Cvičení, která odbourávají škodlivý stres

Datum článku: 22. 11. 2013

Stres je odpověď těla na přetížení okolním světem. Stres máme vyvinutý od nepaměti, původně sloužil na vybičování nervů při napadení nebo ohrožení predátory. Je to záchranná reakce na principu BOJ - ÚTĚK, podle uvážení. Při ohrožení se vyplaví do těla adrenalin, který je čerpadlem srdce a pohání náš nervový systém. V dnešní době je to však spíše na škodu než k užitku. Náš nervový systém je téměř permanentně pod tlakem a tím jsme jakoby stálé " zapnutí " v tomto adrenalinovém stavu ohrožení, přestože tady už nejde o útok dravce, který když skončí, náš systém vypne. A dlouhodobé nervové vypětí nám v konečném důsledku škodí. Protože stres může být dobrý i špatný. Ten dobrý způsobuje, že předáme práci včas, nezaspíme do práce a podobně. Špatným se stává až tehdy, když ho nezvládáme a nedokážeme " vypnout ".

Cvičení, která odbourávají škodlivý stres

Když si lékaři uvědomili škodlivost stresu na naše zdraví, začali zkoumat, jak to zmírnit

Přišli na to, že účinky cvičení, dýchání a meditace mají schopnost vypnout stresové hormony. Zejména uvolněné hluboké dýchání je klíčem k vystoupení z kolotoče stresu. Zní to jednoduše, ale potřebujete se to naučit a získat praxi. Meditace a dýchání rozvíjejí mysl a zklidňují tělo. Meditační cvičení slouží také ke zmírnění bolesti. Soustředíte se na konkrétní sval nebo část těla, která bolí. Asi nejoblíbenějším cvičením založeným na filozofii mysl - tělo, je jóga. Ale i tu je třeba provádět s rozumem, protože pokud to přeháníte, můžete se dokonce zranit. A tady je několik bodů, jak se uvolnit a odbourat či zmírnit náš stres.

Cvičení dýchání ( 5 -10 minut denně)

Zkuste toto cvičení provádět týden a uvidíte, zda pocítíte rozdíl. Najděte si klidné místo a zaujměte pohodlnou polohu, buď vsedě (s vyrovnanou páteří a uvolněnými rameny) nebo si lehněte. Zavřete oči, pokud je to pro vás pohodlné a neusnete. Zaměřte veškerou pozornost na dech. Vnímejte nádech a výdech. Rytmus by měl být pravidelný a uvolněný. Uvolněte břicho. Měli byste cítit zvedání a klesání břicha s každým nádechem a výdechem. Dýchání z hrudníku je povrchnější, takže dýchejte břichem. Pokud se přistihnete při tom, že vám mysl létá kudy - tudy , opět se cíleně vraťte k dýchání, bez rozmýšlení a frustrace.

Cvičení " body sken "

5-20 minut denně nebo tak často, jak uznáte za vhodné. Lehněte si na záda na postel nebo na pěnovou podložku. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech, na stoupání a klesání břicha. Poté, co se váš dech ustálí, soustřeďte se na celé tělo, od hlavy až k patám. Koncentrujte se na oblasti, které se dotýkají podložky. Pak přeneste pozornost na prsty na nohou nebo pouze na levou nohu. Vnímejte všechny své pocity a pak přesuňte pozornost na paty. Tímto způsobem projděte všechny části těla. Pokud povolíte v soustředěnosti, prostě se k ní vraťte zpět. Možná budete potřebovat při tomto cvičení vizuální představivost. Představte si, jak dech proudí nosem a šíří se do celého těla a potom opět z něj vychází.

Meditační cvičení (5 - 30 minut denně)

Zaujměte pohodlnou polohu vsedě nebo si klekněte na polštáře či sedněte na židli. Mějte vyrovnaný hřbet a uvolněná ramena. Pokud udržíte bdělost, zavřete oči. Soustřeďte se na dýchání, na nádech, výdech, vnímejte proudění vzduchu přes nosní dírky, stoupání a klesání břicha. Pokud cítíte nějakou bolest nebo nepohodlí, soustřeďte se chvíli na ně. "Dotkněte" se bolesti a vraťte se opět k dýchání.

Tato cvičení na odbourání stresu vám nezaberou mnoho času

a berte je jako pomocníky při předcházení chorobám a zdravotním komplikacím, které s sebou dlouhodobý stres přináší. Nikomu z nás neuškodí zastavit se během dne a vypnout.

Autor: Martina Dvořáková