Bolesti zad nemusí vždy znamenat problémy ortopedického rázu, někdy stačí zajít za kamarády
Sedí vám stres na zádech? Možná se budete divit, ale opravdu někdy je příčinou bolestí zad "obyčejný" stres. A vy následně polykáte tablety proti bolesti, a přitom problém je v neurovnaných vztazích doma, na pracovišti nebo v obojím zároveň. Zamyslete se a jednejte včas, než si stresové faktory vyberou svou daň.
Psychika a bolesti zad
Tělo reaguje na psychické napětí stažením svalů, a to si často "odnesou" záda. Chronické problémy mohou mít i takzvaný psychosomatický původ. Zjednodušeně lze říci, že na záda si dosedne stres ať už z pracovních nebo rodinných důvodů. Podle evropských výzkumů pociťuje potíže se zády během krizových období až 70% lidí.
Napnuté svaly
Typickým příznakem psychosomatických bolestí je v první fázi pocit napětí v oblasti šíje a bederní části páteře. Ve stresové situaci dá vegetativní nervový systém přirozený povel, aby se svaly stáhly. Pokud například pociťujete nebezpečí, instinktivně se přikrčíte a vtáhnete hlavu mezi ramena. Psychosomatické bolesti se vyskytují, když psychickou zátěž nevyřešíte. Potom nemůžete vyjít z bludného kruhu a svaly jsou ustavičně napnuté. Tento typ bolestí se často objevuje při rozvodech, problémech v práci, ale i u zralejších lidí, kteří zůstanou doma sami poté, co si jejich děti založí vlastní domácnost. Psychosomatické bolesti jsou často průvodním jevem depresí.
Zakročte dřív, než dojde k nevratným změnám
Po čase se stane, že budete mít ramena zvednutá a hlavu zastrčenou mezi nimi. Postupně se začne zavírat hrudník a bude se vám i hůře dýchat. V tomto stavu se odstartuje i zvýšené opotřebovávání meziobratlových plotének. Ztuhlé svaly v oblasti krční páteře mohou navíc nepříznivě ovlivňovat průtok krve v cévách. Ideální je, zakročit co nejdříve, aby nedošlo k degenerativním změnám. Jakmile pocítíte tuhnutí šíje, případně se objeví bolesti, které směřují z krku do hlavy, začněte jednat. Tehdy už úřadují svalové spasmy. Problémy však může signalizovat i brnění v horních končetinách. Podle odborníků je při psychosomatických potížích důležité kombinovat tělesné cvičení s návštěvou psychologa nebo psychoterapeuta.
Odbourejte stresové faktory
Obecně však platí, že v první řadě se musíte snažit odbourat stresové faktory. Myslete na to, že bolest většinou slouží jako varovný signál. Pokud toho máte toho v práci hodně a začne vás častěji bolet šíje, naplánujte si dovolenou, případně popřemýšlejte nad novou prací. Pokud se potíže objeví ve zralejším věku, když se vám život výrazněji mění, naplánujte si častěji setkání s přáteli nebo se poohlédněte po nových koníčcích. Jen jednejte.
Naučte se dýchat
Při psychosomatických bolestech zad lidé často ztrácejí sociální kontakt. Trápí se svým životem a navíc je celý den doprovází bolest. Uzavřou se a potíže řeší maximálně tabletami proti bolesti. V první fázi možná úplně postačí, když se naučíte zhluboka dýchat. Nejenže odbouráte stres, ale lépe otevřete hrudní koš. I tato drobnost vede k uvolnění páteře.