Jak na osvětlení schodiště? Nejdůležitější je bezpečnost

Datum článku: 20. 7. 2021

Osvětlení schodiště je natolik praktické, že se bez něj neobejdete. Přitom ani nezáleží, jestli bydlíte v rodinném domě nebo třeba panelovém domě, kde je více bytů. Osvětlení tohoto společného schodiště dokonce nařizuje norma. Jak tedy na osvětlení schodiště? Poradíme vám, jaké osvětlení je vhodné, případně čeho se raději vyvarovat.

Jak na osvětlení schodiště? Nejdůležitější je bezpečnost

Osvětlení schodiště musí být především praktické

Designové osvětlení je skvělé, ale příliš se jako osvětlení schodiště nehodí. Myslete při osvětlení schodiště na to, že osvětlení musí být především praktické, aby byly schody bezpečné. Lidé se na nich zdržovat nebudou, naopak je ale chtějí co nejdříve a bezpečně sejít nebo naopak vyjít. Přesto je ale několik možností, jak udělat osvětlení schodiště bezpečné a zároveň designově skutečně povedené.

Nevíte si s osvětlením schodiště rady?

Přečtěte si detailní článek jak osvětlit schodiště, pomůže vám a přinese hodnotné informace.

Doporučujeme osvětlení schodiště s čidlem

Pokud existuje osvětlení, které se opravdu hodí na osvětlení schodiště, potom je to osvětlení s čidlem pohybu. Jeho obrovskou výhodou je, že nemusíte instalovat vypínače, ale vystačíte si s čidlem. Takové osvětlení se hodí především do společných prostor v panelových domech, hotelech a případně jiných komerčních budovách. Na druhou stranu ale osvětlení schodiště s čidlem pohybu využijete zároveň doma.

Důraz na bezpečnost byste měli dávat také při osvětlení schodiště doma. Pokud máte doma delší schodiště nebo nějak atypické schodiště, případně jestli máte malé děti, je osvětlení schodiště s čidlem správnou volbou. Díky čidlu pohybu pak můžete rozsvítit například jen obrysové světlo schodiště – to mohou řešit LED pásky nebo bodová světla, která šikovně vestavěná do stěny osvětlují jednotlivé schody.

Další možnosti osvětlení schodiště

Pokud máte velké schodiště s prostorem uprostřed, můžete využít například závěsné designové lustry jako stropní osvětlení. Výhodou je, že takové světlo nejen skvěle osvětlí celé schodiště, ale navíc se stane jeho ikonou. Povedené závěsné designové světlo na schodiště dokáže neuvěřitelně proměnit celkovou atmosféru.

Pro některé případy můžete využít také nástěnná světla jako osvětlení schodiště. Tady ovšem musíte světla dobře vybrat, protože často bývají umístěny v úrovni očí, je tak důležité zvolit nástěnné osvětlení tak, aby neoslňovalo – například s mléčným krytem. Nástěnné osvětlení schodiště je vhodné především pro menší schodiště, které má jen jednu přiléhavou zeď.

Osvětlení schodiště v panelovém domě

Všude, kde je veřejné schodiště, ať už je to bytový dům, nákupní centrum nebo schodiště úřadu, musí být nouzové osvětlení. Toto osvětlení je pevně stanoveno a zakotveno v požárních směrnicích. Rozhodně se v této oblasti nevyplatí šetřit, protože s kvalitním a odborně vyřešeným nouzovým osvětlením máte jistotu, že bez problémů projde bezpečnostní revizí. Doporučujeme zvolit nouzové osvětlení s LED technologií, má nejdelší životnost, a to až 30 000 hodin svícení, navíc je tato technologie úspornější.