Tento čas se nazývá práh účinnosti. Důležité je i při volně prodejných lécích postupovat podle příbalového letáku a předcházet tak nežádoucím účinkem nebo předávkování. Tento typ léků lépe účinkuje, když je bolest v začátcích a není velmi rozvinutá. Jsou lidé, kteří se snaží počkat, dokud se bolest dá vydržet a až pak si podají lék, ale může se stát, že právě proto budou potřebovat vyšší dávku, nebo jim lék nebude účinkovat vůbec. Známými léky proti bolesti jsou např. Acylpyrin / účinkuje po 30-60 minutách po podání a může působit od 4 až do 12 hodin / a Ibuprofen / účinkuje po 1-2 hodinách a účinek trvá 5-10 hodin /. Léky na předpis proti bolesti se dají považovat již za narkotika, jsou to drogy a povětšinou způsobují jak průvodní jev ospalost. Ta se může snížit, když si tělo zvykne.
Relaxační techniky, např. autogenní trénink. Relaxační metoda v sobě spojuje princip relaxace, koncentrace, autosugestivního ovlivnění a systematického nácviku. Dobře funguje i masáž.
který u dotyčného člověka navodí hypnotizér a pomocí formulí vsugeruje odstranění a odeznění bolesti, která se ztratí po probrání nebo probuzení z transu. Je však třeba vyhledat specializovaného odborníka, který má v dané oblasti zkušenosti.
která vznikla ve starověké Číně a má již 2500 letou tradici. Vychází z víry taoismu, mluvící o dvou životodárných silách jin (duch) a jang (krev), indukují spolu životní energii, nazvanou chi (qi). Protéká tělem přes dráhy - kanály (meridiány), zmapované před tisíci lety. Podle této teorie existuje 14 hlavních drah - oblastí těla, označovaných podle důležitých orgánů. Úkolem akupunktury je navrátit chi zpět do stavu rovnováhy. Praktikuje se zavedením tenkých jehel přes kůži, někdy pár centimetrů pod kůži. Akupunktura aktivuje endorfiny - přirozené zmírňující bolesti.
Tato technika je klasickým příkladem odpoutání pozornosti od podnětu způsobujícího bolest. Při ní požádáte někoho, aby vám chytil do svých rukou jednu z vašich a udělal prudký pohyb ždímání, který vyvolává silnou bolest. Zároveň se 5x za sebou rychle nadechnete a jednou hluboce vydechnete. Rovněž budete dýchat během celého trvání bolesti ruky. Během dýchání si jednotlivé vdechy a výdechy počítejte. Nakonec se soustřeďte na nějaký vizuální podnět. Toto opakujte, dokud si nebudete jist, že dokážete intenzitu bolesti zvládat lépe. Pak požádejte přítele nebo někoho jiného o vzestupné zesilování bolestivého podnětu - dělání "ohýnku", zatímco se vy držíte výše uvedených kroků. Výsledkem je vůbec, nebo mnohem méně pociťována intenzita bolesti.
při které se slabý elektrický proud aplikuje na postiženou oblast. Její působení způsobuje mravenčení a měl by být příjemný, čímž redukuje pocit bolesti v dané oblasti i po ukončení stimulace. Tuto metodiku vám však musí doporučit lékař.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.