Dovolená neléčí pracovní problémy, ale zažít příjemnou dovolenou pohladí na duši

Datum článku: 1. 10. 2019

Většina z nás již má svou letošní dovolenou za sebou. A výsledek? Cítíte se odpočatí tak, že vydržíte zase téměř celý rok pracovat a těšit se na příště? Určitě by nemalé procento odpovědělo, že jim dovolená vůbec k celkové regeneraci nepřispěla a jsou i jedinci, kteří se dokonce po dovolené necítí vůbec dobře. Důvodů je hned několik a patří mezi ně i fakt, že dovolené zbytečně přisuzujeme magické účinky!

Dovolená neléčí pracovní problémy, ale zažít příjemnou dovolenou pohladí na duši

Po euforii přichází zklamání

Celý rok se těšíme na léto, kdy se snažíme během pár dní volna načerpali ztracené síly. Soustředíme se na příjemný čas prožitý v pohodě a chceme zapomenout na stres a pracovní stereotyp. Jenže, sotva se vrátíme zpět do zaměstnání, čerstvě získaná energie se ztrácí v nedohlednu. Blahodárné psychické a fyzické přínosy dovolenkových dní se postupně vytrácejí a náš mozek znovu zažívá každodenní problémy. Cítíte zklamání? Nejsme v tom sami!

Dovolená není zázračná léčba

Paradoxně se často se zbytečně připravujeme o účinky letní dovolené, protože jsme od ní příliš mnoho očekávali. Díváme na dovolenou jako na zázračnou léčbu, jejíž účinky porazí naši únavu a přetížení, a především budou trvat věčně. Ale dovolená znamená pouze radost a odpočinek, ne však změnu života. Důvodem přehnaných nároků je i společnost, která od nás žádá stále více. Musíme dokonale obstát v roli rodičů, pěstovat společenský život a být profesionálně úspěšní. Abychom to všechno zvládli, je důležité si obnovit jednou za čas síly. Chceme být novou bytostí, která myslí a žije jinak, kterou dovolená radikálně změní. Jenže právě to je kámen úrazu. Pokud máme komplikovaný vztah k práci, dovolená to nevyléčí.

Pracovní tempo a mimopracovní aktivity

Aby vás neovládla panika, únava a beznaděj hned po návratu z dovolené, efektivně si uspořádejte své pracovní povinnosti. Zintenzivnění práce je reálnou věcí. Za naší nepřítomnosti se pracovní úkoly nahromadily a po návratu z dovolené tak začínáme v zuřivém tempu. Odborníci radí: dostatečně se hýbat a vyčlenit si chvíle pro sebe. Také je nezbytné, věnovat se rodinným aktivitám, milostným a přátelským vztahům. Je však třeba, smířit se s tím, že tento čas už nebude tak intenzivní jako během dovolené.

Práce je důležitá, ale chce to i odstup

V některých situacích a na usnadnění organizace práce všedních dní psychologové radí, vzít si papír a tužku a sepsat, v čem reálně tkví vaše každodenní úkoly a priority. Jde o to, jaké postavení má zaměstnání ve vašem životě. Zeptejte se sami sebe, ve kterých dalších oblastech se cítíte dobře, a vyčleňte si čas, abyste si udělali od práce odstup a vrátili se k tomu, co je pro vás podstatné.