Jak vybrat koženou sedací soupravu?

Datum článku: 19. 12. 2017

Koupit kvalitní koženou sedací soupravu, to je často investice na celý život. Ale nemusí tomu tak v případě, když si správně nevyberete. I mezi koženou a koženou soupravou jsou rozdíly. Navíc někteří výrobci dokonce kombinují kůži a koženku a na ceně se to vůbec nemusí projevit!

Jak vybrat koženou sedací soupravu?

Hovězí kůže nejčastěji

Oproti textilnímu vydrží čalounění kůží až čtyřikrát déle, ale jen tehdy, pokud bude kvalitní. Většinou se používá hovězí kůže, která se při zpracování dělí na několik vrstev. Nejlepší je vrchní vrstva. Spodní - štěpka, je málo pevná, drsnější a téměř nepropustná. Ta by se měla objevit pouze na místech, která nejsou zatěžována. Mnohem větší komfort poskytují sedačky celé potaženy kvalitní kůží. Jak to poznáte? Přejeďte rukou plynule ze sedací části na opěrky a potom na boky. Rozdíl v přechodu určitě pocítíte.

Konečné úpravy

Podle konečné úpravy líce se kůže dělí do čtyř kategorií - anilinová, broušená anilinová, semianilinová a upravovaná kůže. Nejkvalitnější je anilinová s minimální povrchovou úpravou. Zachovává si tak přirozenou strukturu se všemi nedokonalostmi a čas se pod ni podepíše neopakovatelnou patinou. Je hebká, pružná, přizpůsobuje se teplotě lidského těla. Vyčítat je jí možné pouze to, že je drahá a snadno se špiní. Povrch broušené anilinové kůže se jen lehce přebrousí, aby byl měkký a ošetří olejem a voděodpudivými látkami. Kvalitní semianilinová kůže je ošetřena anilinovým mořidlem a povrchovou úpravou, která překrývá malé nedostatky, sjednocuje barvu a zvyšuje její odolnost. Zachovává si však jemnost, přirozený vzhled i dobrou prodyšnost, protože póry nejsou uzavřeny barvami. Sedací nábytek se čalouní převážně upravovanou, korigovanou kůží, protože je cenově dostupnější a snadněji se udržuje. Její povrch se brousí, zarovnává a nerovnosti se vyplňují zbroušenými částečkami. Pak se převálcuje, čímž se zakryjí zásahy a nerovnosti a kůže získá přirozený vzhled. Po nastříkání barevným lakem se stává odolnější, vhodnou na intenzivní používání, ztrácí však prodyšnost.

Hrubší či tenká

Při výběru je třeba si všímat i tloušťky kůže. U velkých sedacích ploch zapomeňte na tenké, 0,8 až 1,1 mm kůže. Ideální je tloušťka 1,5 milimetru. I hrubší kůže má být na dotek jemná, měkká a v ruce bez problémů skrčitelná. Pokud chcete eliminovat roztažení, kterému se při kůži vyhnout nedá, sáhněte po prošívaných sedácích.

Péče o koženou sedací soupravu

Pro všechny typy kůží platí, že prach z nich je potřeba odstraňovat stejně často jako z ostatního nábytku. Na denní údržbu můžete použít i trochu navlhčený měkký hadřík, kterým otřete celý povrch. Jednou či dvakrát ročně kůži ošetřete. Používejte na to speciální čistící soupravy, které obsahují dva přípravky. Jedním vyčistíte póry do hloubky, druhým kůži impregnujete, zvláčňujete a zabezpečíte její větší pevnost na další období. Na čalounění z anilinové kůže nepoužívejte vosk, protože zničí povrch. Používejte pouze přípravky na bázi vody, určené na neupravené povrchy. Navíc ho chraňte před sluncem a skvrnami od tekutin.

Bez chladu a potu

Anilinové kůže kopírují teplotu vašeho těla. V zimě tak nestudí a v létě se na nich nepotíte.