Obývací pokoj zvětší světlé barvy, vhodně umístěný nábytek a zrcadla

Obývací pokoj je část bytu, kde se nejčastěji schází celá rodina k odpočinku, ale také kde vítáme přátele, a kterou bychom chtěli mít nejraději nafukovací. Ale ne všichni si můžeme tuto místnost i podle potřeby postavit či zadat rozměry k její realizaci. Proto se musíme spolehnout na to, že v něm uspořádáme potřebné i dekorativní věci tak, aby se nám v něm líbilo, ale také dalo volně pohybovat.

bydlení, obývací pokoj, malý pokoj, interiér, bytové doplňky

Velikost obývacího pokoje

Obývací pokoj je místem, kde se setkává celá rodina, konají se zde oslavy, rodinné porady, ale i každý člen domácnosti si zde může odpočinout. Když máte velkou místnost s vysokými stropy, je nejlépe rozdělit obývací pokoj na zóny - konverzační, pracovní a například i jídelní. Jedině tak nebude místnost vypadat prázdně a budete se v ní cítit příjemně. Co ale dělat, když máte obývací pokoj příliš malý, cítíte se v něm stísněně a není to pro vás zrovna komfortní? Tehdy je nejlepší zapracovat na optickém zvětšení. A s tím vám můžeme poradit.

Vpusťte dovnitř světlo

Hned první krok, který musíte udělat, je vpustit do místnosti co nejvíce přirozeného světla. Začněte tím, že vytáhnete žaluzie, roztáhnete závěsy či rolety a umyjete okna. Mezi špinavým a umytým oknem je, co se týče světlosti, zásadní rozdíl. Dejte si však pozor na správnou délku vašich záclon - mnoho lidí si myslí, že správně dlouhé záclony by měly končit na úrovni parapetu, není to však pravda. Ideální délka by měla být až na zem. Případně se můžete inspirovat skandinávským stylem a obětovat trochu soukromí a zkusit to bez záclon.

Zaměřte se na světlé barvy

Jakou barvou máte namalované stěny? Platí, že čím tmavší barva v malé místnosti, tím vypadá menší a budete se v ní cítit stísněněji. I proto se doporučuje sáhnout po světlých neutrálních nebo pastelových barvách. Zcela ideální je bílá barva, která prostor prosvětlí, dodá mu lehkost, svěžest a vzdušný vzhled. Nezapomeňte však ani na strop, ten by měl být také světlé barvy. Dobře si můžete pohrát i s odstínem vaší podlahy - pokud máte koberce, sáhněte po béžové nebo krémové barvě, pokud chcete plovoucí podlahu, světlý buk bude by mohl být tou správnou volbou.

Na nábytku záleží

Zodpovědně byste měli přistupovat i k výběru nábytku. Pokud se rozhodnete vybrat obývací stěnu, knihovnu a poličky ve světlé neutrální barvě, zvolte sedací soupravu, která bude místnosti dominovat a nemusíte se bát ani výrazných barev - žlutá, červená, modrá či zelená pohovka obývací pokoj skvěle rozzáří. Dejte si však záležet na tom, aby taková sedací souprava měla minimalistický design, čisté a jednoduché linie a plusem je, když má nožičky. Existuje ještě další jednoduchý a efektní trik jako prostor opticky zvětšit pokoj - skleněný konferenční stolek.

Nedávejte nábytek ke zdi

Koluje takový mýtus, že v malé místnosti byste měli mít nábytek u stěn. Pokud se tím řídíte, získáte uprostřed místnosti taneční parket, který zůstane nevyužitý, a optickému zvětšení místnosti nijak nepomůže. Nebojte se vytvořit konverzační zónu - sedací souprava, konferenční stolek a křeslo - uprostřed místnosti. Takto získáte pocit, že váš prostor není vymezen pouze stěnami, ale máte ho ve vaší místnosti přece jen trochu víc.

Zrcadla zvětší prostor

Jednoduchý trik, ale rozhodně účinný. Pokud byste umístili na jednu celou stěnu pokoje pouze zrcadlo, opticky bude vypadat dvojnásobně větší. Není to však úplně praktické řešení, proto postačí pověsit na stěnu dvě, tři zrcadla. Nemusí být stejně velká, nemusí mít ani stejný styl rámu, klidně jedno může být moderní a druhé zdobené, nemusíte se bát experimentovat ani se styly. V zásadě platí, že čím blíže jsou zrcadla k oknu, tím lépe. A starejte se o to, aby byla vždy čistá a bez šmouh.

Zbavte se drobností

Základem je, mít vždy uklizeno a co nejméně drobností v prostoru. A to platí i v případě, že jste vášnivým sběratelem sošek z dovolených, porcelánových figurek slonů nebo podobných drobností. Čím méně předmětů zasahuje do prostoru, tím lépe. Klidně si vaši sbírku můžete umístit do skříňky a pokochat se jí kdykoliv máte chuť, ale v prostoru ji nenechávejte. Nahraďte je raději vázou s čerstvě nařezanými květy.

Velký obraz do malé místnosti

Pokud máte obrazy rozmístěny po celé místnosti, nevypadá to dobře a obývací pokoj vypadá zbytečně přeplněný. Vyřešit to můžete dvěma způsoby - menší obrazy dáte na jednu stranu a vytvoříte z nich nějaký útvar - obdélník, čtverec či kosočtverec. Druhou variantou je výměna menších obrazů za jeden velký a výrazný. Nebojte se vyměnit staré za nové, výsledek vás příjemně překvapí.

comments powered by Disqus


Podobné články


3 faktory, které rozhodnou o vaší spokojenosti s tepelným čerpadlem

Nenechte se mýlit, vybrat vhodné tepelné čerpadlo není nic snadného. Zároveň, o celkové spokojenosti nerozhoduje...
více...

Podle čeho vybírat barvy do domácnosti? Nebojte se své bydlení obléknout do lákavých odstínů!

Není žádným tajemstvím, že barvy na nás v nemalé míře působí. Mají vliv na naši psychiku, dokážou nás...
více...

Vyznejte se ve značení jističů a mějte dokonalý přehled o spotřebě elektřiny ve vaší domácnosti

Elektrický jistič má v domácnosti každý. Slouží k tomu, aby v případě potřeby, tedy tehdy, když dojde...
více...

Jak vybrat dětské koberce do jejich pokoje? Přednost dejte syntetice a pestrým barvám

Dětský pokoj je místem, kde děti nejen odpočívají, ale zejména si hrají, učí se. Je tedy jakýmsi jejich...
více...

PVC podlahy Gerflor Design Time a Designtex vás nezklamou, jsou odolné a hodí se všude

Slyšeli jste už někdy o PVC podlahách? Polyvinylchloridové podlahy se v posledních několika letech staly velmi...
více...

Rigidní podlahy - nová generace vinylových krytin

Rigidní podlahy představují zcela nový koncept podlahových krytin. Co to vlastně je a jaké výhody...
více...

Luxusní designové vinylové podlahy Wineo

Synonymem pro luxusní podlahu bývá většinou přírodní dřevo, kámen či dlažba. Tyto povrchy však mají řadu...
více...

Umělý trávník je nenáročný na údržbu – a nejen to!

Už jste někdy slyšeli o umělém trávníku? Hravě jím nahradíte trávník kolem vašeho domu hlavně v okolí teras...
více...

Květiny patří do vázy, ale kam umístit vázu tak, aby nepřekážela?

Určitě se vám také stalo, že jste dostali krásnou kytici a nevěděli kam s ní. V ten moment totiž nastává...
více...

Zapomeňte na koberce! Teď vedou dřevěné podlahy Boen DesignWood!

Výběr vhodné podlahy se někdy může proměnit v pořádný oříšek. Rozlousknout ho není těžké v případě,...
více...