Obývací pokoj - místo pro odpočinek a relax

Datum článku: 21. 10. 2016

Obývací pokoj byl ještě nedávno centrem dění ve většině českých rodin. Napomáhalo tomu i to, že v panelákových bytech byla často velmi malá kuchyň, kde mnohdy nešlo ani vměstnat jídelní stůl. Nové a velkorysejší pojetí kuchyní do nich vrátilo život. Ale jak vnést život do obývacího pokoje?

Obývací pokoj - místo pro odpočinek a relax

Etiketa sezení

Obývací pokoj je místem, jehož funkce se v každém okamžiku kroutí kolem odpočinku a relaxu. Už zde narážíme na jeho klíčový prvek, kterým je sezení. Je tak trochu škoda, že za poslední dekády se nápaditost zúžila pouze na rozkládací sedačku ve tvaru "L". A to i na místech, kde je takový kus nábytku pro velikost plochy či orientaci zcela nevhodný. Stačilo by se jen trošku ponořit do problematiky a objevit nespočet jiných, variabilnějších, praktičtějších, a především originálnějších řešení. Kombinovat jednoduchou pohovku (klidně i rozkládací) s výraznými křesílky, podnožkami, vybudovat si vlastní sedačku na míru nebo si ji vyskládat ze široké palety modelů je jen několik příkladů, jak na to. A co je cílem? Zjednodušeně: kompozice nábytku, ve kterém si každý najde své oblíbené místo, která se přizpůsobí půdorysu a životnímu stylu majitelů.

Kam směřují pohledy

Už při prvních úvahách, jak orientovat sedačku, zohledňujeme kromě okna jeden důležitý faktor moderní doby, a tím je televizor. Viditelný je z každého místa v prostoru, ale esteticky nebývá vždy právě žádaný, nemluvě o množství přidružené techniky, jejíž vzhled občas oku nelahodí. I na solidní umístění takové sestavy však existuje množství triků, takže nakonec nemusí pokazit ani jemný vintage interiér. Zde se dostáváme k druhé související položce a tou je nábytková sestava, která se váže k černé obrazovce. Moderní kubusy budou vyhovovat více minimalistům, jinému mohou více vyhovovat pravidelné rastry knihoven či modulové skříňky. Neodzvonilo však ani tradičním komodám, které jsou o něco sebevědomějším prvkem interiéru.

Hlavní aktéři

Konferenční stolky zpravidla přicházejí na řadu jako poslední, ale jejich výběr není zanedbatelný. Díky nim má obývací pokoj jako takový hlavu a patu, protože je často právě tento prvek centrem sezení. Kromě tradičního jednoho dominantního kousku se vyplatí zvážit i kombinaci konferenčních stolků s příručními nebo zvolit kolekci různých velikostí, které lze rychle přemístit, kam je právě třeba. Zároveň se nabízí možnost sáhnout po multifunkčních předmětech sloužících nejen jako plocha na odkládání ovladačů, ale řekněme i jako podnos, židle, podnožka či lavice. A to jsme se ještě nedostali k paletě tvarů, rozměrů, materiálů a barev, které tento typologický prvek nabízí. Ať už ho chcete sladit, nebo jím prostor oživit, vždy je z čeho vybírat.