nebo mají tendenci vytvářet si obavy z nemocí, je internet, samozřejmě, hotovou klenotnicí. Stačí jen, aby do vyhledávače zadali často zcela nevinné symptomy, jakými jsou bolesti hlavy a mravenčení v prstech a po několika kliknutích skončí u těžkých onemocnění typu zánět mozkových blan či roztroušená skleróza. Ten, kdo nehledá pouze informaci, ale snadno podléhá budování strachu z nemocí, se na internetu rychle utvrdí ve svých nejhorších předtuchách. Internet sám o sobě samozřejmě z nikoho hypochondra neudělá, ale může posílit tyto sklony. Nebezpečí je zejména v tom, že kromě konkrétních a kvalitních informaci tam může najít množství nesmyslů a nebezpečných rád. Pokud se utvrdíte v tom, že máte například nádor na mozku, může vás to psychicky řádně zdeptat. Přitom máte pouze obyčejnou bolest hlavy.
protože jde v podstatě jen o zbytečné trávení volného času, který můžete využít smysluplněji. Často jsou postiženi i mladí lidé, kteří jsou v časovém stresu a nejdou k lékaři, když mají nějaké potíže, ale si je "vygooglí " na internetu. Samozřejmě, podle symptomů může jít skutečně o mnohé choroby. A může se stát, že právě ta skutečná mezi nimi není a tzv. samoléčitelé se vlastně léčí na něco, co nemají a neléčí to, co mají. Např. trpíte obyčejnou rýmou a neustálým kašlem. Zřejmě jde o obyčejné nachlazení, ale na internetu a dopracujete až do stádia, že máte prasečí chřipku. Nebo, jak jsme již zmínili, bolesti hlavy vás mohou dokopat až k nádorům na mozku.
Největší úskalí při sebe-diagnostice tkví pravděpodobně v tom, že diagnóza se posouvá směrem k "těžce nemocný". Když už jednou začnete hledat, najdete tolik dalších symptomů, že se dopracujete k mnohem závažnější nemoci. Uskutečnil se i výzkum na toto téma a je prokázáno, že internetové vyhledávače mají tendenci zveličovat v negativním smyslu slova lékařské pochybnosti či úvahy. Kořenů tohoto chování si můžeme všimnout v interpretaci skutečných klinických obrazů vyskytujících se na mnoha webových stránkách, které uživatele nutí domýšlet si to nejhorší, ale příčinou může být i fakt, že většina lidí zachází s informacemi na síti v příliš slepé víře a má často sklony přeceňovat nalezené informace. Internet má potenciál drastickým způsobem podporovat lidské obavy. Velmi ohroženou skupinou jsou lidé s velmi nízkým lékařským povědomím.
vzbuzují často u svého okolí úsměvy a pochybnosti o jejich zdravém rozumu. Je to pro ně hrozná situace, stydí se a cítí se nepochopeni, protože jejich problém je zřejmý, nikoli pouze zdánlivý. Jejich symptomy mají reálný základ, skutečně mají kašel, rýmu, bolesti hlavy. Díky internetu si je však mylně interpretují. Při této nemoci stačí pouze krůček k tomu, aby se stala patologickou.
i když jsou všechna lékařská vyšetření v pořádku. To platí i v případě kyberchondrie a znamená to, že ohrožen je ten, kdo se několik měsíců nemůže zbavit myšlenky, že je nemocný a denně několik hodin hledá vysvětlení pro své symptomy.
při které postižení společně hledají nové možnosti řešení. Mimo jiné se pracuje na tom, jak ovládnout strach a jak se naučit občas klidně nějaký ten slabý kašel ignorovat. Při lehčích stádiích se doporučuje najít si nějaký koníček, který vás odpoutá od vysedávání u internetu - sport, turistika, vzdělávání se (ne v oblasti medicíny).
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.