Chcete smýt dotěrné myšlenky? Umyjte si ruce!

Datum článku: 23. 6. 2017

Potřebujete si vyčistit hlavu? Umyjte si ruce! Ne, to není vtip. Je to nejnovější vědecká studie, která dokazuje, že se špínou z rukou se odplavují i neustále se opakující a zbytečné myšlenky.

Chcete smýt dotěrné myšlenky? Umyjte si ruce!

 Voda a mýdlo

Voda a mýdlo očistí nejen ruce, ale i myšlení. Dokonce stačí i vlhčené ubrousky! Podle dvojice vědců z kanadského Toronta omytí rukou pomůže nastavit mysl na řešení nových cílů, přičemž ty staré se přesunou více do pozadí.

Zbytečné předchozí myšlenky

Tento poznatek přitom není zcela nový. Už dříve se zjistilo, že fyzická očista ovlivňuje několik psychických nastavení jako například pocit viny z nemorálního chování, nespokojenost z nějakého rozhodnutí, špatný pocit z prohry ... Vědci udělali opakovaně pokus, při kterém požádali účastníky, aby se věnovali výsledkům jistého zdravotního průzkumu. Následně měla část účastníků výzkum zhodnotit a druhá skupina si očistila ruce vlhčenými ubrousky. Ti, kteří použili ubrousky, měli mnohem menší tendenci zabývat se předešlými informacemi a jejich dopady. Členové skupiny s očištěnýma rukama měli menší náchylnost chovat se přehnaně zdravě a byla větší pravděpodobnost, že si vyberou raději čokoládu než ovesnou tyčinku.

Nutkání přemýšlet a pitvat myšlenky

Omytí rukou také potlačuje nutkání přemílat si v hlavě, jestli jste se rozhodli správně a "omlouvat" si tu nebo onu volbu. Například se rozhodujete, zda jet na dovolenou do Paříže nebo do Říma. Rozhodnete se řekněme pro Paříž a následně svou volbu obhajujete tím, že francouzská kuchyně je zdravější a muzea s uměním jsou úžasná. Čili jakoby omlouváte svou volbu vyzdvihováním jejich pozitiv. Kanadská studie ukázala, že po tom, co si lidé umyli ruce, neměli potřebu své rozhodnutí dodatečně obhajovat.

Čerstvé myšlenky

Umytí čistí nejen fyzicky, ale i duševně, myslí si výzkumníci. Pokud tedy chcete přijít na čerstvé myšlenky a přestat se zatěžovat přemíláním zbytečných otázek, zda jste se rozhodli správně, navštivte nejbližší umyvadlo. Ale úplně postačí, když použijete vlhčené ubrousky!