ho naučil ovládat, není třeba mu jen dát přečíst tento článek, ale aktivně mu pomoci. Pokud se chce hádat, nenechat ho o samotě, snažit se mu pomoci a neposilovat jeho hněv oponování, ale snažit se spíše poslouchat a uvědomit si, co se stalo, proč je takový rozzlobený a co spustilo tyto pocity. Uklidňovat ho. Naznačit dotyčnému, jaké důsledky může mít jeho hněv. A při předcházení hněvu podporovat a oceňovat jeho osobu. Hněvem a vztekem se projevují zejména osoby s nízkým sebevědomím, s komplexem méněcennosti, o kterém nemusíme vědět, protože navenek se prezentuje úplně jinak, např. jako frajer, který všechno zvládne. Své slabosti se může snažit kompenzovat i pomluvami jiných, čímž vyzdvihuje sebe. To zákonitě vede ke konfliktům a problémům v mezilidských vztazích. Není třeba ho hned odsuzovat, ale snažit se mu pomoci malými kroky pomocí oceňování a pochval k dosažení zdravého sebevědomí.
Tento mechanismus platí i u dětí. Pokud se cítí být akceptovány a ceněné okolím, nemají potřebu na sebe upozorňovat vyvoláváním hádek. Není třeba přehánět potřebu mít autoritu u dětí, u partnera nebo u kolegů za cenu potlačování jejich charakteru a vyvolávání pocitů méněcennosti a slabosti. Oboustranný respekt a schopnost diskutovat vede k lepším vztahům a samozřejmě i k lepší náladě.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.