Oslava narozenin malých dětí - rodinné posezení nebo velkolepá párty?

Oslava narozenin malých dětí byla ještě nedávno záležitostí pouze rodiny a třeba několika kamarádů či kamarádek. Ale to se s dobou a majetkovými poměry rodičů mění, takže dnes není výjimkou mohutná oslava s ohňostrojem, která se připravuje dětem, které navštěvují mateřskou školku. Někdy to bývá z lásky k dětem a někdy také z touhy ukázat okolí, že na to rodina má.

oslava narozenin, dětská párty, rodina, rodiče, děti

U malých dětí jen rodinné posezení

Je zcela zbytečné, pokud děláte velké oslavy už malým dětem. Někteří rodiče pořádají pohoštění pro více než deset lidí i v případě, pokud má dítě jen jeden rok. Uvědomte si však, že pro takové mrňousky to moc neznamená. Z tolika lidí mohou být navíc unavení a všechno to dopadne jinak, než byste si představovali. Pozvěte jen prarodiče a oslavte to v takovém užším kruhu. V tomto věku ještě opravdu nepotřebují velké večírky. Zapamatujte si, že když nyní nastavíte laťku příliš vysoko, jak byste je pak chtěli překvapit až budou starší? I v tomto směru je učte raději skromnosti a později je překvapte i večírkem, který může zorganizovat nějaká specializovaná firma. Takovou tradici si klidně můžete pěstovat během období v mateřské školce. Dítě by se mělo naučit nejprve ctít si rodinu a těšit se z vaší společné oslavy a až pak jim pozvěte nějaké kamarády. Když pochopí, že je to zejména rodinný svátek, bude to už jednodušší.

Později pozvěte pár kamarádů

Teprve trošku později jim můžete zorganizovat menší party, kde pozvete i jejich kamarády. Počkejte do druhého nebo třetího ročníku na základní škole, když si už oblíbili některé kamarády a budou vědět, koho pozvat. I v tomto případě to však není třeba ještě přehánět. Začněte menšími posezení, když dětem připravíte nějaké malé občerstvení a vymyslíte nějaké hry, které budou spolu hrát. Je důležité vymyslet jim nějaký program, aby se pak nenudili a aby to celé dopadlo dobře. Je na vás, jestli to chcete všechno udělat jako překvapení pro svou ratolest, nebo ho zapojit do příprav a pomůže vám také s nějakými nápady.

Čím více dětí, tím více starostí

Při organizování narozeninových oslav myslete i na praktickou stránku. Víte velmi dobře, kolik ruchu kolem sebe nadělají už tři děti a čím víc jich bude, tím hůř je budete zkoordinovat. Proto ještě předtím, než pozvete hosty, si rozmyslete, jak všechny ty děti zvládnete. Zejména když jich je víc než šest, mohli byste pozvat některou z maminek, která by vám je pomohla všech zkoordinovat. Když se zábava rozproudí, budou hůře zvládnutelné a bude to pro vás znamenat o to víc starostí. Uvědomte si také, že rovněž přebíráte odpovědnost za ně, takže byste měli k tomu všemu přistupovat uvědoměle.

Zapomeňte na soutěžení

Nenechte se také svést na cestu některých rodičů, kteří vzájemně soupeří o to, kdo udělá svému dítěti velkolepější oslavu. Toto není o soutěžení, toto je o vyjádření lásky k vašemu potomkovi. A to nemusíte dělat prostřednictvím okázalých činů. Stačí věnovat oslavě dostatek pozornosti, připravit jim ji nejlépe jak umíte a děti se u vás budou cítit dobře. Ani drahé vychytávky jako trampolíny a jiné zábavy, které se dají na oslavy pronajmout, nenahradí dětem to, pokud jim vymyslíte skvělý program a budete se jim po celou dobu věnovat.

Tipy na témata oslav

  • Námořnická - pro děti je svět námořníků velmi atraktivní. K tomuto navíc velmi snadno vyrobíte výzdobu, když prostírání na stole naladíte do modrobílé barvy, místnost ozdobíte loďkami, mušlemi a dalšími drobnostmi z tohoto světa. Na jídlo připravte nějakou rybí specialitu. V rámci programu můžete vyrobit papírové lodičky a speciální námořnické čepice z výkresů.
  • Harry Potterovská - sežeňte barvy na tělo a namalujte dětem pověstné jizvičky na čelo. Z dřevěných hůlek nebo větviček jim vyrobte paličky a jako program si mohou prohlédnout některý z filmů z této série. Velmi jednoduše jim můžete z velkých nabarvených látek vyrobit i hábity.
  • Disco - toto je skvělý program jak pro menší děti i pro starší děti. Stačí spolu s dětmi sestavit nějaký plylist, který jim budete pouštět a k tomu vymyslet další drobnosti. Chybět by neměla alespoň malá diskokoule, vyrobte jim nějaké zajímavé osvětlení. Stačí dát na lampu barevný filtr a hned to bude vypadat skvěle. Jako občerstvení jim připravte jednohubky.
  • Oslava pro víly - pokud chcete překvapit menší dcerku, vymyslete její oslavu ve stylu vil. Rozmístěte po pokoji několik kvítků, najděte jim v obchodech barevná motýlí křídla a spolu s kamarádkami si pak každá vyrobte svou kouzelnou hůlku. Pokud umíte alespoň trošku zdobit cukroví, vyrobte jim na občerstvení malé mufinky s pestrými barvami. K tomu můžete vyrobit berušky ze sýrové pomazánky a rajčat nebo hříbky z vajíček.
  • Fotbalová nebo hokejová - pro kluky zase můžete vyrobit oslavu ve stylu jejich oblíbeného sportu. Sežeňte bílá trička a fixy na textil. Díky tomu vyrobíte každému hostu dres na míru podle jeho oblíbeného sportovce. Navíc můžete připravit dětem i nějaký sportovní kvíz.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat dítěti jméno, a která jména jsou u nás zakázaná?

Rodičovství, to není jen plánovaní toho, kdy přijde miminko na svět. Být rodičem, to znamená i vybrat svému...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...

Kdy je dítě schopné se zodpovědně postarat o mladšího sourozence?

Kde je věková hranice schopnosti postarat se nejen o sebe, ale i o sourozence a to bez přítomnosti dospělých? Kdy...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...