Autosugesce může mít pozitivní nebo negativní zaměření a je definována i jako autohypnóza (hypnotizování sama sebe) - zvyk či návyk, mluvit o sobě negativně. Negativní autosugesce nevzniká během jedné noci. Potřebuje neustále zalévání a to děláme častým opakováním. I stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Opakem a snahou vyřešit autosugesci je vlastně dehyponotizace (čili odstranění negativní sugesce).
Všichni se každodenně hypnotizujeme různými autosugescemi. Na základě jistých zkušeností, situací a toho, jak k nám jiní mluví či co mluví, si utváříme obraz o sobě a na jeho základě k sobě uvnitř i promlouváme - hypnotizujeme se. Hypnóza (nebo v tomto případě autohypnóza) jako taková je neutrální jev. Sugescí (mluvením k sobě, přesvědčováním se) si vytváříme jakýsi program, programujeme svou mysl a podle ní žijeme a fungujeme. Dáváme jí pokyny, jak se vnímat. Opakováním, že jsme neschopní, že nedokážeme to a to, si vytváříme jakýsi návyk, který se po čase spouští sám, podvědomě, i bez naší pomoci- určuje se tak, zda žijeme ve svém nitru spokojeně nebo tomu tak není.
Sugesce negativního charakteru nám v ničem nepomáhají. Náš postoj může být skeptický - má to vůbec nějaký význam? Samozřejmě, má! To, jak se chováme k sobě a jakým způsobem, má na nás velký vliv. Stejně, jako když mluvíme k druhým - i to má velký vliv na ně - na jejich myšlenky a emoce. Při autosugesci mluvíme o vnitřním dialogu (nás s námi samotnými) v naší mysli. Vliv tohoto dialogu má však trvalou povahu, je zákeřnější a přetrvávající. Například lidé v depresi a úzkosti jsou známí tím, že jsou jakoby v bludném kruhu negativní přímluvy se k sobě - to následně krmí jejich negativní myšlenky (například "nikdo mě nemá rád, nejsem na nic" a podobně). Negativní autosugesce pak vytváří takzvané negativní automatické myšlenky. Je to zmíněný program v mysli, který spouštíme tím, jakým způsobem k sobě mluvíme. Jak se zbavit negativní autosugesce? Důležité je pochopit její mechanismus. Dostat se z jejího sevření znamená, dostat se z negativního návyku a vyžaduje si následující:
Čím více jsme si vědomi našich negativních myšlenek (o sobě) a poznáváme jejich poškozující vliv, tím více nás to může motivovat k jejich zastavení. Jedním z cvičení na sebeuvědomění negativního mluvení k sobě je říct si myšlenky nahlas - poslechnout si obsah toho, co o sobě říkáme. Představte si, že to říkáte někomu jinému, použijte formu "Ty". Opravdu byste takto s někým mluvili? Jak by asi reagoval na obsah vašich slov? Druhým krokem je, že se po vyslechnutí svých myšlenek zeptáte sami sebe: "Co jsem se z toho naučil?" Často dokonce můžete zjistit, že k sobě přechováváte nenávist. První krok je nejdůležitější a velmi pomáhá při narušování negativní autosugesce. Dokáže zcela nebo částečně odstranit její vliv.
Existují i další kroky při odstraňování negativní autosugesce. Jsou to opatření, která můžete použít při boji s negativními myšlenkami a transformovat je do něčeho pozitivnějšího.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.