Odkdy je vhodné čištění zubů v režii dětí?

Jak zjistit, kdy je dítě zralé čistit si zoubky bez naší pomoci?

S ústní hygienou je třeba u dítě začít už předtím, než naroste první zoubek - pomocí kousátka a čištěním ústní dutiny navlhčenou gázou. První kartáček by mělo dostat dítě když mu naroste první zoubek, tedy kolem 6. měsíce. Od dvou až tří let je dítě natolik zručné, aby si začalo zoubky čistit a to žvýkací plošky horizontálním pohybem. Rodič by měl však zoubky vždy dočistit krouživým pohybem. Ve věku šest až deset let dítě už může mít čištění zubů ve vlastní režii. Rodič by ale stále měl být nablízku a zuby případně dočistit.

Jak zjistíme, že dítě je zralé a motoricky schopné vyčistit si zoubky i bez naší pomoci?

Pomocí tabletek kontrolujících povlak.

Po vyčištění zoubků necháme dítě vycumlat tabletku. Barvivo obsažené v tabletě má schopnost povlak nejen zabarvit, ale i zabarvením rozlišit, zda jde o povlak čerstvý, nebo již dlouhé hodiny se hromadí na povrchu zoubku. Čisté plošky se neobarví. Ty, které jsou špatně umyté jen pár hodin, se obarví na bleděfialovo a dlouhodobě špatně čištěné plošky budou tmavě fialové.

Pokud použijeme tabletku před čištěním, odhalíme podle barvy místa, kde se povlak ukládá nejvíce. Taková kontrola povlaku je velmi přesná a oklamat se dá pouze tím, pokud dítě tabletku vyplivne nebo spolkne.

comments powered by Disqus