Proč jsou mini fialky malé, ale milé

Pro macešky velkokvěté - macešky platí, že čím větší květy, tím krásnější odrůda. Mini fialky se vydali opačným směrem a řídí se starým příslovím "co je malé, to je milé". Jejich květy dosahují v průměru pouze jeden a půl až tři centimetry, rostlina je jimi však doslova obsypána.

Možná vás to překvapí, ale nejsou u nás žádná novinka

Převážně modře kvetoucí odrůdy fialky ostrohaté se pěstují již desetiletí. Nové formy s bohatým kvetením a širokou škálou barev nastartovali skutečnou renesanci této květiny. Ačkoli jsou často, ale nepřesně všechny fialky označované jako violka ostruhatá (Viola cornuta), na vzniku kulturních forem se podílí mnohem více druhů. Patří mezi ně například violka trojbarevná (Viola tricolor) či fialka Williamsovy (Viola williamsiana). Právě díky širokému rodičovskému genofondu mají mini fialky takovou pestrou škálu barev, kterou jim mohou jejich větší sestry, macešky, jen závidět. V porovnání se maceškami mají navíc ještě jednu velkou výhodu - jsou odolnější proti vyšším teplotám a můžete je pěstovat celé léto. Na svůj optimální vývin vyžadují nevysychavé substrát a mírně zastíněné stanoviště. Jsou to jinak vytrvalé, ale krátkověké rostliny, takže se pěstují jako dvouletky nebo letničky. Pokud se rozhodnete pro jejich pěstování, máte dvě možnosti. Ta jednodušeji je nákup sazenic v zahradních centrech na podzim nebo na jaře. Při výběru dejte pozor, aby byly mladé rostliny kompaktní a zdravé, bez skvrn na listech, s dobře vyvinutým kořenovým balem.

Předpěstujte si je

To je druhá možnost, jak si je pořídit. Na to můžete použít i osivo, které jste si posbírali loni z předchozích fialek. Optimální by bylo rozmnožit si je řízkováním, ale všechny druhy jsou již dnes takové prošlých-chtěné, že klidně stačí i osivo. Předpěstování sazenic trvá dva až tři měsíce. Optimální termín pro setí je v červenci nebo začátkem srpna. Mini fialky pěstujte stejně jako macešky, tedy jako dvouletky. Pozor! Nezapomeňte, že osivo je při klíčení citlivé na vysokou teplotu a červencové tropické dny mu velmi neprospívají. První podmínka úspěchu při vysévání je proto dodržení optimální teploty, a to teploty vzduchu, jakož i teploty substrátu, které nemohou přesáhnout 25 ° C. Tehdy mohou dokonce oddalovat klíčení. Ideální teplota vzduchu je od 13 do 16 ° C v noci, od 17 do 20 ° C přes den. Druhá podmínka nezbytná pro dobré klíčení je rovnoměrná vlhkost. Naklíčené semínko nesmí zaschnout, jinak okamžitě uhyne. Vysévání mini fialek tedy vyžaduje velkou pozornost. Nemusíte se však bát. Stačí se alespoň přiblížit optimální teplotě a vlhkosti a úspěch máte zaručen.

Jak na to?

Optimální je setba do bedýnky. Použijte kvalitní výsevný substrát s pH v rozmezí 5,5 do 6,2. Vyseté semena zakryjte jemnou vrstvou písku nebo substrátu a opatrně polijte. Výsev udržujte rovnoměrně vlhký, ale ne přemokřený. Jedna z možností je zakrýt zeminu netkanou textilií nebo tabulkou skla, dokud začnou semena klíčit. Přitom však sledujte vlhkost substrátu pod textilií a nenechte ho proschnout. Když mají rostlinky první pravý list, rozsaďte jejich a chraňte až do zakořenění před letním horkem. Jejich další vývoj vyžaduje dostatek světla, přílišné zastínění by mělo za následek prodloužený růst stonku. Zalévejte pravidelně menšími dávkami vody. Větším rostlinám můžete nechat substrát mírně proschnout, samotné rostlinky by však neměly zavadnout. Pokud budete mini fialky přezimovat v bedničkách, zakryjte jejich chvojím. Přestože jim mráz neškodí, podstatně horší je pro ně pravidelné zamrzání a rozmrzání během střídání dne a noci. Nezapomeňte rostliny v truhlících i v zimě občas polít, sníh při oblevě je pro tento účel ideální.

Přitažlivé série

Stejně jako macešky i mini fialky jsou dostupné v sériích, kde počet odrůd různé barvy často dosahuje 20 až 30 kusů. Série Velour, Skippy, Sorbet zda Four Season jsou v plné škále dostupné pouze profesionálním zahradníkem. Nabídka semen pro zahrádkáře se však také stále rozrůstá. ''Velour Purple Wing''okouzlí fialovými křídly nad žlutým květem, je to vlastně klasická fialka připomínající fialku rolní. ''Velour Frosted Chocolate''má žluté oko, bronzově zabarvené korunní plátky a nafialovělou křídla. 'Velour Purple & White''má v purpurové ploše "bílou tvář". Špičková hybridní odrůda je 'Valentine F1'. Její bílé květy s růžovými křídly a pravidelnými růžovými skvrnami působí čistě a netradičně. Kdo chce směs, může vyzkoušet odrůdy''Comedy F2 '. V ní najdete úplně všechno.

comments powered by Disqus