Obývací pokoj - nebojte se originality

Datum článku: 13. 1. 2015

Obývací pokoj bývá centrem domova, ve kterém se rodina setkává a každý její člen by v něm měl mít své, útulné místo. K tomu je důležitá pohodlná sedací souprava, která slouží k relaxaci po náročném dni.

Obývací pokoj - nebojte se originality

Pohodlí a elegance

Pohodlná sedací souprava je k nezaplacení. Sedací souprava by měla být dominantou obývacího pokoje, a proto jejímu výběru věnujte náležitou pozornost. Možná zařizujete své první společné bydlení, nebo prostě jen nastal čas na změnu. Dlouhé zimní večery jsou výbornou příležitostí ke snění - například i o ideálním bydlení. Nechte se unášet svou fantazií a vlastní intuicí. Není podstatné, zda držíte krok se současnými trendy, vždy je třeba si uvědomit, že si prostředí vytváříte pro sebe a své nejbližší. Moderním sedačkám dnes vládne především jednoduché tvarování a elegance, nejdůležitější však přece jen zůstává pohodlí. Nakonec obývací pokoj je místem relaxu a příjemně strávených chvil, ať už s nejbližšími či přáteli. Správná sedačka svými rozměry poskytuje dostatek prostoru pro zaujmutí pohodlné polohy, dalším plusem jsou polohovatelná a ergonomicky tvarovaná opěradla. Polštáře a polštářky nejen zpříjemní posezení na sedačce, ale napomáhají i celkovému zútulnění místnosti. Hitem jsou sedačky, které stojí na subtilních nožkách. Ale nejen tvary, ale i rozměry se mění, sedací plocha se zvětšuje a výška opěradla se zase zmenšuje. Zajímavý efekt dosáhnete, pokud na jednu ze stěn v obývacím pokoji použijete barvu totožnou s barvou sedačky. Jelikož koupě sedačky není sezónní záležitost a předpokládáme, že by nám měla sloužit nějaký ten rok, při jejím pořizování se zaměřte kromě vnější vizáže i na konstrukci, která by měla být dostatečně pevná. Nejpoužívanější konstrukce jsou ze dřeva, dřevotřísky, moderní je i pochromovaná ocel. Oblíbené povrchové materiály jsou ze žinylky, žakáru, kůže, mikroplyše a alcantaru, které se vyznačují trvanlivostí, snadným čištěním i estetickými vlastnostmi. Příznivci kůže ocení její dlouhou trvanlivost a poměrně nenáročnou údržbu, ale připomínáme, že v horkých letních dnech vám může vadit její neprodyšnost, případně během chladnějších dnů zase "chladivost". Pokud máte občas nocležníka, zvažte, zda by se vám víc nehodila roztahovací sedací souprava, případně s úložným prostorem, který je někdy k nezaplacení. Jistě oceníte i to, pokud si pořídíte taburet, na který si po náročném dni pohodlně natáhnete nohy. Pokud je to pro vás velká investice, možná postačí speciální polštářek ve tvaru válce.

  • Tip

POZOR! Aby vás nemile překvapilo, že se vysněná sedačka nedostane až k vám do obýváku, věnujte pozornost i přechodovým dveřím (změřte si jejich šířku a výšku), přes které ji hodláte dopravit do bytu. Někdy je dokonce nutné, aby ji výrobce zkompletoval až přímo u vás. I to je možné, ale musíte si to domluvit s prodejcem předem.

Nábytek do obývacího pokoje

Vestavěné, celostěnové sestavy jsou již minulostí. V dnešní době jsou nahrazovány praktickými skříňkovými sestavami a samostatnými nábytkovými solitéry, které jsou lehčí a snadněji se přemisťují. I nábytek musí dýchat. Obývacím místnostem v současnosti panují komody, zajímavé poličky na CD a DVD nosiče a police na stěně. Zkuste pověsit na zeď několik barevně zajímavých polic, případně je uspořádejte do netradiční kompozice, možná budete překvapeni, jaký skvělý efekt dosáhnete. Na policích vyniknou i neobvyklé doplňky a z obyčejné bílé stěny máte najednou originální část místnosti! Pokud patříte k "tradicionalistům", kteří mají rádi uzavřený nábytek, nahraďte police skříňkami s plnými dvířky. Moderní jsou nejen tradiční odstíny hnědé, ale i trendová bílo-černá, případně ozdobené výrazným květinovým vzorem. Při výběru nábytku, samozřejmě kromě designu, berte ohled i na funkčnost a pohodlí. Obývací pokoj si přece hodláte vychutnat i v době relaxu a nechcete se v něm cítit cize. Nekupujte zajíce v pytli, dnes si můžete funkčnost nábytku důkladně vyzkoušet v prodejně a odtud, kde to neumožňují, odejděte. Jednoduše upřednostněte prodejnu s nábytkem, kde to možné je. Nabídka je pestrá, proto doporučujeme dát důvěru osvědčeným výrobcům - ne každý nejmodernější výstřelek je to nejlepší řešení. Důležité je také sladění jednotlivých částí nábytku s celkovým vzhledem místnosti - nezapomeňte na okna, dveře, stěny, stropy i podlahy, které by měly působit kompaktním dojmem.

  • Náš tip

Boom zažívají tapety v široké paletě vzorů, barev i materiálů. In je geometrické retro, ale i květinové vzory, které ozvláštní každý interiér. Je třeba jen nabrat odvahu a vyzkoušet něco nového. Takto snadno, rychle, dokonce i poměrně levně obnovit interiér, který potřebuje změnu. Pozor však na překombinování vzorů s doplňky a nábytkem!

Ideální služebník ve vašem bytě či domě - konferenční stolek

Konferenční stolky se vyznačují nejen tvarovou pestrostí, ale i materiálovou různorodostí. Je jen a jen na vás, jakou alternativu preferujete, na jedno však musíte pamatovat - design konferenčního stolku nesmí být v rušivém rozporu se stylem místnosti. Uplatňují se zejména klasické materiály, ale velmi působivé je i tvrzené sklo v kombinaci s kovem. Výška stolku závisí na konkrétních požadavcích, ačkoliv dnešní trend je inspirovaný japonským stylem, což znamená, že stolky jsou relativně nízké a čistých tvarů. To je sice velmi efektní, ale vaše záda si to zřejmě nemyslí, když si vychutnáváte oblíbený šálek kávy či čaje a po x- krát jste se pro něj nahnuli.  Máme pro vás řešení, které neznamená, že se efektního stolku musíte vzdát. Pořiďte si příruční stolek, který se umisťuje přímo k sedačce. Jeho výška by měla být okolo 45 cm. Díky malým rozměrům nezabere mnoho místa a pokud je navíc vybaven kolečky, přemisťování bude pro vás velmi jednoduché a budete ho mít vždy po ruce. Nebo při výběru upřednostněte rozkládací stolek jako z pohádky "Stolečku, prostři se". Nezapomínejte však na jedno: ne my máme sloužit věcem, ale věci mají zpříjemnit a usnadnit život nám.

Jídelní stoly

Výběr jídelních stolů je poměrně široký - od kulatého, oválného až po klasické hranaté provedení. Naštěstí je již běžnou praxí výrobců přihlížení na ekologii, ergonomii a hygienické požadavky. Z materiálů jednoznačně převládá dřevo a dřevotříska, výjimkou však není ani kombinace pochromované oceli a tvrzeného skla. Závisí od vašich bytových možností, zda zvolíte klasické velké dřevěné jídelní stoly. V bytech, kde je málo místa, se raději zaměřte na stoly rozkládací. Ideální jsou stoly s nastavitelnou výškou, případně překlápěcí, vysouvací, otočné, kde snadno změníte velikost požadované plochy.

Podlaha a kusové koberce

Při vstupu do obývacího pokoje se zaměříme nejen na zařízení obývacího pokoje, ale určitě vnímáme i podlahu, která by měla být z kvalitního materiálu, preferované je zejména dřevo, případně cenově dostupnější laminát imitující dřevo, či příjemný korek. Obývací pokoj bez koberců, to je, přiznejme si, jako káva bez kofeinu, vždy bude něco podstatného chybět. I v dnešní moderní době dokonalých dřevěných, laminátových či PVC podlah mají koberce svůj smysl. Za krajní variantu jsou považovány podlahy bez koberce a stejně podlahy s celoplošným kobercem. Co se již delší dobu stále nosí, jsou kusové koberce. Jsou jakýmsi obrazem na zemi, pro mrňousky ostrovem pohody, kde se nám budou s chutí plazit u nohou a rozhodně ozvláštněním interiéru. POZOR! Nezapomeňte na podložení koberců protiskluzovými mřížkami. Koberec, který se umisťuje k sedací soupravě, může přispět k prosvětlení místnosti, rozšířit ji, či opticky zmenšit. A hlavně - dokáže místnost dokonale zútulnit.

A na závěr - něco originálního

Kdo řekl, že vše musí být striktně v jednom stylu? Nebojte se originality, neobvyklých kombinací a experimentování. Například do moderního, vzdušného obýváku přidejte malý doplněk ze starožitnictví, který tam krásně vynikne.